Turpi për ju, zoti Nishani!
Nga Bardhok Lala*
Pas 25 vjetesh nga 22 Marsi i 1992 , presidenti i vendit tim, guxon te baltosë publicistin disident, antikomunistin Visar Zhiti. I përkasin të dy këtij vendi, në kohe dhe mënyra te ndryshme. Kanë një moshë, por jo një mentalitet.

Presidenti vjen nga ambiente shkollore ushtarake që ruanin e mbronin komunizmin , Zhiti nga burgjet , ku dergjeshin ata që e luftuan komunizmin. A e meritojnë shqiptarët të kenë President, në diten e sotme, këtë njeri? 25 vjet pasi patën zgjedhjet e para të lira, për të cilat luftoi Zhiti, jo Nishani?

Çfarë turpi! Çfarë degradimi, çfarë Presidenti!

Nëse do jetonte Z.Arbnori, do ju thoshte turp dhe mallkuar qofsh Z. President!

*Ky shënim është shkruar eskluzivisht për dritare.net nga Bardhok Lala, gazetari i “Dita Informacion” që u masakrua nga SHIK dhe u la të vdesë pranë Liqenit Artificial, në vitin 1996. Dy janë me pare, 21 vjet pas ngjarjes makabre, ai foli për here të parë, ne Dritare Vizion Plus, për gazetaren Rudina Xhunga. Ky është shkrimi i tij i parë, pas 21 vjetësh...

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)