Fusha e mjekësisë,është një boshllëk i i ndijshëm pa profesorin e mjekësisë zt.Bedri Zahiti

Image result for bedri zahiti

Prof.Dr.Bedri Zahiti


Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve Shqiptaro-Amerikane , Akademik Prof.Dr.Skendër Koda, me Stafin e Akademisë, ka ngushëlluar sot Familjen e shkencëtarit kosovar Prof.dr.Bedri Zahitit, pas ndarjes nga jeta .

Image result for skender kodra


Akademik Prof.Dr.Skënder Kodra,Ph.D


Në telegram, Akademik Prof.Dr. Skendër Kodra ka shprehur ngushëllimet më të sinqerta në emër të Akademië dhe Akademikëve Shqiptaro-Amerikan për Familjen Zahiti nga Vushtria.

Në telegramin e Kryetarit të Akademisë së Shkencave Shqiptaro-Amerikane thuhet:

E nderuara Familje Zahiti,

Ne emër të Akademisë së Shkencave dhe Artëve Shqiptaro-Amerikane dhe në emrin tim personal, Ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta për ndarjen nga jeta të ikonës së mjekësisë shqiptare, luftës dhe paqës ,Prof.Dr.Bedri Zahiti .

Profesori Zahiti ka lënë gjurmë të pashlyeshme në shëndetësinë dhe kardiologjinë dhe angiologjinë shqiptare.

Të gjithë Akademikët Shqiptaro-Amerikan bashkëndjejnë me Ju dhimbjen e madhe në këto momente të vështira.

Ngushëllime!

Akademik Profesor Dr.Skënder Kodra.


New York,30.06.2018

********
Prof.Dr.Bekim Haxhiu-Kamishi 


Prof. Dr. Bedri Zahiti sot ka ndërruar jetë!Doktor Bedriun nuk e pata vetëm nip, e pata baba të dytë, shok, mik, udhërrëfyes , ishte i veçantë dhe shumë i rëndësishëm për mua dhe për gjithë familjen tonë.
Dr. Bedriu do t’i mungojë familjes, shoqërisë, por edhe mua do të më mungoj shumë.
Vdekja e Prof. Dr. Bedri Zahitit është humbje e madhe për shëndetësinë kosovare, sidomos pêr sektorin i kardiologjisë, pasi ishe një profesionist i vërtetë nga i cili moren dije gjenerata të shumta.
U prehsh në paqe doktor, nipçeja im i dashur!

Bekim Haxhiu-Kamishi Prishtinë,29.06.2018*********


Image result for Eshref Ymeri


Akademik Prof.Dr.Eshref Ymeri,Ph.D


I dashur Flori,
Më lejoni që përmes Portalit tuaj shumë të çmuar "Agjencioni Floripress", t'i shpreh ngushëllimet e mia familjes së të ndjerit Prof.dr. Bedri Zahiti, për humbjen e njeriut të saj të shtrenjtë, e këtij personaliteti të shquar të kombit shqiptar, i cili la pas një emër të madh në shkencën e mjekësisë.
Mirënjohje të thellë ndaj jush, i nderuar Flori, për botimin në këtë Portal të veprimtarisë mjaft të pasur shkencore të Prof.dr. Bedri Zahitit.

Akademik Prof.Dr.Eshref Ymeri,Ph.D

Tiranë, 30 qershor 2018


*********


Image result for Perparim Hysi


Përparim Hysi 


NGUSHËLLIME FAMILJES së Prof.dr.Bedri Zahitit që humbën njeriun e tyre dhe,nga ana tjetër,ikja para kohe e një shkenctari me peshë në FUSHËN E MJEKËSISË, është një boshllëk i i ndijshëm që do kohë të mbushet.

Përparim Hysi,shkrimtar

Tiranë,30.06.2018


*********Image result for Fritz Radovani


Fritz Radovani 


I dashtun Flori,

Ju lutem pranoni ngushllimet e mija per vdekjen e parakohshme te Prof. Dr Zahitit, fatkeqsi qe sjelle pasoja ne nje vend ku mungon prania e njerzve te dijtun. Zoti e paste prane vehtes!

Me respekt Fritz Radovani,shkrimtar

Melbourne(Australi),29.06.2018


******Image result for flori bruqi

Akademik Prof.Dr.Flori Bruqi,Ph.D

I dashur Asdren Zahiti ,

Me pikëllim të thellë mësova se shoku dhe miku im Prof.Dr.Bedri Zahiti është ndarë nga jeta.
Me babain tuaj,Bedriun kam kujtime të mira gjatë këtyre dyzetë vjetëve sa e njof për së afërmi :ishte bashkëshort brilant,prind i mirë,i afërt me pacientin ishte i përkushtuar dhe dashamirës për çdo njeri pa marrë parasysh moshën dhe rracën e tij.Ishte njeri i afërt  - Humanist dhe mjek i pa shoqë në trojet tona. Vdekja e tij është humbje për Kosovën, për familjen dhe miqtë e tij. Dëshiroj t’ju shpreh ngushëllimet e mia më të sinqerta, për këtë njeri të madh që na la në këto ditë të vështira për Mjekësinë Kosovare.U preftë në Parajsë nga Hyji ky mik dhe shok i imi!

Flori Bruqi


Prishtinë,29.06.2018

Mehdi Hyseni.jpg

Akademik Prof.Dr.Mehdi HYSENI,Ph.D


Letër ngushëlluese:Lamtumirë, shoku, miku dhe mjeku ynë i dashur, Bedri Zahiti!

Dje, më 29 qershor 2018, mësova lajmin e hidhur të vdekjes së Prof.Dr.Bedri Zahiti (kardiolog) dhe profesor i shquar në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë, i cili më tronditi thell në shpirt.

-Me këtë rast, familjes së lartnderuar Zahiti, miqve dhe kolegëve të doktor Bedriut në Kosovë dhe në diasporë, shpreh ngushëllimet e mia të sinqerta, dhimbjen dhe pikëllimin tim të thellë për këtë ditë të zezë, që thell goditi dhe përvëloi zemrat tona, sepse humbëm vëllaun, shokun, mikun, humanistin, mjekun, pedagogun dhe shkencëtarin e shquar shqiptar të shkencave të mjekësisë, Prof.Dr. Bedri Zahiti, i cili asgjë nuk kurseu, që t’u dilte në ndihmë dhe t’i mjekonte me kohë dhe me plot sukses pacientët e tij që nga Mitrovica, Vushtria, Prishtina dhe e gjithë Kosova.

Sot, krahas familjes së ngushtë dhe të gjerë të doktor Bedriut, më të pikëllur ndihen shokët e rinisë, miqtë, kolegët dhe pacientët e tij, të cilët kanë ngelur të vetmuar dhe “jetimë” pa mjekun e dashur dhe të respektuar të tyre, i cili bëri çdo gjë që të shpëtonte jetën e tyre nga sëmundjet e ndryshme interne.

Në këtë rast të papritur të vdekjes së mjekut Bedri Zahiti, edhe unë së bashku me anëtarët e tjerë të Akademisë Shqiptaro-Amerikane të Shkencave dhe të Arteve në Nju-Jork (Prishtinë, Shkup, Tiranë) shpreh dhimbjen e madhe dhe pikëllimin e thellë për humbjen e pakompensueshme për shokun tim të dashur të dikurshëm të Gjimnazit “Silvira Tomazini” në Mitrovicë në fund të viteve të 60-ta të shekullit XX.

-Ndjesë pastë, Bedriu ishte nga fshati Kçiq i Madh, komuna e Mitrovicës, ishte nxënës i shkëlqyer në mësime dhe shembullor në sjellje. Kjo vlerë e tij bëri që unë ta njihja, ta respektoja, ta çmoja dhe të bashkëpunoja me Bedriun, edhe pse unë isha normalist i shkollës normale “Hasan Prishtina”, por fizikisht ishim bashkë, takoheshim për çdo ditë, sepse godina e Gjimnazit dhe e Normales ishin nën një çati dhe në të njëjtin oborr të përbashkët në Mitrovicë.

Me të mbaruar shkollën e mesme (1970) jeta na ndau, Bedriu regjistroi studimet në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë, të cilat i përfundoi në afatin rekord me notat më të larta si student i shkëlqyer.

Duke qenë i pasionuar dhe i përkushtuar shkencës së mjekësisë, Bedriu në afatin 5-vjeçar diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë, më 1975. Ndërkaq, “specializimin në fushën e mjekësisë interne dhe të kardiologjisë” i kreu në Universitetin e Beogradit (1982-1984). Më pas, Magjistraturën (1997) dhe Doktoratën i mbaroi në Fakultetin e Mjekësisë të Universitetit të Prishtinës (1999).

-Emrin, veprën dhe kontributin e vlefshëm si njeri i madh human, mjek, pedagog dhe si shkenc֝tar i madh të Prof.Dr. Bedri Zahtit, nuk do ta harrojnë as familja, as kolegët e as studentët e Fakultetit të Mjekësisë në Prishtinë, as kolegët e Klinikës Interne, as të Qendrës Kirurgjiuke Urgjente të Kosovës e as kolegët e Qendrës Mejkësore në Vushtrri, ku tërë jetën e kaloi duke punuar si mjek internist (kardiolog) në këto institucione mejkësore të Kosovës.

- Emri dhe vepra e tij qofshin kujtim i përhershëm në zemrat tona!

- I lehtë i qoftë dheu i Shqipërisë Etnike!

-Lamtumirë shoku dhe miku im, Prof.Dr. Bedri Zahiti !

-U prehësh në paqe !

*****
Fotografia e Bekim Haxhiu

MË NDËRIME TË MËDHA SOT U VARROS NJERIU I MADH I KOSOVËS MJEKU DHE PATRIOTI PROF.DR.BEDRI ZAHITI


Vushtri,30 qershor 2018

Më ka rënë hise e rëndë që unë ta them fjalën e kumtit për, mikun dhe shokun e afërt për Profesor doktor Bedri Zahiti në emër të të gjithë shokëve.

E nderuara familje Zahiti,të nderuar bashkëqytetarë dhe miqë tjerë të Prof.Dr Bedri Zahitit , nuk keni humbur vetëm ju, por humbja është e të gjithëve.
Dje pasdite festoja ditëndjen time të 66-të , sa doja ta thirrja familjen e Bedri Zahitit dhe të pysja Asdrenin , ma grabiti djali im i vogël dhe më pyeti “Babi kend e ke shokun më të mire në jetë “?
-Atij i thashë troq - ” Bir ti e din që shoku im i jetës është Bedri Zahiti “.

Më tha shkurt prerazi “Ngushëllime babi ,ka vdekë xha Bedriu, shoku i yt i madh “. U stepa,nuk fola asnjë fjalë …dhe nuk dija ç’të bëja.

Ta pranoj lajmin e tillë pas dy deri 3 orëve për vdekjen e tij ishte për mua shumë e rëndë, vdekja ishte e madhe!

Prof.Dr.Bedri Zahiti u lind në vitin 1950, nga një familje punëtore,pa baba i rritur ndër dajët që ishin bujarë e të ndershëm dhe më përkushtim kombëtar.

Shkollën fillore dhe gjimnazin e kreu në Skenderaj , ndërsa Fakultetin e Mjekësisë si gjeneratë e parë e kreu në Prishtinë.

Pas diplomimit fillimisht punoi si mjek në Prishtinë,pastaj drejtor I SHSH në Vushtri dhe në 20 vjetshin e fundit punoj si kardiolog në QKUK dhe profesor doktor në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë.

Ai i përkushtoi punës me zell të madh .Në atë kohë Vushtrria me rrethinë si dhe i tërë vendi ishte përplotë më të sëmurë nga TBC dhe zemra.

Vushtria bënte përpjekje që ta zvogëlojë numrin e të sëmurëve nga TBC dhe zemra nëpërmjet të bashkëpunëtorëve të jashtëm .

Pas konsultës ai pranoi që të marr specializimin nga kardiologjia , të cilën e kreu me sukses në Fakultetin e Mjekësisë në Beograd.

Me tu kthyer nga specializimi filloi punën e përditshme si Drejtor në SHSH në Vushtri .

Veç punës së ndershme prej, mjekut, specialistit dhe humanistit në atë kohë është angazhuar në organizimin dhe në ndihmën e menagjmentit të atëhershëm të SHSH në Vushtri,ku ishte vetë drejtor.

Gjatë diferencimeve politike, helmimit dhe kohës së futjes së masave të dhunshme ngriti zërin fuqishëm ndaj atyre dukurive antishqiptare.

Pas luftës kaloi për të punuar në Klinikën Kardiologjike në Prishtinë ku edhe atje u angazhua me përkushtim dhe me shumë sukses kreu punën e kardiologut dhe u bë Drejtor i kardiologjisë më angiologji në QKUK.

Për këtë mik timin, mbaj vetëm vlerësime prej njeriut të dëvotshëm, humanistit, intelektualit dhe patriotit.

Të flasim tash për figurën tij madhore duhet të lirohemi nga atributet se ai ishte vërtetë i madh dhe shpirtëmirë edhepse ka ditë të jetë agresiv karshi të keqës dhe të padrejtës, atributet e tij ishin madje edhe rrezatuese, fliste thjeshtë, por kishte edhe sens për humor.

...Ai dinte të besonte dhe të çmonte mendimet e shokëve dhe të miqëve, prandaj ky ishte motivi që ne e çmonim dhe donim shumë më tepër.

Prof.dr. Bedri Zahiti i përkushtoi familjës së vetë dhe të tjerët i ka respektuar.


Në filozofinë mjekësore kosovare ai shpesh fuste risi për ndryshime në retorikën e mjekimit.

Në dekadën e fundit është përballur me brengën e tij shëndetësore edhepse atë e rezistojë burrërisht për një kohë të gjatë....

Ende jam në ankth për vdekjën e shokut. Lumi i shpirtit të tij krijues nuk e ndal valen e mesazhëve dhe të kujtimit për njeriun e madh.


Flori Bruqi

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)