Rrëfimi i agjentit anglez i cili ka jetuar si ekstremist musliman në Britani

mkd-132979
Për “vëllezërit” e tij ekstremistë, Morten Storm ka qenë Murat Al Danmarki, një i konvertuar në islam dhe vëlla-xhihadist, i cili ka dashur të kryejë krime në Perëndim. Megjithatë, danezi Storm në fakt ka qenë agjent i kundërzbulimit anglez MI5, dhe së fundmi ka shkruar një libër në të cilën zbulon detajet nga jeta e dyfishtë e tij e tmerrshme, shkruan Daily Mail.mkd-132980
“Nxitonin nëpër shkretëtirë nëpër mjegulla prej pluhuri, nëpërmjet shtetit të Jemenit në gadishullin Arabik ku mbretëronte paligjshmëria; me kallashnikov në dorë, vozitja njërin prej njerëzve më të rëndësishëm të Al-Kaedës në një mbledhje, Naser Al Vuhajsi, për të cilin fliteshte se do ta zavendësojë Bin Ladenin. Më pas po atë natë, në janar të vitit 2012, isha i përshëndetur si një mik i besuar dhe mora ftesë për të bërë hapin e rradhës në islam, për të bërë betim ndaj Al-Kaedës dhe Vuhajsit. Pa mos pasur zgjedhje tjetër, thashë; “Do t’i jem besnik udhëheqësit të besimtarëve dhe do të luftoj për All-llahun, i kujton ai ato momente në librin e tij.
mkd-132981
Në këtë mënyrë ky delikuent i mitur danez, motorist dhe i burgosur, dhe pastaj si një person i sinqertë kthehet në musliman dhe bëhet anëtar i përbetuar i Al-Kaedës, i dorëzuar në luftën kundër pabesimtarëve, para së gjithash në Britani dhe SHBA.

Mirëpo normalisht, e gjithë kjo është një maskë, pas së cilës me sukses ka vepruar si një spiun dhe ka punuar për shërbimet perëndimore të intelegjencës.

“Pashë shumë ekzekutime brutale nga ana e Al-Kaedës për të qenë i vetëdijshëm për fatin tim në rast se më zbulojnë. Më priste prerje e kokës në mënyrë të ngadaltë dhe të egër, ku trupi me ditë do të më qëndronte në kryq” shpjegon ai “rreziqet e profesionit”.
mkd-132982

Për të shmangur një fund të tillë, nuk ka guxuar të zbulohet për asnjë moment, sidomos nëpër rrugët e Londrës, Luton dhe Birmingem, ku më shpesh kanë “operuar” të cilat janë të mbushura me ekstremistë. Identitetin e tij të vërtetë nuk e kanë ditur as gruaja e tij Fadija e as fëmijët e tij që i ka patur me të.

Vazhdimisht ka ndryshuar rrobat, pasaportat dhe identitetin, gjithmonë i koncentruar dhe i vëmendshëm në një situatë ku një vendim i gabuar apo spiunim në telefon do t’i kushtonte jetën. Me vite të tëra ka punuar si spiun dhe ka arritur të parandalojë shumë plane terorristësh./

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)