Francis Carco ...Bie Shi (Elianes)...

Image result for Francis Carco


Bie shi. Sa bukur ! Te dua .
Ne shtepi bashke do te rrime.
Asgje nuk na pelqen me fort ty e mua
Tani qe po iken kjo stine.

Bie shi. Taksite vijne e vene
Dhe autobuset rendin plot.
Rimorkiatoret neper Sene
zhurmojne...sa nje fjale nuk kupton dot!

Sa bukur: Bie shi. Mbaj vesh
Pikat e shiut qe verberisht
Godasin e kercasin mbi qelq...
Ti me buzeqesh dhembshurisht.

Te dua. Oh,zhurme e shiut vjeshtak
Qe denes si nje ndarje diku.
Ti do te ikesh prej meje pas pak.
Thua se bie shi ne syte e tu.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)