Letër e hapur në publik për Maurizio Salustro, prekuror i EULEX-it

From: Reshat Badallaj <reshat.badallaj@hotmail.de>
To:  <floribruqi@yohoo.com> 
Sent: Sunday, 26 May 2013, 22:11Z. SALUSTRO, NDALE GJAHUN E SHTRIGAVE KUNDËR UÇK-ËS,IK NE VERI TE KRIMINELET E BANDAVE SERBENga RESHAT BADALLAJ*

I nderuari z. Mauruzio Salustro!

Ketë letër te hapur po e filloj me një thenje te popullit tim:"Mikun e ke mik po secili zot në shtepinë e vet". Maurozio Salustro, prekuror publik i Eulexit, erdhi ne kryeqendren e Republikes se Kosovës dhe u vendos ne lagjen e "Muhaxhereve". Bashkë me Salustron kishte ardhur edhe qeni i Tij.

Qeni ishte shumë i sert dhe neper rruget e lagjes kishte bredhur pa zinxhir dhe pa maskë në turi.

Pra, e kishte lenë sallamadi. Qeni i prekurorit, i´u kishte turrur qetetareve, femijeve duke berë ham-ham, bile sa nuk i kishte kafshuar, si i thonë fjalës, kishte futur lemeri. Keshtuqe, qytetaret ishin detyruar te ankohen, bile te ngeren padi penale per ketë sjellje jo njerzore.

Por, kot! Salustro dhe qeni shetitin te lirë në Prishtinë,sepse "liria eshtë e shenjt",nderkaq, pa dhembje mbyllë në haps, qytetaret,çlirimtaret e keti vendi...

EULEX-i taman si Serbia, Rusia, Rumania, Kina dhe ndonjë shtet fashist akoma nuk e ka njohur Pavaresinë e Republikes së Kosovës...

Z. Salustro,

Ju me te ardhur ne Kosovë, e morret punen me "yrysh", nuk keni lenë gur e dru bashkë, kunder Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe komandanteve te tyre. UÇK-ja e udhehequr nga komandanti legjendar, Adem Jashari, zhvilloi luften me te paster ne rruzullin tokesor, kunder hordhive çetniko-serbiane, kunder gjaksoreve me te paskrupullt. mercenareve rus dhe tradhtareve te kombit. te sojit haxhikucian,bashkepunetorit me te ngushte te Zhelko Razhnjotoviç- Arkanit,qe vrau e theri shqiptare te pafajshem. Klyshi i Arkanit edhe sot eshtë ne strehen e krimineleve serbiane ne Francë.

U distancua populli,u distancua familja, i iku gruaja dhe femijte, e lanë si qyqar dhe si qen i zgjebosur. Ju bazoheni ne deklarata te rrejshme te klysheve qe akoma lepinë sahanat e kuzhinave te Beogradit.

Ky klysh nuk la gje te keqe kunder popullit shqiptare, kunder komandanteve te tyre.

Gabeli,vetem per 1500 euro, i paguar nga keta,morri detyren neper Portale te ndryshme, me emra te rrejshem te perçaje kombin tone. Zagari u zu per marre te zezë dhe mbeti si klysh shkau per gjynah.

 Per ketë i kam shkruar zo.Carla del Pontes dhe z. Dick Marty, qe te mos i besojnë,langojeve serbianë te sojit te shemtuar haxhikucian.

Sa eshtë e vertetë kjo, lexoni ne google dhe ne fund te fundit,pyetne familjen e tyre te ngushte se çka thonë per ketë pjellë te zezë.

Ne fund te fundit mos me besoni mua fare, shikoni se cka leh vet ky kunder kombit tim dhe UÇK-es dhe binduni.Ketë e shkrova krejt me qellim, se me cka bazoheni Ju EULEXI...

I nderuari Z. Salustro,

Ju e dini se lufta e Ushtrisë Çlirimtare te Kosovës, u pranua nga faktori nderkombetar, nga bota e qytetruar dhe nga NATO. Apo, keni harruar. Nderkaq, e tere bota denoi krimet gjakatare te kasapeve te Serbisë, qe ne Ballkan zhvilloi kater.pesë luftera me te pergjakshme se te Pol Potit. Serbianet edhe sot lypin gjak ne trojet e Kosoves. Veriun e Kosoves nuk e polli nena e Car Dushanit. Aty denbabaden kanë jetuar bijte dhe bijat e Arbërit. Serbet pesë shekuj me vonë erdhen per te kerkuar bukë e streh dhe vodhen hajnisht. Haram e paçin!

Z. Salustro,

Para hundeve te Juaja, para EULEX-it, kriminelet e hordhive çetnike, ne Veri me krisma pushkesh, me bomba, me dinamit vrasin njerze te pafajshem, shqiptare, boshnjak...

Vrasin njerze e femije ne gjum, vrasin policë, vjedhin,vlon korrupcioni,vlon prostuticioni,djegin pronë shtetrore. Unë, si qytetar i kesaj toke pyes:

Cili deri me tani eshtë denuar?

Askush! Mos tento te genjeni sepse beheni qesharak. Tani preke ne konak, tani preke pikerisht ne folen e Adem Jasharit.

Nuk durohen me poshtrimet kunder kombit tonë. Kujdes! Arra eshtë shumë e fortë dhe nuk thyhet me duartë e buta te makaronave.

Une te porosisë te ikni ne Veriun e Kosoves, te shikoni kriminelet ne pikë te dites, qe vrasin femijet ne gji nene e ne djep...

Ndryshe nga anet tona thuhet:"Mikun e ke mik, po secili zot ne shtepine e vet" Ose: edhe me keq:"Mik, mik po bajë by... e ik" Perndryshe do te perdorni fjalen e Juaj te fameshme Mamma Mia!

Pershendetje shqiptarisht nga Reshat BADALLAJ, Zhur, Republika e Shqiperisë

Autori eshtë i burgosur politik,themelues dhe kryetar i Shoqates Atdhetare "Gryka e Lumës", i autorizuar i UÇK-ës dhe asaj UÇKombetare, ka botuar keter libra dhe i pesti pritet se shpejti te shoh driten

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)