Irlanda Perёndimore nga lufta qytetare-Egil Aarvik

Tre fёmijё humbën jetёn nё vitin 1976 nё njё fatkeqёsi nё Belfast. Gjendja u keqёsua nё mёnyrё drastike, dhunёs i duhej dhёnё fundmjaft vuajti Irlanda Perёndimore nga lufta qytetaremendojnё shumё njerёz. Betty Williams und Mairead Corrigan veprojnёAto marrin guxim tё iniciojnё pajtimin nё njё situatё tё tensionuarNga reaksionet e tyre spontane lind njё lёvizje e madhe pёr paqePёr angazhimin e tyre shpёrblehen me Çmimin Nobel pёr Paqe. 
Jeta dhe vepraPara gushtit tё vitit 1976nobelistet ishin gra "normale", tё punёsuara nё Belfast. Qё nga kjo kohё ato angazhohen pёr paqe nё tё gjithё botёn.
Citate dhe fjalimeNjё letёr, citate dhe intervista tё zgjeruara krijojnë pёrshtypje interesante mbi nobelistet.
Sfond: "Troubles" nё Irlandёn e Veriut pёrbёjnё sfondin qё ndikoi dy nobelistet.Nё kёtё pjesё mund tё gjeni tekste dhekronologjinё mbi historinё e Irlandёs së Veriut.
MaterialePёrveç fjalimit me rastin e dhënies sё Çmimit Nobel, nё kёtё pjesё gjenden nё edhe materiale tё tjera, si p.sh. apeli i dy nobelisteve drejtuar Kombeve tё Bashkuara..
LinklistaNё kёtё faqe pёrshkruhen burime tё zgjedhura informative nё internet mbi Betty Williams dhe Mairead Corrigan, tё cilat mund tё ndihmojnё gjatё kërkimit nё web.
Citat
Betty Williams dhe Mairead Corrigan na kanё treguar se çfarё mund tё bёjnё pёr nxitjen e paqes njerёzit e zakonshëm.[Egil Aarvik nё fjalimin me rastin e ndarjes sё Çmimit Nobel 1976]

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)