Kush është Kalifi i vetëshpallur i myslimanëve, Ebu Bekr El-Baghdadi?

Ebu Bekr El-Bagdadi, luftëtar i xhihadit në Irak e Siri dhe kreu i sapo shpallur i një “kalifati” që tenton të përfshin të gjithë myslimanët, është parë gjithnjë si më i fuqishme se shefi i Al-Kaedës, Al Zawahiri.

Kreu i Shtetit Islam të Irakut dhe Shamit (ISIS) që tash e ndërroi emrin në “Kalifi” është një përpjekje për të ringjallur një sistem të sundimit disa shekullor që ra gati 100 vite më parë me renin e Perandorisë Osmane- halifit të fundit dhe ardhjes në pushtet të Kemal Ataturkut.

“Shura (Këshilli) e shtetit islam u takuan dhe diskutuan këtë çështje (e halifatit) … shteti islam vendosi të krijojë një kalifat islamik dhe të caktojë një kalif për gjendjen e myslimanëve,” tha zëdhënësi i ISIS, Abu Mohammad Al -Adnani në një regjistrim audio të shpërndarë në internet.

“Xhihadisti dhe kleriku Bagdadi u caktuar kalifi i myslimanëve,” tha Adnani.
Kush është Kalifi i vetëshpallur i myslimanëve, Ebu Bekr El-Baghdadi?
Por, kush është Ebu Bekr el-Bagdadi?

Bagdadi, i lindur në Samarra të Irakut në vitin 1971, u bashkua me kryengritjen që shpërtheu pak kohë pas pushtimit të udhëhequr nga SHBA në Irak 2003. Ai kaloi pak kohë në burgjet amerikane atje.

Në tetor 2005, forcat amerikanë thanë se ata besonin se kishin vrarë “Ebu Dua,” një nga emërtimet e njohur për Ebu Beker El-Bagdadi, dhe kjo thanë që ndodhi në një grevë në burgjet në kufirin Irak-Siri.

Por ishte lajm i rrem dhe ende nuk dihet se ishte lajthitje apo u bë me qëllim. Ebu Beker El-bagdadi pastaj mori frenat e atë asaj që më vonë- në majin e vitit 2010 u njoh si Shteti Islam i Irakut dhe Shamit, pasi që dy shefat e saj të parë (rrjedhimisht edhe shefat e tij) u vranë në luftime me amerikanët në Irak.

Që atëherë, detajet rreth tij kanë dalë ngadalë në publik, por megjithatë për të dihet fare pak. Madje mungojnë edhe fotografi të tjera të tij, pos asaj që lëshoi Qeveria e nuri Al-Malikit kur e shpalli në kërkim. Në tetor 2011 SHBA’ja e shpalli atë si një terrorist, dhe këtë vit qeveria irakiane lëshoi këtë fotografi të tij.

Zyrtarët amerikanë thanë vitin e kaluar se kishte të ngjarë që ai ishte në Siri, por informacioni i vendndodhjes së tij që ka qenë vazhdimisht i paqartë.

Në fund të muajit të kaluar, gjeneral-lejtnant Abdulamir al-Zaidi, i cili kryeson një qendër komanduese të sigurisë verior, tha se forcat e tij besonin se Bagdadi ishte brenda Irakut, por zyrtarë të tjerë e kanë kontestuar këtë gjë.

Ai është mbrojtura brenda ISIS’it si komandant i fushëbetejës dhe strategu i organizatës, një dallim thelbësor në krahasim me shefin e Al-Kaidës, Ayman al-Zaëahiri që nuk shquhet ëpr këtë aftësi.

Në kohën kur Ebu Beker El-Bagdadi mori grupit ISIS nën kontroll, viti 2010, grupi ishte ende i lidhur me Al-Kaidën,. Por grupi ka mori veten dhe në një formë u pavarësua me zgjerimin e luftimeve në Siri në vitin 2013.

Bagdadi kërkoi të bashkohej me degën zyrtare të Al-Kaidës në Siri, frontin ‘Xhabhatu Al-Nusra”, por për një kohë kjo gjë u refuzua nga “Al-Nusra”, dhe për këtë pati luftime dhe vrasje masive mes të dyja grupeve. Së fundi katoi dy grupe janë bashkuar në nj marrëveshje që i lejon të ruajnë subjektivitetin nga njëra-tjetra.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)