Linda Halimi nga Kosova do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision, në maj të vitit 2017

Lindita Halimi me këngën “Botë” u shpall fituese e Festivalit të 55-të këngës në RTSH. Ajo mori unanimisht votat e jurisë se specialistëve dhe publikut nëpërmjet Fejsbukut. E emocionuar ajo tha “Do të mundohem të mos ju zhgënjej”. Pas këtij suksesi Lindita Halimi do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurovizion.

Nata e tretë finale e Fest ’55 në RTSH ishte një spektakël mbresëlënës. Ajo ka nisur me një moment mjaftë befesues dhe emocionues. 


Për herë të parë në Shqipëri me teknikën e halogramës u shfaq ikona e muzikës shqiptare Vaçe Zela, me hitin e saj “Moj e bukura Shqipëri”. Shfaqja vërtetë magjike u duartrokit gjatë nga publiku.

Një tjetër moment ishte prania e sporanos me famë botërore Inva Mula, e cila risolli edhe njehere në memorien e publikut këngën e babait të saj, artistit të njohur Avni Mula, “Shqiperi o vendi im”. Duartrokitje solli edhe një kolazh i përzgjedhur nga këngët e festivaleve ndër vite në RTSH kënduar nga Ledina Çelo dhe Sidrit Bejleri.


Festivali i 55-të i Këngës në RTSH uli siparin e tij, por debatet rreth tij që kanë nisur që natën e parë pritet të vazhdojnë gjatë.Linda Halimi
Linda Halimi ( lindi më 24 mars 1989, në Fshatin e Rinj,KK Viti ) është një këngëtare shumë e njohur. Vajza simpatike nga Vitia, Lindita Halimi u ngjit në skenë, e pushtoi atë dhe hyri fuqishëm në mesin e këngëtareve me një ego të fortë, qëllim dhe ambicie të mëdha. Duket se këto ambicie, mbase e radhisin në artisten e këngës, duke e bërë dhe një vashë me stil të veçantë. Linda di çka do nga vetja dhe synimet e saja. Linda ka një stil të veçantë dhe kjo e bën një primadonë të skenës sonë. Origjinaliteti i saj është imponues, kurse zëri i saj kumbues.

Linda Halimi martohet me amerikanin Big D dhe më pas shpërngulet në SHBA për të krijuar një karrierë ndërkombëtare në tregun amerikan. Humbja drastike e peshës dhe ndryshimi i emrit të artit në "Lindita", janë hapat e para që ajo po ndërmerr në karrierën e saj të re përtej oqeanit.


PASAPORTA:
Emri dhe mbiemri: Lindita Halimi
Gjatësia: 1.64cm
Ngjyra e syve: Kafe
Ngjyra e flokeve: Kafe e errët
Ushqimi i preferuar: Ushqimi i detit
Pija e preferuar: Red Bull, Orange Juice
Muzika e preferuar: Soul, Rnb, Jazz,
Blues, Gospel
Këngëtari/ja i/e preferuar: Jennifer Hudson, Mariah Carey, Whitney Houston, Mica Paris, Aretha Franklin
Ngjyra e preferuar: E zezë, violete, e kuqe
Sporti i preferuar: Noti
Hobi: Vizatimi, Internet Surfing, leximi, TV
Stili i veshjes: Ai stil që më bën të ndihem më rehatshëm. Më pëlqejnë uniformat
ushtarake shumë.

Lindita Halimi filloi karierën në edicionin e 3-të të emisionit Albanian Idol "Ethet" ku ishte finaliste. Nga ai festival Linda gjithashtu mori pjesë edhe në Top Fest ku në vitin 2007 u shpall me çmimin "Best New Artist", në vitin 2008 ajo mori pjesë në festivalin Rock Për Rock ku mori vendin e 2-të, gjitahshtu mori pjesë edhe në edicionin e 5-të të Top Fest ku u shpall me çmimin nga "Vodafone Club". Në edicionin e 6-të të top fest në vitin 2009 Linda fitoi këtë event me çmimin "Grand Prize". Gjithashtu në vitin 2009 mori pjesë edhe në Këngën magjike duke marrë çmimim "Best Rock", dhe në festivalin Kosovarja këndon ku mori vendin e 2-të.
****

Juria ka votuar, duke përzgjedhur si fituese këngën ‘Botë’ nga Linda Halimi, shkruan lajmi.net.Linda ka bërë një performancë të mrekullueshme e madje ka qenë ndër favoritet kryesore për të marrë çmimin e parë.

https://www.youtube.com/watch?v=9e3usZ779pw


Këtë edicion edhe publiku ka pasur mundësinë të votojë, ndërsa votat maksimale të publikut kanë shkuar për Yll Limanin.Nga votat e kombinuara, Genc Salihu ka dalë nē vendin e dytë.Linda Halimi nga Kosova  do ta përfaqësojë Shqipërinë në Eurovision, në maj të vitit 2017"Mirëmëngjes Shqipëri" Linda Halimi, jeta ime në SHBA dhe sfida e Festivalit "20 Dhjetor 2016"

Linda Halimi ndërron emrin


Këngëtarja shqiptare, Linda Halimi, po vazhdon ta revolucionarizojë veten. Ajo tani ka ndërmarrë një hap të guximshëm, duke ndërruar emrin e saj artistik nga Linda Halimi në thjesht – Lindita.


Lajmin e konfirmoi vet këngëtarja në profilin e saj në Facebook.

Ajo krahas emrit ka paralajmëruar imazh totalisht të ri të saj.

“Emri im artistik nga sot ka ndryshuar: Lindita (emri im i vërtetë i lindjes) është emri me të cilin do të dal në skenën ndërkombëtare”.

“Linda Halimi është egoja ime e vjetër kështu që mësohuni me vajzën e re, Lindita. I thuani lamtumirë Linda Halimit. Imazh i ri nga unë”, ka shkruar Linda në Facebook.
Nuk dihet se sa do të përshtaten njerëzit dhe adhuruesit e saj me këtë ndryshim, por Linda po merr hapa konkret në depërtimin e saj në skenën ndërkombëtare që prej martesës me Big D dhe zhvendosjes në Amerikë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)