Keqtrajtohen emigrantët kosovarë nga autoritetet hungareze, Qeveria e Kosovës heshtë


Keqtrajtohen emigrantët kosovarë nga autoritetet hungareze, Qeveria e Kosovës heshtë


Shqiptarët e Kosovës të cilët po ia mësyjnë vendeve të Bashkimit Evropian, po keqëtrajtohen nga autoritetet hungareze. Një emigrant i ka treguar Gazetës Blic se ata janë duke përjetuar tortura gjatë qëndrimit të tyre në Hungari.

Besniku, një 28 vjeçar nga Ferizaj ka treguar për Gazetën Blic se atij dy herë ia kanë shqyer biletën për në Vjenë. “Edhe ato para që i kisha, mu harxhuan. Dy herë policia hungareze na i ka shkyer biletat mua dhe tre shokëve të tjerë, që së bashku tentuam që të ikim nga Hungaria. Tash kemi mbetur shumë keq”, tregon ky 28 vjeçar.

Ai ka thënë se është i gatshëm që të kthehet edhe në Kosovë, sepse ai dhe shumë të tjerë janë në gjendje të mjerueshme, mirëpo sipas tij, autoritetet hungareze as nuk po i kthejnë në Kosovë, e as nuk po i lëjnë që të ikin drjet vendeve të BE-së. “Edhe kushtet në kamp ku na kanë vendosur janë të tmerrshme. As nuk po na kthejnë në Kosovë, e as nuk po na lejojnë që të ikim nga Hungaria. Jemi mbetë shumë keq”, ka thënë ai.

Sipas tij, situatën më të rëndë e kanë ata që kanë dalë me fëmijë. “Shumë fëijë edhe janë të sëmurë për shkak të kushteve të rënda dhe jonjerëzore”, tregon ai.

Besniku është shprehur i zhgënjyer edhe me institucionet e Kosovës, të cilët nuk po e ndërmarrin asnjë hap, që t’i mbrojnë qytetarët e tyre.

“Institucionet duhet të interesohen që të paktën t’i kthejnë ata qytetarë, të cilët më nuk kanë mundësi as financiare që të kthehen”, thotë ai.

Sipas këtij 28 vjeçari, shumë shqiptarë të Kosovës në Hungari kanë mbetur edhe rrugëve. Ai madje thotë, se edhe pronarët e hoteleve po kanë frikë që të pranojnë mysafirë emigrantët.

Në anën tjetër, drejtuesit e institucioneve pos që nuk kanë ndërmarrë ndonjë veprim konkret për ndaljen e emigrantëve, askush nuk është interesuar për fatin e dhjetëra mijëra qytetarëve që ia kanë mësyr vendeve të Bashkimi Evropian përmes Hungarisë.

Ministri i Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi dhe ai i Integrimeve Evropiane, Bekim Çollaku, në vend që të vizitojnë Hungarinë, ku momentalishte konsiderohet se janë mbi 30 mijë qytetarë të Kosovës, dhe të diskutojnë e të flasin me ta, kanë zgjedhur Nju- Jorkun dhe vendet tjera që t’i vizitojnë.

Shefi i diplomacisë kosovare, Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa, sot pritet që të takohen në Bruksel me kryeministrin serb, Aleksander Vuçiq, ku do të flitet për Asociacionin e Komunave Serbe dhe për drejtësinë.

Madje, Hashim Thaçi gjatë ditës së djeshme ka paralajmëruar i entuziazmuar se sot do të përmbyllet marrëveshja për drejtësinë me Serbinë, derisa në anën tjetër nuk e tha as edhe një fajlë të vetme për ata dhjetëra mijëra emigrantë shqiptarë.

Në anën tjetër, zëdhënësi i Qeverisë së Kosovës, Arban Abrashi ka thënë për medie se Qeveria do të ndërmarrë politika të cilat parandalojnë emigrimin kaq masiv të qytetarëve të Kosovës, të cilët po lënë vatrat e tyre për nje jetë më të mirë.

Partitë opozitare, ndërkohë kanë kërkuar që të ndahet një fond prej miliona eurove, i cili do të mund të fillonte të parandalonte këtë migrim masiv.

Comments

Popular posts from this blog

AKADEMIK PROF. DR HAKIFBAJRAMI PH.D : GRUSHTSHTETI IDYTËNDAJKOSOVËS( PAS 23 MARSIT 1989) MË 25 MARS 2020

Legjenda e Mujit dhe Halilit