Mustafë Shabani : I yni motI yni mot

(Xhemajl Mustafës )

Një vullkan më vlon në gji
e ndryjë, thellë në shpirt të mos shpërthejë
për ty u linda dhe rrita Shqipëri
do vijë koha të ta rrëfejë!!!

Koha erdhi ajo dëfton vetë
hijerëndat nxori në shesh
më dhemb shpirti ajo po fletë
në amshim varra ata përrshesh!!!

Le të shkojnë mor në mallkim
Dardani të ruajtë ty i madhi Zot
kthejmë ne tek ti pa përtim
kur do vijë i yni mot!!!

 Emmendingen, 23.11.16 
P.S.Ne shenje nderimi engjellit te lirise Xhemajl Mustafes !!!

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)