Dy libra nga Dan Brown

Engjej dhe Djaj, Dan Brown

Titulli
Engjej dhe Djaj
Autori
Dan Brown
Shqipëroi
Amik Kasoruho
Shtëpia botuese
Dudaj, 2005
f. 480
Pesha: 0.5 Kg.Përpara se të shpërthente te “Kodi i Da Vinçit”, simbologjisti me famë botërore i Harvardit, robert Langtoni, thirret nga një institut zviceran kërkimesh shkencore për të transkriptuar një simbol të lashtë, damkosur në gjoksin e një fizikani të vrarë. Ajo çka ai zbulon, i kalon kufijtë e imagjinatës: një hakmarrje vrastare kundër Kishës Katolike, e kryer nga një sekt qindraveçar - Të Përndriturit.


Kodi Da Vinci, Dan Brown


Titulli: Kodi Da Vinci
Autori: Dan Brown
Shqipëroi nga origjinali: Amik Kasoruho
Shtëpia botuese: Dudaj
Botuar: 2006
f. 568
Pesha: 0.62 Kg.
ISBN: 99943-33-03-8
Mbi librin
Gjatë kohës që është me shërbim në Paris, simbolistit të diplomuar në Harvard, Robert Langdon, i bëjnë një telefonatë urgjente në orët e vona të natës. Brenda në muze kanë vrarë restauruesin e moshuar të Luvrit. Pranë trupit të tij është gjetur një kod i habitshëm. Duke rrëmuar midis atyre gjëegjëzave të çuditshme, Langdoni dhe një deshifruese franceze e talentuar kodesh, Sophie Neveu, shtangen kur zbulojnë gjurmën e çelësave zbërthyes që fshihen në veprat e Da Vinçit - çelësa që duken qartazi për këdo e që megjithatë piktori ka ditur t’i fshehë në mënyrë gjeniale


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)