Kancelarja gjermane Angela Merkel viziton Kosovën

 Kancelarja Merkel viziton Kosovën

Kancelarja e Republikës Federale të Gjermanisë, Angela Merkel të hënën do të vizitojë Kosovën. Lajmin për këtë e bëri të ditur TV Klan, sipas të cilit Merkel vjen në Kosovë për të përcjellë mesazhe lidhur me bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit. Në samitin e paradokohshëm të shefave të shteteve të Bashkimit Evropian, pikërisht kancelarja gjermane ishte më e vendosura për refuzimin e kërkesës së Beogradit për marrjen e ftesës për fillimin e bisedimeve të Beogradit për anëtarësim në këtë union, dhe kjo për faktin e mospërmbushjes së kërkesave që ajo ia kishte bërë me kohë presidentit serb Tadiq lidhur me Kosovën. Gjithashtu, në qëndrimin e fuqishëm të Gjermanisë ndikoi edhe plagosja e disa ushtarëve të saj në përbërje të KFOR-it nga ana e të barrikaduarve serbe në veri të vendit.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)