28 NANDORI 1912 ASHT VETEM KY...

Nga Fritz RADOVANI:                                                                 

28  NANDORI  1912  ASHT  VETEM  KY...

28 NANDOR 1912 DEKLARATA E PAVARËSISË SË SHQIPËRISË, u nënshkrue  në Mbledhjen e Parë të Kuvendit Kombëtar të Vlonës. Pjesa shqip u hartue nga Luigj Gurakuqi, dhe pjesa turqisht nga Ismail Qemali. U shkrue nga Shefqet Dajiu.
●(Foto Marubi – 1937) Kjo paraqitje e dokumentit asht një montim nga Lef Nosi me rastin e Ekspozitës së 1937, mbasi firmat nga Mustafa Kruja e poshtë, tek dokumenti origjinal i Deklaratës ishin në pjesën e mbrapme. Dokumenti asht i shkurtë, i shkruem me dorë, dhe i nënshkruem nga të gjithë Delegatët e Kuvendit.
PERMBAJTJA E DOKUMENTIT:  
"Në Vlonë më 15/28 të Vjeshtës së Tretë 1328/1912

Pas fjalëvet që tha z. Kryetar Ismail Kemal beu, me të cilat tregoi rrezikun e math në të cilin ndodhet sot Shqipëria, të gjithë delegatët me një zâ venduan që Shqipëria më sot të bâhet në vehte, e lirë e e mosvarme".
 Image result for festa e flamurit

VLONË, 28 NANDOR 1912...

●DELEGATËT E ASAMBLESË KOMBËTARE ISHIN NGA:
Berati, Çamëria, Delvina, Durrësi, Dibra, Elbasani, Gramsh-Tomorricë,Gjinokastra, Janina, Kosova, Gjakova, Plava-Gucija, Kruja, Lushnja, Mati, Ohri e Struga, Peqin, Përmeti, Pogradeci, Tepelena, Tirana, Skrapari, Shijaku, Shkodra e rrethueme nga malazezet, Vlona dhe Kolonia Shqiptare e Bukureshtit. 
●Në këto rrethana, delegatët nga e gjithë Shqipnia u mblodhën në Kuvendin e Vlonës. Ismail Qemali (thonë) u kthye në Shqipni dhe në krye të një Asambleje Kombëtare shpalli Pavarësinë e Shqipnisë në qytetin e Vlonës më 28 nëntor 1912.
●Në të njëjtën kohë u krijue edhe një qeveri e përkohëshme.
●Nenkryetar i Qeverisë së Vlonës u zgjodh Don Nikoll Kaçorri...
●Pavarësia e Shqipërisë u njoh më 17 dhjetor 1912 edhe në Konferencën e Ambasadorëve në Londër. Shtetit Shqiptar të cunguem nga fqinjët dhe turqit pra, ju njoh “Pavarsia”.

Image result for nenshkruesit e pavaresise se shqiperise

***
●A janë të plota dhe të sakta këta dokumenta që botohen tashti?!
– Jo vetem nuk janë të plota, po as të sakta...
●Dominojnë mendsitë anadollake të maskueme nga fallsifikatorët sllavokomunistë.
Dominon “injoranca” per me mbulue qellimet antikombtare dhe pasunimin pa ligjë!
●Festa e 28 Nandorit fillon me Gjergj Kastriotin në Krujë me 1443 dhe jo, në 1912...
Pse nuk botohen materialet historike origjinale të periudhës së Pavarsisë?
Kush kerkoi “Pavarsi nen suazen turke”...?! E shka u tha Luigj Gurakuqi ?!
●Pse nuk fshihen perfundimisht fallsifikimet e bame në Historinë e Shqipnisë?
●A ka lidhje Pavarsia ynë me ngjarjet e Dedë Gjo’ Lulit dhe Memorandumin e Gerçës?
Asht fshi Historia e lavdishme e Maleve të Veriut, me i lëshue vendin Esad Toptanit.
●Hiqet nga zyret e nalta Gjergj Kastrioti, se “qeveria punon per me hy në suazen turke”!
Edhe Festat e Mëdha të Flamurit, perditë punohet me i njollosë me tradhëtarët!  
●Rinia Shqiptare thërriste: “E duem Shqipninë si gjithë Europa!!”... Edhe “Rilindja”...
Do ta shihni neser dokumentin se ke kerkon me “Ringjallë”!!..

Melbourne, 27 Nandor 2016. 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)