TRE VËLLËZËR DHE NJË MOTËR JETIM KUNDËR SHKJAUT

* Në shtëpi e lanë vetën babain Shefketin,sakat, me një mamzerre për ta mbrojtur pragun e shtepisë dhe për ta paguar vetin
*Sa burra të kësaj dere dolen në luftë,kundër gjaksoreve serbianë dhe mercenarëve rusë?
*Për të qenë atdhetar me temel duhesh të jesh mekur me tamlin nga krahrori i nënës shqiptare, të kesh nder dej gjak tamam shqiptare dhe konaku të ketë tradita të moçme atdhetare


Nga RESHAT BADALLAJ*


Zullumi i panderprerë i hordhive cetniko-serbiane kundër shqiptareve nuk kishte të ndalur. Fara e zhupanëve dhe vojvodëve deshi të mbillet në tokën e Arbërit. Kjo farë e ndyrë erdhen në shekullin e XII-të, në Kosovë, për të kërkuar bukë e streh. Dardanet ishin kembëkryq ne trojet e veta. Hilja doli shpejt dhe filluan të behen zot shtepie në tokën e huaj. E perbuzën mikpritjen shqiptare. Keshtuqë të pabesët,filluan shqiptareve t´i bien sakicë pas shpine. Dhe, kurrë më nuk u ndal zinxhiri i vuajtjeve,burgosjeve,vrasjeve..., që nga Car LLazari e deri në ditet e sotme. Shqiptaret, e provuan kalvarin e vuajtjeve ne kohen e krajl Nikolles, Drazha Mihajloviqit,kryeçetniku zëkeq,satrapit,Josip Broz-Tito, qe të pushkatonte naten dhe te vajtonte diten me zë kukavajkash. Fotografinë e këti qeni plak, shumë tradhtarë e kanë mbajtur të varur në muret e odave. Pastaj, me 7 mars 1937,antishqiptari, Vasa Çubriloviq, beri elaboratin per shpernguljen e shqiptareve ne Turqi… Shqiptaret, të zitë e ullirit i perjetuan edhe në kohen e kasapit, Aleksander Rankoviq,Minister i brendshem te asaj kohe (aksioni i armeve). Vargun e vrasjeve kunder shqiptareve e vazhdoi kasapi i Ballkanit, Sllobodan Milosheviq, që sot po i´a pshurrin varrin qentë me lezet…


Pas renjes se komunizmit sllav Jugosllavia dha shpirt. Mjerisht dikush derdhte lot krokodili,sepse kishin jetuar mirë,burra e gra te punesuar dhe pse mos t´ia benin yzmetin. Shih per ketë,filloi një “erë e re-pluralizmi”! Edhe ne Kosovë u formua një parti, që u regjistrua, ne Beograd, te Vllado Kambovski, LDK-ja, qe tamam i shkonte pershtati Serbisë. Qe te mos ia turbullonte ujin, duke udhehequr një politikë poshtruese dhe nenqmuese. Nderkaq,kjo parti u mblidhke tze premtave (Xhumajave), te një barakë,perballë milicisë serbiane dhe protestonin “ashper”. Para huneve te milicise gjaksore u mblidhshin ne barakë dhe kush me gisht nuk i preki. Beogradit, qetesia dhe argati i tyre i hynte ne punë…
Hanxharet serbë qe kishin prekur mish e asht e deri ne palcë shqiptaret, u bë i padurushem. Dhe, doli një burrë Drenice, qe kishte lindur tamam me 28 nentor,diten e FLAMURIT, qe quhej ADEM SHABAN JASHARI.


Dhe, ky Kapedan, qe i perngjante burrave te lashtesisë, leshoi kushtrimin: Kush është shqiptar qe ka gjak shqiptari nder dej, çdo shtepi, te pakten te jap nje luftetar. Pra, ti rrokin pushket e hekurta qe nga 18 deri ne 70 vjec,kunder gjaksoreve serbianë se nuk durohet më.. Ata qe nuk i kapin armet,te vihen ne binaret e luftes edhe ne menyra tjera, me mjete materiale, me perkrahje e assesi te mos futin percarje,tradhtaret kene per te denuar pa gjyq, si ne vendet tjera te botes-plumbin pas koke,pa vend per varr…
Gjaksoret serbianë,Kosoves iu turren si llavë ujqish, me makinerinë me moderne luftarake që zoteronte, me hanxhar,sakicë e hu gardhi te spilluar si laps shkolle per t´i ngulur foshnjat shqiptare dhe te bejnë kasaphanë të paparë, si ajo e Srebrenices ne Bosnjë. Ishin betuar bashkë me mercenaret rusë, qe vendin e shqipeve ta bejnë shkrumb e hi,qe te mos del bar e gjeth.
Sternipat e Car Dushanit, kishin harruar se ne token Dardane, kishin mbetur mercinë per korba; kufoma te karagjorgjeviqeve,drazhist,vojvod,zhupan,Dergut e bimbash…
Kur plasi lufta, Komandanti Legjendar Adem Jashari me te vellain Hamzan dhe babain Shabanin,nga frenxhit e kulles i shtrinë per tokë si qen shumë bije te shkinave e mercenar rusë. Qent e Serbise dhe ata te Karpateve, ju turren nga toka me tanke e mitraloz e topa, nga ajri me elekopter e avion MIG duke bere rrafsh. Po nuk derzohej Kapedani. Ra per kete tokë me mbi 50 anetare te familjes. Ra me kengë në buzë duke kenduar kengen e taborreve te Çerçiz e Bajo Topullit…
Jemi deshmitare te kohes, qe ata te barakave ne Prishtinë,keta burra te lirise i quanin: Dore e zgjatur Sheshelit, Arkanit e te filanit e te fistekut…
Kushtrimit te Kapedanit Legjendar iu pergjigjen tre djemte dhe nje vajzë te Shefketit. Shefketi, ishte i martuar me Mervije Berishen,nga Billusha. Ne popull thuhet: “Ne nje dere ku ka patur burra,aty kane me lindur burra”. Pra, kjo njihet si DERA E LATË NURËS-BADALLAJ. Vetem nga kjo derë morren pjese dhjete (nente djem dhe nje vajzë)…


Të hedhim vetë një vështrim kronologjik,të gjeonologjisë të kesaj dere: Latë Nura. kishte tre djem;Ahmeti (Meta), Nuredinin (Nura) dhe Mehmedin. Meta,la pas Latifin,Sallahun, Rufatin dhe Esatin. Nga ky brez mamzerret i kapen Urani i Sallahut,plagoset më 31.05.1999,në Pogë,numri i amzes 568/28,Brigada 128.Nazmiu i Esatit,Brigada 128 Koshare… Nga të Nuridinit (Nures),Eqeremi me djalin Adnanin,Nuridini (Nura), i Safetit dhe Bajrami (Lami) i Etemit. Lami,ka gjoks te gjerë,tamam si burrat e lashtesisë, që dy burra nuk mbeshtjellin.Aq i fuqishem sa qe një herë kali i tij bente huj,duke i ngre ca dru mali,Lami nervozohet tejmase qe ngre edhe kalin bashkë me dru qe ishin te lidhur per zinxhiret e kalit…Mehmedi,la Shefketin, që ne e therrisnim KET.Shefketi dhe Mirvija,linden kater femijë njeri pas tjetrit. Shefketi, nuk dinte kur është boll. Zeri i parë foshnjarak ishte djal, Ramiu,Tefidja, Jetmiri dhe Mirjeti. Nena i kishte lenë heret jetim (foto).Hoqen, po u rriten. Shefketi,a te kujdeset per femijet a te punonte,i kishte ra barrë e rendë. Doren ne zemer nuk ia donte fortë shpirti punën.Edhe atë punë që e bente që bënë-shante tokë e qiell.Kishin ja dy-tre krerë delesh dhe nje dhi,per qumesht. Pak me tej kishte nje bunar (pus),qe e mbante ujin bilur dhe akull.
Duke pare se nuk kanë te ndalur masakrat ne Kosove, Ramiu me i madhi, i mblodhi kokë më koke,dy vëllezërit dhe sugareshen Tefiden. Babai i tyre Shefketi,nga merzia, terë natën rrinte tamam si lugat zgjuar te shporeti,ne koridor,tymoste duhan deri kur ishte berë thirr si oxhaku. U veshen me uniformen e UÇK-ës,ne krah mamzerret dhe dolen malit kunder shkaut. U shkepen si zogjt e malit: Ramiu, ne Brigaden 128, te Komandant “PETRIT KODRA”-REMZI ADEMAJ, Tefidja, ne Brigaden 138,nderkaq, Jetmiri dhe Mirjeti, te dy ne Brigaden 151 “ZAHIR PAJAZITI”, te komandant Rrustem Mustafa-”REMI”. Shikoni si perseritet historia. Demë Ahmetit, ate botë në ndihmë Latë Nura dhe Nipat e TIJ JETMIRI E MIRJETI PRAPË SHKUAN NË LLAP…
Babain, Shefketin e kishin lenë fikall veten, me nje mamzerre dhe si amenet: Mirjeti i kishte thene,tani je komandant “Plaki” dhe mbroje pragun dhe paguje bile veten…
Ishin betuar qe plumbi i shkaut te mos i merre pas shpine, ne ikje dhe kush te mbetet gjallë, ti vizitoj varret tona dhe te mos e harroje varrin e nënes ne koder te Billushës. Ne Llap, morren pseudenimin “Zhuri”. Pra, pushka e tyre e lirise u degjua qe nga Kosharja deri ne LLap. Shih per kete, ca zagare kurvash,qe ishin 100 vjet me Serbinë,kishin thenë se kane ikur per bukë,keta klysh kurve,pinin “shlivovicë” dhe pshurrnin si qen te plepat e fabrikes. Ishin kater dhe kater e mbyllen deren ne dry dhe dalen balleperballe me shkaun. Kishte në atë gropë Zhuri, nga katër,pesë,gjashtë… vëllezër dhe nuk iú pergjigjen kushtrim te Legjendarit:nje mashkull per shtepi…
Shefketi (Keti),rrinte me”vesh ne krah”, se çfarë haberi po vjenë. Dhe kur e kaplonte merzia,mbyllte nje sy,ashtuashtu e kishte mangut:shante deri ne kupë te qiellit se çka i viente neper gojë,shante bar e dushk,Sveti Saven e Car Dushan e deri te Xhamia e Bosnjes, Beograd,kalemgdan e Den Hagë…Shefketi u shua para nje muaji nga kjo botë. Trupi i tij i pajete,pushon ne “Llosnica”-varrezat e Zhurit.
Te tre vellezerit dhe motra ishin luftare te dallauar. Mirjeti e Tefidja,plagosen rendë (foto, me një spital të Italisë,me një grup ushtaresh).
Pas luftes, Tefidja vdes me 15 qershor 2000,ishte e lindur me 30 tetor 1977. Nderkaq, Mirjeti vdes një vit me vonë, me 08 nentor 2001. Ishte i lindur me 12 shkurt 1979. Per ngushllime erdhen kreret me nam te UÇK-es…


Ramiu dhe Jetmiri u inguadruan edhe ne luften e USHTRISË ÇLIRIMTARE KOMBETARE NE MAQEDONI. Te dy jane te martuar,kane femije dhe i kane pertrire emrat e luftetareve: TEFIDE DHE MIRJET…
P.S. Ky shkrim le ti sherbeje edha ca lexueseve anonim, që nuk kanë guxim të dalin në pazar si burrat,sepse: U ka vdekur nena shtrigë-Serbia,kanë qenë langojë te tyre shekullor dhe lehin ndaj shkrimeve me maskat; lopa,sharovi,murroja,pra te gjitha nofkat e marrin te sojit te zagareve. Pra, keni shumë kujdes me ”çfarë pragu po i lidhni kijet”
Jemi duke punuar,panderprerë, se gjatë luftës,secila familje sa majshi,vellezer.djem… kanë patur për luftë dhe kush morri pjesë… Ose a ndihmuan me mjete materiale,SEPSE NJË THËNJE NË RRETHIN TONË LUMË E VËRRI THUHET:”MË MIRË PREKJA AVRRADIN (GRUAN) SE KULETEN. Dhe neqoftese del, se jo me pushkë të hekurt dhe as me para nuk u ndihmua KY VEND,atëhere nuk keni të drejt morale të permendni fjalet;KOMB,KOSOVË,SHQIPERI, FLAMUR…
Por askush nuk iá ndal refrenin, qe paguani nga UDB-ja,per te nuhatur ferkemin e atdhetareve. Sepse të jesh atdhetar duhesh te jesh i mekur nga gjiri i krahrorit te nenes shqiptare dhe te kesh nder dej gjak shqiptari dhe dera e familjes te ketë TRADITA TE MOÇME ATDHETARE. Dhe te del ndonjë bir nene dhe le te demantoj këtë,qofshin edhe ata te sojit te langojeve ose te paguarit e UDB-ës…
Dhe krejt ne fund, këtë shkrim po e perfundoj me thenjen e MIGJENIT:”DHEMBJET JANË NJERZORE DHE VDEKJET JANË NJERZORE POR MË NJERZORE ËSHTË DURIMI DHE BETIMI PËR TË JETUAR JETËN,PER TË REALIZUAR ËNDRRËN”
Në foto: Tefidja dhe Mirjeti, kur nena i la shumë heret jetim,Tefidja me kallash dhe foto ne Milano pere sherim.
TEFIDËS, MIRJETIT DHE TË GJITHË DESHMORËVE I QOFTË I LEHTË DHEU I SHQIPERISË SË BASHKUAR!RESHAT BADALLAJ* Është djali i kesaj dere,çuni i Sallahut, i buurgosur politik dhe i autorizuar nga Shtabi i Pergjithshem i Ushtrisë Çlirimtare te Kosoves dhe Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare-Maqedoni,themelues dhe kryetar i Shoqates Atdhetare “GRYKA E LUMËS”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)