Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg,diskutojnë për Kosovën

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis dhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO’s, Jens Stoltenberg, janë takuar sot në Pentagon në Amerikë, ku ndër temat e shumta që kanë trajtuar, raportohet të kenë diskutuar edhe për Kosovën.

Në një deklaratë të lëshuar pas takimit nga zëdhënësi i Pentagonit, Jeff Davis, se të dy sekretarët, kanë diskutuar edhe për rolin e NATO’s në Kosovë.

Në këtë deklaratë nuk jepen detaje të tjera, se çfarë është diskkutuar konkretisht për Kosovën, por duke pasur parasysh zhvillimet e fundit rreth temës së transformimit të FSK’së në ushtri, dhe kundërshtimeve të hapura nga sekretari i NATO’s, Stoltenberg, nuk përjashtohet edhe kjo temë.

Stoltenberg ka qenë i drejtpërdrejt në deklaratat e tij pas dërgimit të projektligjit për ushtrinë në Kuvend nga ana e presidentit Hashim Thaçi. Ai ka deklaruar se ushtria nuk duhet lejuar që të bëhet përmes ligjit, por me anë të ndryshimeve kushtetuese. Në të njejtën frymë kanë reaguar edhe SHBA’ja, përmes ambasadorit të saj në Kosovë.

Në këtë takim, raportohet se tema kryesore të diskutimit kanë qenë ISIS, lufta kundër terrorizmit dhe kontributet financiare në NATO të shteteve anëtare.

Në deklaratën e zëdhënësit Davis, pas takimit në mes të sekretarëve Mattis dhe Stoltenberg, thuhet se ata janë zotuar që të vazhdojnë konsultimet dhe të takohen në muajt përsëri në konferencën e ardhshme të ministrave të NATO’s.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)