Figura të njohura sot në protestën kundër procesit “Monstra”lajme-ramadan_ramadani_664688764Për protestat e sotme në Shkup, është prononcuar edhe analisti Ramadan Ramadani për Almakos.
“Këto ditë ngrihet famë rreth protestave se mund të degjenerojnë në protesta jo të qeta, gjithë atyre që mund të kenë këtë shqetësim legjitim vetëm u përkujtoj se protestat e fundit për këtë gjë ishin të qeta po edhe ato paraprake para dy vjetëve.
Vetëm një protestë nga krejt protestat në tre vitet e fundit degjeneroi, por ajo ishte për tjetër gjë dhe kishte të bën me shumë tjerë faktorë, pa fokus, pa organizatorë, konotacione politike etj., e që nuk janë nesër.
Mendoj se masa më e mirë dhe kontributi vetanak për protestë të qetë dhe dinjitoze është prezenca vet neve të qetëve dhe dinjitozëve. Andaj edhe unë, si shumë qytetarë, sot protestoj kundër kësaj mënyre të gjykimit, pasi si qytetar i këtij shteti kështu nuk ndjehem i sigurt, sa do qofsha i urtë”, – thekson Ramadani.
Labinot Tahiri – Labi në protestat e sotme në Shkuplabi_685380952
Këtyre protestave, sot do t’u bashkangjitet edhe këngëtari i njohur Labinot Tahiri – Labi.
“Neser ( sot ) unë me shokë do tē jemi te pranishem nē protestë,ne Shkupin tonë për ti perkrahur vellezerit dhe familjet Shqiptare,sepse ato familje i hapen dyert për ne Shqiptarët nga Kosova kur ishim ne kohen e luftes 1998. Ndjej obligim kombëtar që të marr pjesë ne atë protestë. Protesta ka tē beje me pakenaqesin e popullit Shqiptarë të Maqedonise,me denimin e 6 djemve Shqiptarê nga ana e prokurorise qē dhanë denimin e perjetshem atyre Burrave Shqiptarē! Dhe kur mendoj se janë shumë Shqiptarē të paknaqur me kete të padrejte ndaj të denuarve,dhe konsideroj se duhet te pakten te shprehim dhimbje per kete dhe te pakten tē jemi sebashku me ta diten e neserme ora 13:45.Shpresojë se nje ditë do të triumfojë Drejtesia,per Shqiptarët ne Maqedoni,Preshev,Plav e Guci,e Qameri”, – thekson Labinot Tahiri.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)