The Sun: Vdekja e Kim Jong-un?! Imazhet satelitore tregojnë se vendi po përgatitet për funeralin

Frika nga prekja prej koronavirusit mund ta ketë shtrënguar liderin koreanoverior, Kim Jong-un, që t’i shmangë ceremonitë shtetërore dhe mos të paraqitet në publik.

Këtë gjë e ka thënë të martën një ministër koreanojugor, duke iu adresuar spekulimeve lidhur me vendndodhjen dhe shëndetin e liderit verior.

Spekulimet rreth Kimit kanë marrë hov pasi ai nuk u shfaq në ceremoninë e përvjetorit të gjyshit të tij dhe themeluesit të vendit, më 15 prill 2020.

Mediat kanë raportuar se lideri i shtetit më të izoluar në botë i është nënshtruar një operimi në zemër, derisa disa të tjera kanë shkruar edhe për vdekjen e tij.

Ministri koreanojugor i Bashkimit, Kim Yeon-chul, ka njoftuar se Kimi mund të mos jetë parë në publik shkaku i koronavirusit ndërsa raportimet për operimin e tij nga një ekip mjekësh kinezë i ka quajtur “lajme të rreme”.

Shteti me kontrollin më të sertë mbi informatat deri më tani nuk ka konfirmuar asnjë rast me COVID-19, derisa këtë e arsyetoi me masat e hershme dhe me mbylljen e kufijve për vizitorët e huaj.

Koreja Jugore: Kim Jong-un po i shmanget koronavirusit

Imazhet satelitore, nxjerrin në pah ndërtime të strukturave të mëdha parade, në Korenë e Veriut, kjo shton akoma më shumë hijet e dyshimit mbi shëndetin e diktatorit suprem, Kim Jong-un.I
Imazhet e publikuara nga “Planet Labs”, tregojnë ndërtesat e përkohshme, të cilat zakonisht përdoren për paradat ushtarake, duke u instaluar në kryeqytetin e Koresë së Veriut, Pyongyang.
Gjerësisht nëpër mediat e huaja është aluduar se vendi, është mbërthyer nga koronavirusi dhe paradat ushtarake këto kohë, do të ishte thuajse e pamundur që të bëheshin, shkruan The Sun.
Por ato mund të zhvillohen vetëm për një lajm tragjik, siç mund të jetë vdekja e Kim Jong-un. Sakaq, diktatori Kim Jong-un, nuk është parë në publik që prej 11 prillit 2020, kjo ka bërë që mediat të aludojnë se ai ka ndërruar jetë pas një operacioni në zemër.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)