Nga Zef PERGEGA - “Shqiponjat fluturojne lart…”

Nga Flori Bruqi


Gazetari,publicisti,shkrimtari dhe atdhetari Zef Pergega, për më pak se dy decenie  ka botuar 21 libra nga lëmi i publicistikës, poezisë, vështrimeve historiko-letrare, tregimeve etj.

Në vitin 2002 ka themeluar në Detroit “Albanian American Institute”.

 Ka bashkëpunuar në vazhdimësi me shtypin në diasporën shqiptare dhe me mediat elektronike dhe në vende tjera. Disa nga librat e tij janë ne fondin e Bibliotekës së Kongresit Amerikan,Fondin e Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare të Prishtinës dhe Bibliotekën Kombëtare të Tiranës  dhe në shumë biblioteka të botës së lirë.

Nga viti 2004, z.Zef  Pergega është anëtar i organizatës botërore për liri dhe të drejtat e njeriut “Amnesty International”.

Duke krijuar larg vendlindjes, në mërgim, Zef Pergega përmes veprave të veta ka përcjellur gjithnjë dashurinë e shtetit amerikan për kombin shqiptar dhe njëkohësisht dashurinë e popullit shqiptar për prijësin e demokracisë botërore, SHBA.

Vizitën apostolike të Papa Françeskut në Tiranë, autori Pergega e përjetoi drejtpërdrejt dhe mesazhin e gjithë asaj dite e ka përmbledhur në librin “Shqi ponjat fluturojnë lart” e që e deklaroi edhe vetë Ati i Shenjtë në kryeqytetin shqiptar, me konstatimin se “ato gjithmonë kthehen në folenë e tyre”. Dhe vërtet, edhe autori ,shkrimtari ynë i madh Zef Pergega, kthehet në folenë e vet me librin “Shqiponjat fluturojnë lart”.


Shqiponjat fluturojne lart…!” vjen ne sferen e publicistikes shqiptare dhe kryesisht mergimtare me nje botim shume interesant dhe shume te shpejte.

Vizita e Papa Franceskut ne Shqiperi ka qene frymezimi i tij shpirteror dhe letrar per te hedhur ne nje botim te vecante te gjitha impresionet e kesaj vizite apostolike dhe te shenjte per token shqiptare dhe per kombin tone.

Ne kete kapitull jane sjelle detaje shume mbreslenese per kete vizite, ku jane intervistuar nga ana e autorit, jo vetem autoritete te larta te kishes katolike, kishes ortodokese dhe komunitetit musliman, por edhe te njerezve te thjeshte , gazetar, analiste shqiptare e madje edhe te huaj qe moren pjese ne kete evenimet te shenjte.
Papa Kopertina
Autori Pergega, duke qene ekzigjent deri ne skaj te misionit te fjales eshte treguar shume i vemendshem, qe te mos i shpetoje asnje rast sado i vogel ne kete vizite, por qe kane nje peshe te madhe ne historine e popullit tone.

 Pergega ketu ka pershkruar rrugen qe nga nisja ne Detroit, takimin ne Vjene me liderit fetar te mergates dhe me emigrantet shqiptare qe moren pjese ne kete ngjarje sa fetare e sa historike, dy reportazhe te pershkruare me ndjenje te thelle te vizites se Papes, nje dite para dhe diten e meshes se shenjte ne sheshin “Nana Tereze”

Ne kapitullin e dyte eshte sjelle tablloja e dhimbshme dhe tmerrshme e persekucionit komunist mbi klerin e vecanerisht ate katolik ne Shqiperi.

Jeta dramatike neper burgjet e renda te sistemit te diktatures, i cili mori jeten e pafajshme te rrth 160 meshtareve katolik, 28 liderve musliman dhe 7 ortodoks.

Zef Pergega ne kete bllok eshte perqendruar tek 40 martiret, 37 meshtare katolik, nje femer mirditore si murgeshe dhe te dy laikeve, njeri prej te cileve musliman, te cilet jane perfshire ne procesin e shpalljes shenjter nga ana e Selise se Shenjte. Ketu perfshihen edhe disa te dhena historike mbi shenjtoret shqiptare nder shekuj.

Ne kapitullin e trete behet fjale per vizten e Papa Gjon Palit te dyte ne Shqiperi me 25 prill 1993, jeta e tij dhe momente te filozofise se tij kristiane ne marredhenje me besimtare dhe njerez te fushave te ndryshme.

Ndersa ne kapitullin e kater eshte pershkruar historia e marredhenjeve te Vatikanit me Shqiperine, vendosja e marredhenjeve diplomatike dhe te dhena mbi ambasadoret e te dy steteve. Po ashtu jane edhe 11 Papet e Romes me origjine te lashte iliro-shqiptar me pershkrim jetesor e me foto, si dhe disa shenime udhetimi ne Malesi.

Gjithashtu  shkrimtari- publicisti i mirënjohur shqiptar Zef Pergega ka perfshire ne kete liber edhe disa intervista me foto me ngjyra nga mergimtaret e lider fetar nga diaspora, Malesia qe moren pjese ne Tirane me 21 shtator 2014 si dhe disa impresione te marra nga antare e veprimtare te komunitetit te Detroitit, kur autori pergatiti prer ACT “Ora shqip” nje emision televiziv per kete ngjarje te paperseritshme.

Cdo kapitull ka nje titull domethenes ne brendine e rrefimit dhe pa frike themi se ato mund te konsiderohen libra me vete te permbledhur ne nje titull “Shqiponjat fluturojne lart” si shprehje madhore e thene nga goja e Atit te Shenjte.

Libri ka 408 faqe me 102 foto me ngjyra dhe eshte botim i shtepise botuese “Albin” Tirane.


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)