Heroi do të kthehet !!!


Mos mendoni se karriera e  gjeneralit 
Ramush Haradinajt ka mbaruar që tani

Imazh i ngjashëm

I plagosur dhe nën zjarr në vitin 1998, Ramush Haradinaj rrëmbeu të vetmen gjë që i erdhi në dorë për të ndalur gjakderdhjen.

 Ishte një copë djathi. Një vit më parë, vëllai i tij ishte vrarë nga ushtarët serbë disa qindra metra më tej, teksa po kontrabandonin armë përmes maleve nga Shqipëria.

Imazh i ngjashëm

 Që nga ajo luftë, zoti Ramush  Haradinaj i ka përkthyer aftësitë për të qëndruar gjallë fizikisht në aftësi për të qëndruar gjallë politikisht.

 Manovra e tij më e fundit erdhi më 19 korrik 2019 , kur zoti Ramush Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër i Kosovës, duke thënë se tani ishte i dyshuar në një rast të krimeve të luftës.

Imazh i ngjashëm

Truprojë, marangoz, guerilas dhe politikan, kryeministri në dorëheqje zt.Ramush  Haradinaj ka pasur një karrierë më të gjallë se shumica. 

Në një biografi ai flet për përvojën si gueril shqiptar i Kosovës që luftonte ndaj Serbisë plot me dëshirë.

 Në një incident, kur policët serbë të bllokuar po bënin thirrje për ndihmë, ai tha se “u kujdes për ta në një mënyrë precize, nga një distancë e afërt”.

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj

Ramush  Haradinaj është përndjekur nga akuzat se ai dhe njerëzit e tij kanë kryer krime lufte, duke vrarë serbë dhe shqiptarë që konsideroheshin si bashkëpunëtorë ose rivalë. Ai gjithmonë e ka mohuar çdo keqbërje ndaj popullatës çfardo qoftë ajo.

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj

Dorëheqja e zotit  Ramush Haradinaj sjell një ndjesi deja-vu. 

Në vitin 2005 ai dha dorëheqjen 100 ditë pasi kishte marrë mandatin e parë si kryeministër, pasi u padit nga gjykata e Kombeve të Bashkuara për krime lufte në Hagë, ku u burgos gjatë gjykimit.

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj

 Ai u lirua, por prokuroria pretendonte se ai i frikësonte dëshmitarët, diçka që e ai e ka mohuar. Prokurorët apeluan dhe ai u paraqit përsëri në gjyq, për t’u liruar sërish si i pafajshëm.

Në vitin 2017, ai u arrestua në Francë me një urdhër serb dhe u mbajt atje për gati katër muaj. Pastaj francezët e liruan: arrestimi i tij ia rriti popullaritetin në shtëpi.

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj


Më 24 korrik, Haradinaj u mor në pyetje nga një gjykatë e posaçme e Kosovës, e cila u krijua me një staf ndërkombëtar në Hagë pas një raporti të Këshillit të Europës në vitin 2010, ku akuzoheshin disa guerilas kosovarë se kanë kryer krime lufte. 

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj dhe bush

Në raport, gjenerali i luftës Haradinaj përmendet vetëm në një shënim, por më shumë përmendet zt. Hashim Thaçi, president i Kosovës.

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj

Të dy kanë qenë rivalë prej kohësh. Gjatë vitit të shkuar, zoti  Hashim Thaçi diskutoi një marrëveshje të mundshme me Aleksandar Vuçiç, presidentin serb, e cila mund të përfshinte heqjen dorë nga pjesa veriore e Kosovës e banuar nga serbët në shkëmbim të pjesës së banuar nga shqiptarët në jug të Serbisë. Zoti  Ramush Haradinaj argumenton se kjo do destabilizonte të gjithë rajonin. 

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj me komandantin e natos

Nëntorin e vitit 2018 , Serbia ndaloi me sukses Kosovës, të cilën nuk e njeh, që të bashkohej me Interpolin për herë të tretë. 

Ramush Haradinaj u hakmor duke vendosur një tarifë prej 100 përqind ndaj importeve serbe, dhe Serbia pezulloi bisedimet. 

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj

Me zgjedhjet serbe vitin që vjen, ato nuk kanë gjasa që të rifillojnë deri pas tyre.

Vetëm për shkak se është thirrur për t’u pyetur në Hagë, nuk do të thotë që zt.Ramush Haradinaj do të paditet, theksojnë analistët kosovarë .

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj

Shumë  gazetar spekulojnë se prokurorët po thërrasin shumë prej guerilëve të vjetër, duke shpresuar të thyejnë ndonjërin.

 Gjykata e Hagës e ka gjykuar dy herë zotin  Ramush Haradinaj dhe nuk e ka dënuar, nuk ka gjasa që kjo gjykatë të ketë sukses as% tani. 
Rezultate imazhesh për ramush haradinaj

Ramush  Haradinaj ,deri në zgjedhjet e reja të 7-ta me radhë në Kosovën e pas luftës do të jetë  kryeministër në detyrë.

 Nuk duket se mund të mblidhet një qeveri e re, kështu që zgjedhjet ndoshta do të zhvillohen në shtator ose tetor të këtij viti. 

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj

 Zoti  Ramush Haradinaj është një mjeshtër i kaluar në rrëmbimin e fitores nga nofullat e humbjes. 

Pavarësisht premtimeve të tij, kosovarët akoma nuk udhëtojnë drejt zonës Shengen pa viza (edhe pse Kosova ka plotësuar kërkesat europiane).

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj


Vendimi  i tij për të shkuar në Hagë, e ka kthyer vëmendjen elektorale sërish tek lufta. Ardian Gjini, një aleat i ngushtë, thotë se jo për herë të parë, një sfidë i ka dhënë atij ‘krahë politikë’.

Rezultate imazhesh për ramush haradinaj me komandantin e natos

Mos harroni :Heroi do të kthehet ...

Flori Bruqi 

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)