Serbi - Popullata pro marrëveshjes me Kosovën


Serbi - Popullata pro marrëveshjes me Kosovën
Më shumë se gjysma e votuesve në Serbi e mbështesin marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi, tregojnë të dhënat e një sondazhi të publikuar të enjten.
Marrëveshja e negociuar nga Bashkimi Evropian është përkrahur nga 57 për qind të respondentëve dhe kundërshtuar nga 29 për qind.
Sipas agjencisë gjermane të lajmeve DPA, afro 14 për qind të respondentëve nuk kanë dashur që të pozicionohen, për ose kundër.
Rreth 17 për qind të 1.180 njerëzve të pyetje nga agjencia Faktor Plus në Beograd, thonë se marrëveshja Kosovë-Serbi tradhton interesat kombëtare serbe.
Kurse 55 për qind pajtohen me liderët politik serb, se kjo ishte maksimumi që ata arritën të marrin nga kjo marrëveshje.
43 për qind e respondentëve janë përgjigjur se besojnë që marrëveshja e çon vendin e tyre më pranë anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)