Hakmarrja ndaj vrasjes së Ilia Karelit: Gardianët i kanë orët e e numëruara

ilia-kareli-diellial_3198Mediat greke flasin për mundësinë e një hakmarrjeje ndaj gardianëve të cilët torturuan për vdekje shqiptarin Ilia Kareli.
Autoritetet policore greke janë vënë në alarm pasi një grup kriminal i vetëquajtur “Zero Bandat” kanë marrë përsipër shpërthimin e një granate në automjetin në pronësi të gardianit G. Baradaki, ndodhur në 8 prill në qytetin Egaleos.
ilia-kareli-diellial_3198
“Ky sulm është një akt minimal kujtese për vrasjen e të burgosurit Ilia Kareli.”

Thuhet në deklaratën e grupit kriminal.

Ajo që ka shqetësuar autoritetet policore greke është kjo pjesë përmbyllëse e deklaratës:

“Paralajmërim: Të gjithë gardianët që morën pjesë në torturimin, vrasjen në grup të Ilia Karelit quhen nga sot të shënjestruar.Njoftojmë që ata që nuk u arrestuan, se emrat e tyre janë tashmë të njohura përmes akt-akuzës por edhe rretheve të të burgosurve. Janë në listën përfundimtare “të fshirjes”. Kudo të që të fshihen, në çdo detyrë që të ndërrojnë të dijnë që do t’I zbulojmë dhe do të bien në pritën tonë. Sa u përket gardianëve të burgosur, ata të dinë që në çdo burg apo sektori sigurie që të shkojnë do të takohen me fatin e tyre. Orët e tyre janë të numëruara. “

Nuk dihet ende s’e kush janë përfaqësuesit e këtij grupi i cili ka marrë përsipër shpërthimin e një granate në automjetin në pronësi të gardianit G. Baradaki, ndodhur në 8 prill në qytetin Egaleos.
Greqi, momentet e fundit të jetës së Kudret Kumes – VIDEO
Pas fotografive të gazetës ‘To Vima’ nga çastet e fundit të jetës së të burgosurit shqiptar Ilia Kareli, që humbi jetën në burgun e Nigritës, prestigjiozia ‘Kathimerini’ publikoi të enjten një video 5-minutëshe, të nxjerre nga 20 orë material filmik i permbledhur, prej katër kamerave të këtij burgu të vendosura, njëra në oborrin e burgut, kur mbërrin makina e policisë që e sjell atë nga rajoni, një tjetër në hyrjen kryesore të burgut, e treta në korridorin përballe “frigoriferit”, dhomës së torturave dhe e fundit në qelinë që e çojne atë pas torturave.
Video fillon me mberritjen e tij ne burgun ne fjale, ndersa shquhen 10 gardiane qe e presin. Siç lexohet ne titrat qe permban kjo video, drejtori i burgut jep urdher per ta fotografuar ate. Ne disa foto, duket se Kareli ka pesuar disa goditje pasi ka disa hematoma ne trup dhe ne koke prej burgut te Malandrinos, ku tre dite me pare ai ka vrare nje roje. Me pas duken te gjithe gardianet, te cilet ishin ne sherbim ate dite dhe te tjeret jashte sherbimit pasi jane thirrur me telefon te ndodhen ne ambientet e burgut ate dite.
Disa prej tyre hyjne ne dhomen e quajtur “frigoriferi“, ndersa drejtori qendron ne fund te korridorit dhe me pas largohet.Ne minuten 1 e 45 te videos ne fjale duken tete gardiane qe futen ne “frigorifer” ku ndodhet Kareli, dhoma ne te cilen sipas deshmive te dhena tek oficeret e policise se Sherbimit te Brendeshem eshte rrahur per vdekje i burgosuri shqiptar.Ne minuten 2:03 te videos, fillojne te rrahin Karelin me shkelma,grushte dhe me ane te nje litari te trashe. Me pas duket se nje prej rojeve nuk eshte dakord me ate çka ndodh me koleget e tij, ndersa paralelisht behet gati qelia ku do te cohet me pas Kareli.Pas 35 minutash prej futjes se Karelit ne “frigorifer”, zbret edhe drejtori i burgut, i cili duket qe u flet nenpunesve te tij duke u treguar dhomen e torturave.
Sipas deshmive ne kete moment ai ka kuptuar çfare po ndodh, qe i burgosuri po rrihet dhe torturohet ndaj u thote rojeve: Kush eshte burre le te shkoje ta gjuaje tani, por te pranoje ate qe po e ben…”
Pak minuta me vone ai duket qe ka nje bisede te tensionuar me nje roje burgu dhe me pas largohet. Dy ore pas kesaj bisede qelia e Karelit eshte gati, ndersa ai qe nuk qendron dot ne kembe, çohet atje i terhequr pothuajse zvarre nga rojet ne gjendje te keqe dhe gjysmë i zhveshur.Brenda ne qeli ai kerkon qe t’ja vene prangat perpara. Ne oren 7:25 te mbremjes i sjellin darken. Kater ore me vone dy roje zbulojne se ai nuk leviz. Pak me vone mberrin urgjenca me ambulance dhe mjeku verteton vdekjen e tij.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)