BLENDI FEVZIU Biografia e tij dhe lidhja nga gjyshja me Enver Hoxhën


KASTRIOT MYFTARAJ
BLENDI FEVZIU
Biografia e tij dhe lidhja nga gjyshja me Enver Hoxhën
Përmbajtja

Prolog
1) Borxhi i Stefan Cvajg ndaj Blendi Fevziut


PJESA E PARË
DELIRI ARISTOKRATIK

2) Enigma e dedikimit paradoksal në librin “Enver Hoxha” të Fevziut: tre stërgjyshe por asnjë gjyshe
3)“Gjëja që më çuditi fëmijërinë ishte fisi: emrat e mëdhenj historikë”: Gjenealogjia e një pseudoaristokrati
4) Origjina toptanase e Fevziut
5) Perla e mitomanisë së Fevziut: stërgjyshi i tij flamurtar i Revolucionit të vitit 1848 në Francë!
6) Tregimi, ose hetimi policor i Fevziut për stërgjyshin e vet, Abdyl Ypi
7) Bajram Fevzi bej Çorbaxhiu- stërgjyshi nga nëna prej të cilit Blendi ka trashëguar “mbiemrin”
8) Përralla e Fevziut me tre stërgjyshet aristokrate, me formim perëndimor
9) Neki bej Hysenbegasi (Starova)- gjyshi nga i ati
10) Vrasja enigmatike e Neki bej Starovës

PJESA E DYTË
“TIMURI” I DUSHKUT

11) Gjyshja misterioze amerikane nga nëna
12) Takimi i Isuf Hysenbegasit me Enver Hoxhën dhe familja e Fevziut
13) Familja e Fevziut në fshatin Dushk të Lushnjës
14) “Timuri” i fshatit Dushk të Lushnjës
15) Arhetipi lushnjar i groteskut të kohës së diktaturës komuniste, si bazë formuese e personalitetit të Blendi Fevziut
16) I deklasuari tifoz i “Dinamos”, klubit të Ministrisë së Punëve të Brendshme
17) Birësimi i Blendi Fevziut- kombinacion i Sigurimit të Shtetit

PJESA E TRETË
RAFAEL COFTINA

18) Personazhi i De Maupassant, “Djali i Simonit”, në versionin e luftës së klasave
19) Nga Timuri tek Russell Price
20) Pse Fevziu nuk flet për udhëtimin e tij të parë me aeroplan, jashtë vendit në 1988?
21) Spiuni i bordurave

PJESA E KATËRT
NISJA E KARRIERËS SI GAZETAR I REGJIMIT KOMUNIST DHE SHKRIMTAR I REALIZMIT SOCIALIST

22) Pse Fevziu i ka mohuar botimet e tij tek Gazeta “Studenti”
23) Incidenti i Fevziut me Nasho Jorgaqin për biografinë e Qemal Stafës
24) Incidenti i luftës së klasave, i Fevziut në shtëpinë e Shefqet Peçit
25) Reportazhi për Enver Hoxhën i Fevziut në gazetën “Zëri i Rinisë” në 1989
26) Mentorët intelektualë të Fevziut: Nasho Jorgaqi, Aurel Plasari, Preç Zogaj
27) Letrari i dështuar

PJESA E PESTË
NË LËVIZJEN STUDENTORE DHE PJESËMARRJA NË PD

28) Reportazhi i Fevziut në numrin e parë të gazetës “Rilindja Demokratike”, për lëvizjen studentore
29) Pse nuk u bë Fevziu kandidat për deputet i PD-së në zgjedhjet e para pluraliste të 31 marsit 1991
30) Enigma e lidhjes së Fevziut me Mentor Çokun
31) Si Fevziu ia atribuon Ismail Kadaresë kthimin e vet në Shqipëri, në qershor 1991, që ndodhi për shkak të Preç Zogajt
32) Pse Fevziu i ka mohuar takimet me të dërguarin e parë të Soros në Shqipëri, Fron (Fran) Nazi, në vitin 1991
33) Njeriu i tyre në Tiranë
34) Implikimi i Fevziut me mafien italiane, për trafikun e armëve kimike

PJESA E GJASHTË
ANTIBERISHIANI GAZIDEDIAN

35) Intervista e Fevziut në dhjetor 1991, si çelës politik
36) Misioni i Fevziut tek agjenti i vjetër i Sigurimit të Shtetit, në SHBA, Luan Gashi, “Kim Philby” shqiptar
37) Në zgjedhjet e 26 majit 1996 dhe në protestën e opozitës në 28 maj, në Sheshin “Skënderbej”
38) Aventura e çuditshme e Fevziut me bosin e Fondacionit “Populli”, Bashkim Driza
39) Libri që nisi si biografi e Sali Berishës dhe që përfundoi si biografi e Enver Hoxhës
40) Zëdhënësi i shërbimit të fshehtë grek në skandalin e përgjimit të ambasadorit italian në Shqipëri, në 1997


PJESA E SHTATË
EMISIONI TELEVIZIV “E DIELA DEBAT” DHE “DEBAT” I FEVZIUT

41) “E Diela Debat”- i pari në radhën e emrave të emisionit që do të ndryshojnë si mbiemrat e tij
42) Fevziu dhe kryetari i Komisionit Shtetëror të Kontrollit të Figurës së zyrtarëve, Nafiz Bezhani
43) Si e mbuloi Fevziu në emisionin e tij Luftën e Kosovës në vitet 1998-99
44)“Arratia” e Fevziut në Afrikën e Jugut, në momentet më dramatike të Luftës së Kosovës
45) Emisioni “Debat” i Fevziut në Tv Klan

PJESA E TETË
EMISIONI “OPINION” I FEVZIUT NË TV KLAN

46) Kur “Debati” pjell “Opinionin”, ku s’ ka as debat dhe as opinione
47) Emisioni “Blend”, ose lufta totale e Fevziut kundër Top Channel
48) Dy intervistat e ambasadorit amerikan, Arvizu në emisionin “Opinion” të Fevziut, në 2011
49) Si u tradhtua skenari i parapërgatitur në intervistën e Fevziut me Prokuroren e Përgjithshme, Ina Rama, në 26 janar 2012
50) Opinionistët fiksë të emisionit “Opinion” të Fevziut

PJESA E NËNTË
BERISHIANI I VONUAR, MË I FITUARI

51) Politikani Blendi Fevziu
52) “Rasputini” i Berishës, “Puck” i Nanos
53) Gjetja e “zhivës së kuqe”: Pasuria, ose “Pashallëku” i Fevziut
54) TEGucigalpa
55) Fevziu i ftuari special i Samir Manes dhe Kryeministrit Gruevski në promovimin e “Skopje City Mall”

PJESA E DHJETË
GAZETARI I FJALËS SË SHKRUAR

56) Fevziu, gazetar i dështuar i fjalës së shkruar
57) Disa nga gabimet që tregojnë injorancë, në shkrimet e Fevziut
58) Pseudohistoriani i shtypit shqiptar
59) Fevziu në librin “Kurban” të Edi Ramës
60) Reportazhi i Fevziut: Si triumfoi Berisha ndaj vullkanit Eyjafjallajokull në prill 2010


PJESA E NJËMBËDHJETË
PSEUDOBIOGRAFI I ENVER HOXHËS

61) Metodologjia sharlatanore e librit “Enver Hoxha” të Fevziut
62) Gabimet kronologjike të Fevziut për jetën e Enver Hoxhës
63) Gabimet në fakte të Fevziut në librin “Enver Hoxha”
64) Përdorimi i gabuar nga Fevziu i termit “Sekretar i Parë”, për Enver Hoxhën
65) Gabimet në përdorimin e fjalëve në librin “Enver Hoxha” të Fevziut
66) Libri i Fevziut “Enver Hoxha” është e para biografi për Anastas Plasarin, jo për Enver Hoxhën
67) Aurel Plasari, i përzgjedhuri i Fevziut si shembulli i intelektualit të përndjekur nga diktatura, për shkak të biografisë
68) Gabimet mbi Bllokun e udhëheqjes komuniste në librin “Enver Hoxha” të Fevziut
69) Disa “perla” të injorancës së Fevziut në librin “Enver Hoxha”
70) Historitë e dashurisë të Enver Hoxhës në librin “Enver Hoxha” të Fevziut
71) Filmi “Enver Hoxha” i Fevziut dhe fabula e La Fonten “Qeni dhe hija e tij”

Epilog
72) Beu i fundit

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)