Operacioni i shpëtimit në tragetin “Norman Atlantic” po vështirësohet për shkak të flakëve që ka marrë anija...

Një person ka vdekur dhe disa janë lënduar derisa po vazhdon operacioni i shpëtimit të anijes "Norman Atlantic".

Bilanci për anijen: Një i vdekur, 165 të evakuuar e qindra pasagjerë në bord (Video)
Mediat ndërkombëtare si BBC dhe CNN, raportojnë se operacioni i shpëtimit po vështirësohet për shkak të flakëve që ka marrë anija. Ndërkohë pasagjerët kanë thënë se u është vështirësuar frymëmarrja si pasojë e tymit të krijuar.

Qeveria shqiptara ka shprehur gatishmëri të plotë për të dhënë ndihmën maksimale në operacionin ndërkombëtar të shpëtimit të anijes.

Më poshtë, është një përmbledhje e fotografive dhe pamjeve të transmetuara nga mediat.


Dalin emrat e shqiptarëve që mbijetuan në anije
Ministria e Punëve të Jashtme në Shqipëri, ka dhënë emrat e disa të mbijetuarve nga tragjedia e anijes “Norman Atlantic”.

https://www.youtube.com/watch?v=ZDIrA2jbPjs


Refik, Sheraf dhe Donika Aliko, Jonel Lamcaj, Festim dhe Hasie Cuci, janë të mbijetuarit që tashmë gjenden në bordin e anijes “ABY JEANNETTE”.

Këto informacione, Ministria e Punëve të Jashtme në Shqipëri, njofton se i ka marrë nga Rojet Bregdetare greke.


Mbi traget për 16 orë: Po përjetojmë Titanikun, do të vdesim nga të ftohtit (Video)

Prej më shumë 16 orë, trageti “Norman Atlantic” me mbi 300 persona ende në bordin e tij, qëndron në flakë në det të hapur, rreth 20 milje larg Durrësit. Ata po përjetojnë tmerrin e Titanikut, ndërsa kanë frikë se do të vdesin nga të ftohtit.

https://www.youtube.com/watch?v=jBpay-kz7Qo


Trageti me 478 persona në bord, 25 prej të cilëve shqiptarë, u nis nga Igumenica e Greqisë me destinacion Ankonën në Itali, ndërsa dha alarmin SOS rreth orës 04:30 të mëngjesit, kur në katet e poshtme të anijes, në garazh, u përhapën me shpejtësi flakët e zjarrit për shkaqe ende të papërcaktuara.

https://www.youtube.com/watch?v=7MpfYET1hXw


Mbi 160 persona kanë arritur të evakuohen nga një super-operacion shpëtimi që përfshiu jo vetëm autoritetet italiane dhe greke, por edhe ato shqiptare. Por, fatkeqësisht, gjatë operacionit të shpëtimit rreth orëve të pasdites, një shtetas grek humbi jetën, duke shënuar viktimën e parë të kësaj tragjedie në det. Georghios Doulis u gjet në det të hapur nga “Butrinti”, anija shqiptare që mori pjesë në operacion-shpëtimin.

https://www.youtube.com/watch?v=7OsIXh3lLO0#t=11


Rreth orës 18:30 trageti është bllokuar nga tre rimorkiatorë, ndërsa shpëtimi i jetëve që ndodhen ende në bord, do të mundësohet vetëm përmes helikopterëve, pasi dallgët e mëdha që arrijnë deri në tetë ballë e bëjnë të pamundur operacionin përmes anijeve të shpëtimit. Vetëm kur të gjithë pjesëtarët në bord të jenë shpëtuar, atëherë trageti do të tërhiqet me rimorkiator për t’iu drejtuar më tej Brindisit në Itali.

https://www.youtube.com/watch?v=EC-oxV47PwI


Për shpëtimin e pjesëtarëve në bordin e tragetit janë përfshirë tetë anije, mes tyre edhe “Butrinti” nga Shqipëria, 11 helikopterë shpëtimi të Ushtrisë greke, por edhe një avion “C-130” për mbështetje kërkim-shpëtimi.

https://www.youtube.com/watch?v=gkp9d-T9_VI


422 prej tyre janë pasagjerë, mes tyre gra e fëmijë dhe 56 anëtarë të ekuipazhit, ndërsa trageti mbante edhe 222 automjete.

Incidenti u raportua nga një telefonatë në A1 REPORT e më tej nga mediat greke dhe ato italiane.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)