DEPUTETJA E PARTISË DEMOKRATIKE TË KOSOVËS BLERTA DELIU-KODRA: TURP PËR VETËVENDOSJEN QË PËRBUZ LUFTËN E UÇK-SË

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu-Kodra ka reaguar pas deklaratave të zyrtarëve të Vetëvendosjes lidhur me komandantët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Përmes një reagimi në Facebook, deputetja Deliu-Kodra ka thënë se populli i Kosovës nuk e toleron ofendimin e luftës çlirimtare, nga ata që nuk e dinë nga shkohet në Prekaz, Gllogjan, Koshare, Malishevë, Pashtrik, Izbicë, Mejë.


Deliu-Kodra: Turp për Vetëvendosjen që përbuz luftën e UÇK-së
Shkrimi i plotë i  Deputetës së PDK-së ,z.  Blerta Deliu-Kodrës në Facebook:

Asnjë gjuhë e urrejtjes, dhe as mllefi i ambicieve të sëmura politike nuk mund ta dëmtojnë Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. 

Toka e këtij vendi, malet dhe zemrat e njerëzve e ndjejnë më së miri lavdinë dhe heroizmin e secilit ushtar të UÇK-së. 

Ne jemi krenar me luftën që kemi bërë për ti dal zot vendit dhe për ta larguar Serbinë nga Kosova, duke marrë edhe përkrahjen e miqve ndërkombëtarë për luftën tonë të drejtë. Nëse dikujt i është prishur rehatia nga lufta e jonë, i kërkojmë falje.

 Por ky popull dhe historia e tij nuk e durojnë kurrë përbuzjen dhe fyerjen e vlerës kryesore të saj, UÇK-në. Aq më tepër nga ata që nuk e dinë nga shkohet në Prekaz, Abri, Rezallë, Gllogjan, Koshare, Malishevë, Pashtrik, Izbicë, Mejë. 

Lavdi e përhershme luftës dhe veprës së secilit ushtar. 

Turp për ata që shkelin mbi këtë lavdi për heroizma të rremë dhe ambicie të sëmura politike.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)