50 prova që vërtetojnë se kombëtarja e Shqipërisë duhet të marrë 3 pikë në tavolinë

 Nga: Roland Qafoku

Në Debat në “Channel One” Roland Qafoku sjell 50 prova që vërtetojnë se kombëtarja e Shqipërisë duhet të marrë 50 pikë në tavolinë. Emisioni u transmetua mbrëmjen e 16 tetorit 2014
1 E gjithë historia e ndeshjes Serbi-Shqipëri, përgatitja e saj, zhvillimi dhe pasndeshja kanë qënë të shoqëruara me tension, me deklarata e kundërdeklarata pa asnjë synim që të zhvillohej një ndeshje normale.
2 Ky nuk është rasti i parë në kompeticione të këtij lloji që kur luan Serbia shkaktohen trazira nga tifozët dhe për të cilat skuadra dhe federata serbe janë dënuar.
3 Bllokimi dhe mospranimi tifozëve shqiptarë në stadium duke vënë si kusht identifikimin me numër pasaporte është një rast i paprecendtë në historiën e UEFA në të tilla takime.
4 Moslejmi i tifozëve shqiptarë të Luginës së Preshevës për të mbajtur flamurin shqiptar, është një masë pa asnjë sens.
5 Në asnjë rast policia serbe, federata serbe nuk ka deklaruar publikisht se jepte garanci se ndeshja do zhvillohej normalisht.
6 Që nga nbërritja në Beograd e deri në momentin e largimit, çdo shqiptar që ka qenë atje është shoqëruar me dhunë psikologjike të vazhdueshme nga autoritetet vendase.
7 Shoqërimi, kontrolli dhe bllokimi nga mijëra policë të ekipit kombëtar shqiptar, por edhe gazetarëve që e shoqëronin ekipin përbën një rast të paprecedent.
8. Kulmi I kësaj sjellje është urdhri I policisë serbe ndaj presidentit të FSHF Armando Duka që të hiqte kollaren e kuqe.
9Edhe më skandaloze ka qenë sjellja e autoritetev serbe ndaj punonjësve të ambasadës shqiptare në Beograd të cilët kërkonin të zbatoheshin rregullat dhe ligjet për mbarëvajtjen e ndeshjes.
10 Me prepotencë, pas asnjë etikë autoritetet serbe nuk janë marrë parasysh ndërhyrjen e ambasadorit tonë në Beograd Ilir Boçka në momentin kur skuadra por edhe gazetarët janë bllokuar në aeroportin e Beogradit.
11 Gjatë transportit drejt stadiumit autobusi në të cilin udhëtonte kombëtarja shqiptare është qëlluar disa herë me gurë nga tifozët.
12 Stadiumi “Partizani” i Beogradit ishte i mbushur me banderola dhe parrulla nacionaliste kundër kosovarëve, shqitarëve, kroatëve dhe boshnjakëve.
13 Pas nxehmjes, në momentin kur futbollistët tanë janë futur në dhomat e zhveshjes, janë goditur me monedha, çakmakë dhe sende të tjera.
14 Në momentin kur u ekzekutua himni kombëtar i Shqipërisë, i gjithë stadiumi fishkëlleu në formën më të ulët dhe më fyese.
15 Nga minuta e parë e ndeshjes deri në momentin që u ndërpre loja, tifozët serbë kanë thirrur “Ubij, Ubij, shqiptar” që do të thotë “vritini, vritini shqiptarët”.
16 Regjia e transmetimit televiziv të ndeshjes e cila ishte serbe me qëllim nuk transmetonte nga afër incidentet dhe përplasjet në fushë por vetëm me plan të plotë dhe nga larg duke e mbajtur për një kohë të gjatë.
17 Përgjatë 43 minutave lojë, çdo vendim i arbitrit u kontestua nga futbollistët e Serbisë.
18 Hedhja e fishekzjarreve në fushë duke rrezikuar në disa momente futbollistët tannë, në mënyrë të veçantë mbrojtësin Ansi Agolli ishte një tjetër moment i dënueshëm.
19 Pothuajse gjatë gjithë kohës tifozët prapa portës shqiptare kanë ofenduar, provokuar dhe goditur me sende të ndryshme portierin tonë të kombëtares Ertrit Berisha.
20 Përgjatë gjithë minutave që është luajtu ndeshja janë përdorur rreze lazer për të vështirësuar shikimin e porterit Ertrit Berisha.
21 Në stadium kishte qindra flamuj serbë dhe në momentin që një flamur i vetëm shqiptar u ngrit në qiell i gjithë stadiumi kaloi në histeri.
22 Në vend që futbollistë e Serbisë të qetësonin tifozët ishin ata që i hodhën benzinë zjarrit duke ulur flamurin tonë dhe duke e zhubrosur atë me mllef.
23 Është e filmuar momenti kur vetë policia e stadiumit ka hapur një nga portat nga e cila kanë vërshuar tifozët në fushë.
24 Goditja e një tifozi me stol në kokë ndaj futbollistit shqiptar Bekim Bala është një rast i paprecedentë.
25 Goditja e futbollistëve shqiptarë në momentin kur u futën në tunel nga një grup tifozësh histerikë është kulmi i asaj që ndodhi në fushë.
26 Goditja që forcat e sigurisë u kanë bërë futbllistëve shqiptarë në dhomat e zhveshjes është një tjetër rast i paprecedentë.
27 Askush nuk bëri thirrje për të qetësuar situatën. A dëgjuat ndonjë politikan, zyrtar të lartë, gazetar apo njeri publik serb të bënte thirrje për të ulur tensionet?
28 E vetmja thirrje në altoparlantin e stadiumit ishte që “shqiptarët na provokuan me flamurin e vendosur në minikopter” dhe kjo shërbeu si një shkëndijë që tifozët të irritoheshin.
29 Tifozi ultras Ivan Bogdanovic i dënuar për shkaktim trazirash në ndeshjen Itali-Serbi në vitin 2010 dhe I dënuar të mos ndjekë asnjë ndeshje në stadium, jo vetëm ishte në stadium por u fut edhe në fushë.
30 Nxjerrja e pistoletës nga një polic në fushën gjatë përleshjeve është një nga kulmet e pjesës negative të policisë.
31Ekipi shqiptar dhe rreth 50 shqiptarë që ishin në stadium qendruan për 3 orë të rrethuar në stadium.
32 Gardhet dhe kangjellat e stadiumit ishin të pasigurat në të gjitha anët.
33 Drejtuesit e federatës serbe në çdo moment pas kësaj ngjarje kanë synuar ti japin asaj ngjyrime politike dhe nacionaliste.
34 Skenari me Olsi Ramën vëllain e kryeministrit Edi Rama është një skenar i ulët dhe I denjë për shërbimet secrete komuniste të Luftës së Ftohtë.
35 Nxehmja që rezervat e ekipit tonë kombëtar kanë bërë gjatë zhvillimit të ndeshjes pranë vijës anësore është zhvilluar nën rrethimin e numri policësh gjë që tregonte pasigurinë e vazhdueshme të ndeshjes.
36 Mosvazhdimi i ndeshjes nuk lidhet me braktisjen që i bënë futbollistët shqiptarë por me vendimin e delegatit për të mos luajtur më ndeshja.
37 Asnjë zyrtar i lartë seb nuk ka deklaruar se distancohej nga dhuna e ushtruar nga serbët.
38 Kontrolli i çantave ndaj futbollistëve tanë për çfarëdo lloj arsye ka qenë një veprim i pa dëgjuar më parë në një ndeshje të këtij lloji.
39 Futja në lojë e prokurorisë së Beogradit e cila urdhëroi kryerjen e disa veprimeve si kontrolle fizike ndaj futbollistëve dhe personave të veçantë është një rast unikal.
40 Deklarata se ai futbollist serb që uli flamurin ishte heroi I ndeshjes, është një provë që vërteton skandalin e dirigjuar nga vetë serbët.
41 Reagimet nga disa shtete që erdhën në favor të Serbisë kanë vetëm nga shtete me të njëjat probleme si Greqia, Maqedonia, Mali i Zi.
42 Në tribunë u dogj fanella e futbollistit të kombëtares së Shqipërisë Valdet Rama.
43 Tifozët serbë dogjën flamurin e NATO-s. Mos vallë djegia e këtij flamuri erdhi si pasojë e provokimit nga ana e NATO-s?
44 Deklarata e drejtesit të federatës serbe se qëllimi i tifozëve ishte të largonin flamurin në minikopter është sa për të qeshur aq edhe me mungesë inteligjence.
45 Pas largimit nga stadium ekipi kombëtar dhe shqiptarët që e shoqëronin u bllokuan sërish edhe në aeroport.
46 Tifozë të ndryshëm janë future në dhomat e delegatit të UEFA dhe kanë kërcënuar zyrtarët e saj.
47 Jo vetëm nuk u janë krijuar kushte për të bërë punën normalisht por ndaj gazetarëve shqiptarë është ushtruar dhunë psikologjike gjatë gjithë kohës.
48 Sjellja e medias serbe ka qenë në kufijtë e skandalozes. Lajme të pavërtetë, me gafa e të dhëna të shtrëmbëruara, media serbe u shndërrua në një makinë propagande që i shërbeu si benzinë për zjarrin.
49 Tendenca e autoriteteve serbe për të politizuar gjithçka tregoi arsyen e vërtetë për të efshur ngjarjen e vërtetë që ka ndodhur në fushë.
50 Ndërhyrjet në UEFA dhe ndërhyrjet te autoritetet e BE nga ana e zyrtarve serbë tregon edhe një herë për fajësinë totale të Serbisë me synimin për të bërë viktimën.
ndeshja serbi shqiperi
Ne foto: Momenti kur kombetarja shqiptare tenton te hyje ne tunel pas dhunes ne fushe. Stadiumi i Partizanit, Beograd, 14 tetor 2014

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)