Millosheviç urdhëroi vrasjen e Arkanit!

arkan_717706418Prokuroria ka prova se Millosheviq i frikësuar nga Haga dhe shembja e qeverisë në fund të vitit 1999 urdhëroi vrasjen e Zeljko Raznatoviç Arkan! Ish president i Serbisë dhe Jugosllavisë Sllobodan Millosheviç personalisht ka urdhëruar vrasjen e Zheljko Raznatoviç, konfirmohet nga hetimi i Prokurorisë Speciale për krimin e organizuar, shkruan Informer. Siç thekson kjo gazetë, Millosheviçi urdhëroi policinë sekrete për likuidimin Arkanin si “një kërcënim për rendin kushtetues dhe sigurinë kombëtare”. Millosheviqi vendosi mbi këtë për të paktën dy arsye. Së pari, Millosheviqi u frikësua që Arkani do të mund të pajtohej me prokurorinë e Hagës dhe të dëshmojë kundër tij. Së dyti, ish-kreu i Partisë Socialiste i Serbisë në atë kohë kishte marrë “informata të besueshme” se Raznatoviç mban kontakte me shërbimin e inteligjencës perëndimore dhe se ishin duke u zhvilluar bisedimet për një aleancë me opozitën të mbledhur në një koalicion DOS-it! 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)