Si shihet atdheu nga larg


Image result for skender karaqica
Prof. Skënder Karaçica

E shtunja,paksa me kokëdhimbje

Atdhe!Pak pushim,e shtunja seç me sjell vërdallë në livadhet me lulet dremiqare rë Drenicës!Në makinë dëgjoj këngët e Ilir Shaqirit,të Shaqir Cervadikut(Shaqës),të Shkurte Fejzës…dhe malli po me brenë në shpirt.Nuk po na vijnë habere të mira këndej detit…Dëgjoj këngët dhe tingulli i qeftelisë me ,,dhuron,,lotët …!E lexova kur thotë fjala e popullit ..Nuk asht marre me qajt për Atdheun…,,!Iliri,Shaqa dhe Shkurta këndojnë…e unë dhe e shtunja,mendojmë për livadhet e Drenicës,për njerëzit e mi që,si thoshte shkrimtari R.Kukaj sa të ëmbël që janë dhe mos të ishte Drenica,unë nuk do të isha unë…!E shtunja në mërgim…larg në Amerikë,kendej detit dhe me djeg një mall për ty Atdhe!E shtunja u bëftë dita e mirëqenies për popullin tim!Na dërgoni habere të mira,për të lumen Tokë jallane të Atdheut!E shtunja në mërgim dhe këngët e Ilirt,të Shaqës,të Shkurtës…Këngët si vaji i burrit(Populli).


******

Serbia në dy frontet “politike “për Kosovën

Lufta vrastare deri në sfarosje(gjenocid)të Serbisë ndaj popujve joserb dhe shqiptarëve në Kosovë,tashti ka hyrë në një ,,doktrinë,,të re politike e diplomatike për të ,,pushtuar,,
Kosovën edhe në planin ekonomik!

Tërë aparati shetërorë i Beogradit në frontin e parë po lufton për denigrimin e popullit shqiptar dhe të Kosovës,përmes propagandës shekullore si thoshte Fan Noli për njerëzit,,me bisht,,(sic!)dhe,kundërshtimi i udhës së shetndërtimit të Kosovës në relacionet ndërkombëtare.

Përditë propagandë antishqiptare!

Faktori ndërkombëtar BE-OKB-SHBA do të ishte imediate që të ndalin doktrinën antishqiptare të njohur të Serbisë karshi Kosovës dhe mos të pengohej shtetndërtimi dhe rrugëtimi i saj në integrimet në institucionet ndërkombëtare.

Propaganda që bënë Serbia tek shtetit që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës dhe tërheqja e njohjeve është sulm i rëndë i ,,doktrinës,,për gjoja se vendi i Sllobodan Milloshevqit dhe ,,klasa e re,,poltike serbe në Beograd,paskeshin heqë ,,dorë,,nga e kaluara dhe tashti janë nisur paksa më të ,,moderuar,,për paqen,,dhe më të moderuar me A.Vuçiç dhe I.Daçiç në relacionet me botën dhe BE-në(!).

A.Vuçiç bënë thirrje që kompanitë e biznesit të vijnë në Kosovës me ,,kapitalin,,e tyre ekonomik për të investuar,
ndonëse tash e dy shekuj Serbia kishte në plan të parë pasuritë e mëdha të Kosovës dhe jo ,,mbrojtjen,,e kishës ortodokse serbe(sipas të dhënave të Akad.Mark Krasniqi).

Serbia asgjë nuk ka ndryshuar në raport më realitetin e ri të pavarësisë së Kosovës!

Për kohën shteti i Kosovës duhet të frymojë në shtegun e ri demokratik dhe të kërkojë nga e drejta ndërkombëtare që Serbia larg duart nga Kosova,ndonëse në vitin 1999 të gjitha udhëkryqet dhe skenarët e saj shekullor kanë shkuar në muzeumin historik të turpit para botës së lirë e demokratike!

Populli shqiptar dhe Kosova është pjesë e Evropës.Tashti rruga e tyre nuk kalon më nëpër Beograd,mbase këtë e di mirë A.Vuçiç dhe I.Daçiç që po bëjnë ,,betejën,,në shumë fronte kundër shtetit të ri të Kosovës.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)