Historiani që parashikoi triumfin e Trumpit, ka një tjetër parashikim: Kongresi do ta shkarkojë

trumptriumf

Zgjedhja e manjatit republikan, Donald Trump, në krye të Shtëpisë së Bardhë e zuri pothuajse gjithë botën në befasi. Pjesa më e madhe e vëzhguesve dhe analistëve si dhe të gjitha modelet e sofistikuara statistikore të publikuara nga mediat parashikonin një fitore të demokrates Hillary Clinton në zgjedhjet e një jave më parë.

Por një profesor historie, Allan Lichtman, i cili është bërë i famshëm për krijimin e një sistemi parashikimesh të zgjedhjeve presidenciale, që nuk ka dështuar kurrë që nga krijimi i tij në vitin 1984, parashikoi se Trump do të mundte Clintonin. Para disa vitesh Lichtman shkroi librin “Predicting the Next President: The Keys to the White House”.

Aty zhvillon një metodologji e cila analizon 13 variabla, raporton “Washington Post”, shkruan Dita.

Formula e profesorit të historisë në Universitetin Amerikan nuk është e bazuar në personalitetin e kandidatëve, por në mundësinë që partia në pushtet të humbasë zgjedhjet.

Në këtë kontekst, Lichtman parashikoi se mandati i dytë i Barack Obamas të çonte në një rezultat zgjedhor të ngushtë, ku Trump do të ishte mbi Hillaryn. Gjithsesi, Lichtman tani parashikon se Trump do të pezullohet nga Kongresi, pavarësisht se ky organ është në duart e partisë së tij, asaj republikane.

Sipas profesorit, Partia Republikane do të preferonte të shihte në pushtet zëvendëspresidentin e zgjedhur Mike Pence. “Do të bëj një tjetër parashikim”, thotë Lichtman për Washington Post.

allan-lichtman_650x400_61474858824-300x185

Allan Lichtman“Ky nuk është i bazuar në një sistem, është thjesht instinkti im. Ata nuk e duan Trumpin president, për shkak se nuk mund ta kontrollojnë, është i paparashikueshëm. Do t’u pëlqente shumë të kishin Pence, një republikan absolutisht konservator dhe të kontrollueshëm. Dhe jam mjaft i sigurt se Trump do të japë mjaft arsye për shkarkim, qoftë duke bërë diçka që rrezikon sigurinë kombëtare, ose për shkak se do të ndihmojë “portofolin” e tij”, thotë ai.

Në fakt, ndryshe nga ajo që ndodhi me zgjedhjet, parashikimi i dytë i profesorit po bëhet më popullor. Ende pa marrë detyrën, më shumë se një person betohet se Trump nuk do ta përfundojë mandatin. Që para zgjedhjeve, shkrimtari dhe eseisti kanadez Michael Gladwell pohonte se është e tillë sasia e telasheve të mandatit njujorkez sa “do të gjendet në burg në më pak se një vit”.

Dhe tani komentatorë të tjerë mbajnë pozicione të ngjashme. “Në fund të fundit, zotëria ndoshta do të japë dorëheqjen ose do të shkarkohet në më pak se një vit. E ardhmja është më afër se sa mendoni”, shkroi të premten gazetari i New York Times, David Brooks.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)