Daut Haradinaj: Ky Buxhet e diskriminon Rajonin e Dukagjinit


Deputeti i Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj ka thënë se është e domosdoshme që Forca e Sigurisë së Kosovës të shndërrohet në ushtri.
Haradinaj duke folur për kundërshtimin e Listës serbe për ndryshimet kushtetuese me të cilat FSK shndërrohet në ushtri, Haradinaj ka thënë se Qeveria e Kosovës me një vendim të veçantë duhet t’ia ndryshojë mandatin dhe FSK të funksionoj si ushtri.
“Është e domosdoshme nga zhvillimet e fundit në rajon dhe nga fqinjët e Kosovës, që FSK-ja të shndërrohet urgjentisht në ushtri. Por FSK s’mund të shndërrohet në ushtri me ndarjen e kaq pak mjeteve nga buxheti i vitit 2017”, ka thënë Haradinaj.

Deputeti i Kuvendit nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, ka thënë se opozita në tërësi, por edhe ai personalisht, s’ka si të pajtohet me këtë buxhet të propozuar nga Qeveria për shkak se është i shpërndarë në mënyrë jo proporcionale dhe u shkon për favor vetëm atyre që janë në pushtet.

“Ky buxhet shkon vetëm tek interesat e pushtetit”, ka thënë Haradinaj duke folur direkt nga Kuvendi.

“Buxheti diskriminon perëndimin e Kosovës dhe është e pafalshme se si e trajton në këtë formë diskriminuese rajonin e Dukagjinin, rreth 600 mijë e më shumë banorë”.

“Prandaj, nuk kemi se si të pajtohemi me këtë buxhet. Po ashtu, është e pamundur që të ketë ridestinim të mjeteve kur flasim për projekte serioze”.

Haradinaj ka folur edhe për pajtimin që opozita po gjen me disa nga deputetë e pozitës sa i përket buxhetit.

“Deputetët e pushtetit që e kritikuan këtë buxhet nuk bënë asgjë tjetër pos që e thanë të vërtetën”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)