E megjithate ai me harroi


Xhenifer Aniston hap deren e viles se saj te plazhit ne Malibu dhe te pershendet me nje buzeqeshje. Pak minuta me vone shperthen ne lot. Ulet ne sallonin me divane te bardhe, me lule dhe abazhure te medhenj dhe ne fytyren e saj perzihen lotet dhe habia. “Dhe te mendosh qe kohet e fundit nuk e kam leshuar veten”, peshperit duke levizur ne ajer duart, tamam sic do te bente Reicell e “Friends”. Pervec truprojes se saj qe e mbron 24 ore ne 24 dhe qenit, jeton vetem ne shtepine e marre me qera, per te perballuar fundin e marteses dhe akoma me keq vijen e gjate te thashethemeve dhe te paparaceve qe e ndjekin nga pas.

Qe nga 2 tetori Xhenifer Aniston dhe Bred Pit jane zyrtarisht te ndare. U martuan ne 29 korrik 2000 me nje ceremoni qe kushtoi nje milion dollare. Praktikat e divorcit kane nisur qe ne mars per “mosperputhje”. Me 19 gusht Gjykata e Los Anxheles ratifikoi divorcin, i cili u be zyrtar vetem me 2 tetor. Ato qe i kane bere me shume keq, kane qene fjalet qe i kane atribuar asaj – refuzimin per te bere nje femije, pasi ishte shume e perqendruar tek karriera dhe rrjedhimisht deshtimin e marteses. “Nese nje mashkull divorcohet, askujt nuk i shkon ndermend ti perplase ne fytyre faktin qe preferon karrieren ne vend te atesise”, thote shume e zemeruar. “Nuk e kam thene kurre, qe nuk kam dashur femije. I doja, i dua dhe do ti kem”.

E vetmuar? Po. E shqetesuar? Po. Konfuze? Po.

Qielli mbi Los Anxheles cuditerisht eshte gri, deti i qete. Xhenifer hedh veshtrimin larg: “E adhuroj kete vend. Thjesht fakti qe mund te shkoj buze detit dhe te bertas…. Por jo shume fort ama. Nuk dua te dukem si e cmendur”. Mban veshur nje kanatiere te bardhe dhe pantallona linoje, rreth belit ka lidhur nje triko kashmiri ne ngjyre mente. Trupi i saj eshte ne forme te shkelqyer nga joga, por vetem trupi ama. Kur Nikol Kidman u nda nga Tom Kruis tha se me ne fund do te mund te vishte taka te larta. Po ajo, cfare sodisfaksioni ka marre? “Kam blere nje divan te bute. Bred dhe une benim shaka se nese nje mobilje duhet te hynte ne shtepine tone, duhet te ishte nje objekt muzeal dhe mbi te gjitha i parehatshem”. Duke lene menjane divanin, si ju shkojne punet? “Po kapercej faza te ndryshme te dhimbjes. Eshte e trishtueshme kur perfundon dicka: ndahesh ne dysh. Do te doja vetem qe te mos e jetoja kete eksperience ne syte e te gjitheve”. Reagimi i pare ishte impulsi per tu mbyllur ne vetvete. “Kam disa mikesha te vjetra, qe vijne e me takojne, por kam dhe momente vetmie dhe per kete nuk me vjen keq. Jam nje femer qe ndjehem mire kur kam nje partner dhe tani qe nuk e kam e ndiej shume mungesen. Jam pak si Bambi qe meson te ece. Dukesh pak qesharak, teksa rrezohesh. Por ne kete moment me ben mire te rri vetem: jam e detyruar te rizbulohem dhe te mesoj. Duhet te riprezantohem me veten time, ne menyre te ndryshme”.

Fshin lotet dhe vazhdon: “Ndjehem e vetmuar? Po. E Shqetesuar? Po. Konfuze? Po. Por edhe po luftoj. Jam e forte dhe besoj ne mundesine per tu kuruar, per tu riedukuar. Jam krenare per veten time”. Mbi te gjitha eshte krenare per menyren se si ka arritur te injoroje thashethemet. “Ka qene shpetimi im, zgjedhja per te mos lexuar asgje. I kam kursyer vetes shume dhembje”. Edhe sepse ideja per tar pare Pit te lumturuar, rrefen se i ka shkaktuar “momente zemerimi, dhembjeje, sikleti. Do te isha nje robot, nese nuk do te kishte qene keshtu. Por nuk ndjehem nje viktime. Sic thote dhe analistja ime mund te ndjehesh viktime per nje dite dhe kaq. Pastaj gjithsecili merr pergjegjesite e veta”. Thote se ajo qe nuk te vret, te ben me te forte. Dhe nuk e kane vrare as specialja fotografike me 60 faqe ne te permuajshmen “W dove”, nen titullin “Lumturi shtepiake”, Bred Pit dhe Anzhelina Zholi pozonin si nje cift i martuar. Faktin nese eshte e zemeruar, Xhenifer di ta fshehe shume mire. “Ai mund te beje ate qe desheron. Jemi te divorcuar dhe ne kete pike besoj se kuptohet se perse”. Shpjeguhuni me mire. “Bred nuk eshte i keq, nuk do te me perplaste kurre ne fytyre nje gje te qellimshme. Vetem se i mungon nervi i ndjeshmerise”. Heshtje. “Jam sforcuar qe te mos i shtoj me tej helm kesaj historie, te mos i shkoja pas llogjikes se “ushqim per dhembet e mia”. Kam patur nje nene, qe pas divorcit u perfshi nga zemerimi, e di se c’do te thote dhe nuk dua te bej si ajo”. Mbi te gjitha nuk do te heqe dore nga kujtimet e bukura. “Jemi argetuar aq shume duke rene ne dashuri”, thote me nje ze melankolik. Por kur u bene nje cift zyrtar, situata ndryshoi: “Na vune ne nje piedestal, nderkohe qe ishim dy si shume te tjere. Nje dite po shihnim televizor, kur pame nje emision te titulluar ‘Eshte bukur te jesh Bred dhe Xhen’, flisnin per ne edhe pse me ne nuk kishin lidhje fare”. Dhe pastaj, martesa. “Gjeja me fantastike e te qenit i martuar eshte se kalon bashke si momentet e bukura ashtu dhe ato te keqija dhe te mund ti thuash: jam ende ketu, te dua ende. Per fat te keq jetojme ne nje shoqeri konsumi. Momentet e transformimit, ato me te rendesishmet, interpretohen ne menyre te qellimshme si sinjale krize. Pjesa me e madhe e cifteve divorcohen pikerisht ne momentin kur kane rastin per tu bere me te forte”.

Nuk kam peng asgje

Xhenifer merr fryme thelle dhe ndez nje cigare. “E dua Bred dhe do ta dua per te gjithe jeten”. Nuk jam penduar per asgje qe kam bere me te, kemi kaluar bashke 7 vjet shume intensive, i kemi mesuar njeri tjetrit shume gjera”. Po atehere cfare ndodhi? Heziton: “Mendoj se… situata ka ndryshuar… se kemi ndryshuar te dy. Beme aq sa mundem”. Te dy? “Po te dy”. Por mbeten dhe shume dyshime, ate te sjelljes se Pit pak muaj para ndarjes. Deklarates se Bred se nuk e ka tradhetuar Xhenifer para ndarjes ajo i pergjigjet: “Zgjedh ti besoj burrit tim. Ne kete pike nuk do te habitesha me per asgje, por preferoj ti besoj”. Nje here tregon Aniston, ajo dhe Anzhelina Zholi jane takuar ne shesh xhirimin e serialit “Friends”

“Po nisnin xhirimet e filmit ‘Mr & Mrs Smith’. U afrova per tu prezantuar dhe i thashe: Bred mezi pret te punoje me ty, shpresoj qe t’ia kaloni mire”. Pendime? Ndonje. “Nese do te kthehesha mbrapa do te ndryshoja shume gjera. Per shembull do ti dedikoja vetes me shume pushime, per te ndenjur me shume me tim shoq”. E pranon se e ka bere nje gabim te rende: “Kam vene nevojat e Bred siper te mijave. Pa e kuptuar humbet veten tende. Gjithmone keshtu kam qene ne marredhenie, edhe me mamane time. Por tani e ndiej se kam dale. Nuk do ta tradhetoj me veten ne kete menyre”. Pushon se foluri dhe sheh trupin e saj te tonifikuar. “Skam asgje te thyer me duket”. Pauze. “Eh, ndoshta ndonje shembje”.

Femija me Anzhelinen

Por mbetet dhe argumenti me i parehatshem per tu perballuar: zerat per nje femije qe pritet te vije, apo qe te pakten eshte ne programin e Bred dhe Anzholines. Kur i flet per te, duket se i fut nje thike ne zemer. Syte i mbushen menjehere me lot, qe zbresin ne heshtje per disa minuta. Xhenifer kafshon buzet, e paafte per te nxjerre qofte dhe nje tingull. Ne fund tund koken: argumenti eshte shume i dhimbshem. Por ne fund nje buzeqeshje arrin ta nxjerre kur e pyet nese del me dike. “Jo me askend”, pergjigjet e vendosur. “Me pelqen te mendoj se atje jashte do te jete dikush per mua, por nuk kam ngut per ta takuar. Nuk jam nje fallxhore, nuk e di se si do te ndodhe dhe me pelqen ky fakt qe nuk e di. Dashuria eshte aty qe me pret. Do te ndodhe. Eshte nje burre i mrekullueshem, qe ndoshta ne kete moment eshte duke ecur ne rruge e qe nje dite do te jete babai i femijeve te mi. Po brenda pese vjeteve kam ndermend te martohem dhe te kem femije. Nuk e kam humbur besimin tek vlerat e marteses”. Dhe ketu shfaq serish nje buzeqeshje. “Dhe jetuan te lumtur e te gezuar… Ndoshta ndodh vetem neper perralla, por une e besoj”.

Pa frena

Ndryshimi i madh per Bred Pit, 41 vjec dhe Anzhelina Zholi, 30 vjece vjen me motorr. Pasi jane fshehur per muaj te tere, te dy kane vendosur te leshojne frenat dhe te lihen te fotografohen bashke pa u larguar. Te buzeqeshur, te dashur me njeri tjetrin: me pak fjale te dashuruar. Bredzhelina (keshtu ka filluar te thirret cifti ne Amerike) kane dale zbuluar vetem tani qe Bred eshte divorcuar zyrtarisht nga 2 tetori nga Xhenifer Aniston. Por kete here ka qene Anzhelina, ajo qe ka marre inisiativen duke fluturuar per ne Edmonton te Kanadase, ku ai eshte i impenjuar ne xhirimet e filmit “The Assasination of Jese Jones”, duke marre me vete dhe dy femijet e saj, Madoks, te adoptuar me ish burrin e saj Billi Bob Thorton dhe Zahara, te adoptuar kete vere nga Etiopia. Pasi ja kane lene femijet bebi-siterit cifti ka marre me qera dy motorra Bmv dhe ka vajtur per te bere pazarin ne nje supermarket.

F.B.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)