TAKIM PROMOVUES LIBRI
E diel me 2/06/2013 ne ora 7-te pas dite ne “The Imperial Hause”

Diten e diel me 2 qershor 2013 ne The Imperial Hause organizohet takimi promovues i librit te fundit “ORA E RODIT” i krijuesit te komunitetit te Detroitit, Z. ZEF PERGEGAKy liber eshte botuar nga shtepia botuese “Albin” ne Tirane dhe qarkullon ne librarite e Tiranes dhe ne eliten krijuese te Kosoves. Ne kete botim permblidhen ne formatin e nje libri te vecante PRILLI NE BRONX me 35 tregime nga jeta e veshtire e emigracionit, PERTEJ LOTIT ku perfshihen 29 poezi te zgjedhura me nje tematike te larmishme, VALESI I DELFINEVE, me 24 fabula dhe vete ORA E RODIT me publicistike te kohes.
Gazetari Zef Pergega, si nje vezhgues e vemendshem i jetes se emigracionit dhe pjesmarres aktiv, ka patur prurje te reja persa i perket gjinive te letersise artistike, duke i kushtuar nje kujdes temes se historise se vjeter te mergates, per te ndricuar sa eshte e mundur kontributin e pazevendesueshem te diaspores dhe te eksponenteve te saj per ceshtjen kombetare, ne vecanti ate te Kosoves e Camerise.
Zef Pergega ka botuar keto libra:


Vigan ne Krisht e vatan-monografi kushtuar Mons. Dr. Zef Oroshit.
Kembana e Mergimtarit-publicistike
Dheui i Atit -poezi
Deti dhe Peshku-fabula
SARAJAT -veshtrim per kullen e Gjonmarkut te Mirdites
Kallnori ne Detroit-poezi
Djepi i Thyer - veshtrim per treven e vendlidjes se autorit
Ylberet e Shejzave- kushtuar Ernest Koliqit dhe revistes se tij Shejzat
Lereni Kohen te Flase-poezi
Zjarri Shqip Regetin-publicistike
Zeri im Prishtine-publicistike


Dy libra te Pergeges jane perfshire ne librarine e Kongresit Amerikan. Zef Pergega ka dhe dy libra ne proces botimi. Njeri i kushtohet veprimtarise letrare dhe krijues te Dom Prek Ndrevashes dhe tjetri kontributit te shqiptaro-amerikaneve per ceshtjen came.

Ne kete takim jane te mirepritur si gjithmone krijuesit, dashamiresit e librit dhe te kultures, aktiviste dhe kontribues te komunitetit ndaj ceshtjes kombetare.
Me kete rast revista online Albdreams e falenderon Pergegen per kete dhurate te re te krijimtarise dhe per angazhimin e tij me shkrime te njepasnjeshme qe botohen ne kete reviste.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)