Kush është gazetarja shqiptare që u duartrokit nga Recep Tayyip Erdogani në Turqi

Erdogani duartroket gazetaren shqiptare në Turqi. Një ngjarje e rrallë, ndodhur dje, teksa presidenti shqiptar Bujar Nishani realizoi një vizitë zyrtare.

Erdogani ka duartrokitur gazetaren shqiptare të Televizionit Publik Shqiptar, Jonela Sakajeva.

Image

Jonela Sakajeva

Sot, gazetat e mëdha turke: “Hürriyet”, “Sabah”, “Ak?am”, zgjodhën të botojnë reagimin e saj në Ankara me titullin: “Duartrokitje për gazetaren mbesë dëshmori në Çanakale”…lufta e Çanakale vendosi themelet e Turqisë moderne.

”Çfarë ndikimi kanë shqiptarët e Turqisë në jetën politike dhe ekonomike në këtë vend?”, e ka pyetur Sakajeva Erdoganin, i cili ka dhënë përgjigjen raportuar edhe nga gazetat turke.

Nën emocione gazetarja rrëfen për ”Shuplaka”-n momentin e rrallë.

”Në këtë moment marr unë prapë mikrofonin dhe i them: ”Edhe unë zoti president kam një lidhje specifike me këtë vend. Unë jam stërmbesa e një dëshmori të rënë në luftën e Cannakkale (d.m.th dëshmor i atdheut). Ai shtang dhe duartroket. Më pas duartroket e gjithë salla. Më thotë ”Faleminderit” dhe ”Rahmet i pastë shpirti””, tregon gazetarja.

Përkthimi i shkrimeve në gazetat turke:

”Në konferencë për shtyp, pyetjes së gazetares shqiptare, Jonela Sakajeva, rreth gjendjes së bashkëatdhetarëve me rrënjë shqiptare në Turqi, presidenti Erdogan iu përgjigj: “Në lagjen ku u linda dhe rrita kam pasur shumë fqinj shqiptarë. U rritëm së bashku. Madje në duart e një gruaje shqiptare të cilën e thërrisnim motër Suat, shpirti iu preht në paqe, ka kaluar një pjesë e rritjes time. Pra aq shumë ishim të integruar me njëri-tjetrin. Nuk kemi kurrfarë shqetësimi bashkë, jemi mjaft mirë. Falë tyre në këtë vend, ata kurrë nuk janë bërë arsye përçarjeje. Pas kësaj Sakajeva tha: “Gjyshi im ka rënë dëshmor në Çanakala. Ka qenë komandant toge” fjalë pas së cilave Erdo?an tha: “Zoti i dhëntë paqe shpirtit të tij” dhe duartrokiti gazetaren.”

Burimi : http://www.dailymotion.com/video/x5616g8_erdogani-duartroket-gazetaren-shqiptare-jonela-sakajeva-shuplaka_news

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)