Hoxha: Nëse na sulmoni shqiptarët e Maqedonisë e Kosovës do ngrihen në këmbë (VIDEO) Hoxha: Nëse na sulmoni shqiptarët e Maqedonisë e Kosovës do ngrihen në këmbë

Enver Hoxha - Populli Shqiptar në Kosovë


Në një nga daljet tij të fundit para Byrose Politike te Partise se Punes, ish diktatori komunistEnver Hoxha ka folur edhe për rreziqet që i kanoseshin Shqipërisë nga Serbia, Bullgaria e Bashkimi Sovjetik.
Hoxha: Nëse na sulmoni shqiptarët e Maqedonisë e Kosovës do ngrihen në këmbë (VIDEO)
Në rast sulmi ndaj Shqipërisë, ai shpresonte se shqiptaret e Shkupit, Tetovës dhe Gostivarit, Llapit, Plaves, Prishtinës etj do te ngriheshin ne kembe.

"Ne u themi serbomëdhenjëve, miqve te fshehtë dhe të sigurte të rusëve, se dy rrugë kanë revizionistët ruso-bullgarë që të sulmojnë Shqipërinë për të dalë në pjesën e Adriatikut tonë. Njëra është rruga e Vardarit dhe e Kosovës dhe tjetra Kanali i Otrantos. Në rastin e parë, pa më të voglin dyshim, gjithë populli shqiptar që jeton në Kosovë dhe viset tjera të Jugosllavisë, që nga Shkupi e Kaçaniku, nga Tetova e Gostivari, nga Llapi, Plava e Gucia do të ngrihen në këmbë që t’i presin agresorët me grusht", ka thene nder te tjera diktatori komunist.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)