Isa Mustafës i ‘shuhet’ ëndrra për president, Bytyçi zbulon se çka do të bëjë Thaçi pas nënshkrimit të marrëveshjes me Serbinë

Isa Mustafa - Hashim Thaçi


LDK ka arritur marrëveshje koalicioni me AAK-në, Nismën dhe Listën Serbe të mërkurën.

Së shpejti pritet dhe thirrja e seancës dhe votimi i qeverisë së re, derisa presidenti i ka dërguar letër LDK-së, duke i kërkuar emrin e mandatarit.

E në qeverinë që pritet ta udhëheqë Avdullah Hoti, do të ketë dhe një zëvendëskryeministër nga Lista Serbe.


E AAK do të jetë partner koalicioni me LDK-në, derisa kjo e fundit e kishte kritikuar për mënyrën e qeverisjes, kur Haradinaj ishte kryeministër dhe madje kishte filluar mbledhjen e nënshkrimeve për mocion votëbesimi ndaj Qeverisë së tij, por që ai dha dorëheqje për shkak të ftesës nga Gjykata Speciale.

Lidhur me këtë, profesori Enver Bytyçi ka thënë për gazetën “Bota sot”, se LDK arriti shumë shpejt marrëveshje me partitë duke bërë dhe lëshime serioze, ndërsa që për koalicion me VV-në iu deshën 4 muaj.

“Përfundimisht është njoftuar se Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur marrëveshjen e qeverisjes me AAK-në Nismën dhe Listën Srpska. Nga njoftimet që kanë dhënë del se, përveç tri ministrive, Lista Srpska do të ketë edhe një zv. Kryeministër. Ka ndodhur që pakica serbe të ketë një zv. Kryeministër edhe në të kaluarën, por ai ka pasur edhe një post ministri, në përgjithësi. Në këtë marrëveshje bien në sy disa momente: Së pari, Ajo u arrit shumë shpejt. LDK bëri lëshime serioze për partnerët e saj në qeverisje kësaj radhe, ndërkohë që bisedimet me Vetëvendosjen u zvarritën katër muaj, jo për programin, por për emrat dhe postet“, është shprehur ai.

Sipas tij, këtë herë garantues i koalicioni është presidenti i Kosovës, i cili për herë të tretë apo katërt do ta tradhtojë LDK-në, ndërsa që Isa Mustafa sheh ëndrra në diell, se do të bëhet president i Kosovës.

Enver BytyçiProf. Dr. Asoc. Enver Bytyçi

“Mesa duket kësaj radhe koalicioni qeverisës ka një garant për Lidhjen Demokratike. Garanti është presidenti i Republikës, i cili për herë të tretë a të katërt, sapo të arrijë qëllimet e tij politike, do ta tradhtojë LDK-në dhe do të shpallë zgjedhje të parakohshme. Isa Mustafa sheh ëndrra në diell dhe kujton se do të bëhet president i Kosovës, por ta harrojë këtë. Hashimi sapo ta nënshkruajë marrëveshjen me Serbinë do të shpallë zgjedhje të reja dhe Lidhja Demokratike pas kësaj nuk do të ketë më shans të jetë në qeverisje. Arritja e një marrëveshje kaq të shpejtë është diktuar nga Beogradi dhe miqtë e tij rusë ose rusofilë. Isa Mustafa nuk ka asnjë shans t’i shmanget detyrimeve, ndaj dhe e realizoi koalicionin në kohën që ia kërkuan“, ka vlerësuar profesori.

Bytyçi thotë se LDK do të dëmtohet shumë nga koalicioni me AAK-në, të cilën e ka kritikuar shumë në qeverisje dhe qytetarët nuk harrojnë, nuk falin, por që sipas tij, koalicioni i vërtetë është në mes të Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit.

“Së dyti, Lidhja Demokratike, krahu i Isa Mustafës, kur ishte në opozitë e ka sulmuar qeverisjen e AAK-së më shumë sesa Vetëvendosja. Dhe muaj pas kësaj iu bashkua koalicionit me këtë parti. Kjo do ta dëmtojë shumë imazhin e saj. Qytetarët e Kosovës kanë intuitë politike të jashtëzakonshme. Ata nuk harrojnë, siç harrojmë ne në Shqipëri. Dhe ata ndëshkojnë, nuk falin. Të bësh koalicion me një parti, të cilën e ke akuzuar për njëmijë “të zeza”, do të thotë se ke gënjyer ose je bashkuar për një qeverisje të keqe. Çdonjëra nga këto dyja janë të pamoralshme. Megjithatë mendoj se koalicioni i vërtetë është midis Isa Mustafës dhe Hashim Thaçit, pra midis LDK-së dhe PDK-së. Nëse ekipi i ri nuk do t’i ketë ose nuk do t’i kishte votat për besim, ajo do të votohet ose do të votohej nga deputetët e Partisë Demokratike të Thaçit. Prandaj Isa Mustafa deklarohej që para disa ditësh, se LDK i ka votat për të krijuar qeverinë e re“, ka theksuar ai.

Së treti, profesori thotë se në këtë proces sheh një lojë në mes të Mustafës dhe presidentit dhe e gjitha për shkak të marrëveshjes Kosovë-Serbi, që ajo të nënshkruhet nga Thaçi.

“Së treti, në këtë proces shoh një lojë të sajuar midis kreut të LDK-së dhe kreut të shtetit. Nëse keni vënë re, presidenti i bën letër me vërejtje Isa Mustafës, duke i kërkuar që t’ia dërgojë emrin e kryeministrit për mandatim. Loja është shumë e trashë. Gjithçka është rregulluar që presidenti të shfaqet si parimor në letra të tilla, që ia bënte Albin Kurtit! Është një lojë e pistë fund e krye midis të dy këtyre. Dhe e gjitha ndodh për një arsye, të realizohet marrëveshja Kosovë-Serbi, të firmoset ajo prej Thaçit dhe të kalojë në qeveri e në parlament. Kjo ka bërë që të joshet edhe Ramush Haradinaj në këtë aksion politik anti-Kosovë. Unë vazhdoj të besoj se Haradinaj nuk do ta pranojë një marrëveshje të tillë“, ka deklaruar Enver Bytyçi për “Bota Sot” (si nuk e pranoi as marrëveshjen për dhënien e Çakorrit… /AÇ).

Prandaj, ai thotë se do të jetë një zv/Kryeministër nga Lista Serbe, që të jetë bashkë në nënshkrimin e marrëveshjes dhe prandaj Pacolli nuk u pranua ministër i jashtëm.

“Së katërti, kjo është arsyeja pse një përfaqësues i minoritetit serb do të jetë zv. Kryeministër. Edhe ai do të jetë prezent bashkë me Abdullah Hotin, Isa Mustafën dhe ndoshta Ramush Haradinajn, ose Melizën si ministre e Jashtme, në nënshkrimin e kësaj marrëveshjeje. Thuhet se kjo do të ndodhë shumë shpejt, në qershor, ose maksimumi në shtator. Ndaj dhe nuk u pranua Behgjet Pacolli si ministër i Jashtëm. Ai sakrifikoi me avion të posaçëm, u kacafyt me Vetëvendosjen pse po i krijonte pengesa, vetëm që t’ia bënte shërbimin kësaj qeverie. Erdhi në Kosovë nga Tirana, por sapo mbërriti atje i thanë, jo, nuk mund të jesh ministër i Jashtëm. Shumë mirë u bë. Por kjo lojë u bë, sepse Pacolli nuk u duhet në këtë proces. Pacolli ka qenë, është dhe do të jetë pro marrëveshjes Thaçi-Vuçiq për Kosovën. U duhet AAK dhe Lista Srpska“, ka përfunduar profesori Bytyçi.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)