Kurdi Mohamed Shivan (21) nga Uerikon i Cyrihut,kishte qëlluar dhjetë herë me thikë ndaj vëllezërve, Viganit († 23) dhe Visar Morinës (20) nga Hombrechtikoni i Cyrihut


 Tri ditë pas sulmit fatal me thikë në afërsi të klubit të njohur Kult në Cyrih, i dyshuari i vetëm Mohamed Shivan (21) nga Uerikon i Cyrihut ende është në arrati. Por, motivi i vrasjes mbetet ende një mister.

Kurdi irakian, kishte qëlluar dhjetë herë me thikë ndaj vëllezërve, Viganit († 23) dhe Visar Morinës (20) nga Hombrechtikoni i Cyrihut, shqiptarë nga Kosova, përkatësisht nga fshati Topanicë e Kamenicës. Vigani vdiq pasi kishte humbur shumë gjak në rrugë nga shtatë plagët e marra.
Babai i viktimës nuk mund ta kuptojë pse djali i tij i madh mund të vdiste, dhe të plagosje rëndë djali tjetër, i cili ndodhet në mjekim intensiv.
3 ore  ,30 min pas kësaj fotoje Vigan Morina ka vdekur


"Nuk e di se çfarë e ka shtyrë dorasin të sillej kështu? Me aq sa di unë, pas grindjes bijtë e mi kanë qenë në rrugë duke pritur për një taksi. Po prisnin taksin e porositur për ta ", thotë Ismet M. * (51).
“Për mua është e pakuptueshme se si dikush ka mundur të jetë kaq i shpejtë dhe i rrezikshëm me një thikë, nuk mund ta shpjegojë këtë”. "Unë as nuk e kuptoj pse njerëzit e tillë të rinj mbajnë thikë", thotë Ismet Morina.
Gjendja shëndetësore e vëllait të Viganit, Visarit është kritike. "Sot ne gjatë gjithë ditës kemi ndejtur në spital. Ai merr ilaçe shumë të forta”, ka thënë dje babai me mosdurim.
Miqtë e vëllezërit nuk e kuptojnë dot të vërtetën. Edhe ata nuk ishin në natën e së shtunës gjatë festimit të diëtlindjes së 23 të Viganit. "Unë mendoj se vetëm dy prej tyre dhe kryesi e di të vërtetën se çfarë është në rrezik në argumentin shkoi", thotë një koleg.
Varrimi i Viganit bëhet sot në vendlindjen e tij në Topanicë të Kamenicës.
* * * * *
Që nga vrasja e Vigan e Morinës (23) nuk ka ende asnjë gjurmë të Mohamed Shivanit (21). Kurdi irakian nga Uerikon i Cyrihut cilësohet nga policia si "një i dyshuar i rrezikshëm." Ai i kishte qëlluar me thikë për vdekje, të shtunën pas mesnate, Vigan Morinën (23) nga Hombrechtikon i Cyrihut, si dhe vëllain e tij Visarin (20), i cili mbet i plagosur rëndë, që të dy këta shqiptarë të Kosovës nga fshati Topanicë i Kamenicës.
E gjithë kriza kulmoi pas orës 3.30, kur që të tretë u flakën në rrugë nga rojet e klubit ku po e festonin ditëlindjen e Viganit, ndërsa brenda lokalit i kishin filluar grindjet.
Pasi u nxorën jashtë, disa metra larg udhëkryqit Pelikan në Nüschelerstrasse në Cyrih, rreth orës katër të mëngjesit të së dielës, grindja ka arritur kulmin. Shivan ka therë keqas dy vëllezërit dhe më pas kurdi kishte ikur në drejtim të rrugës kah stacioni hekurudhor. Qebapxhiu kishte qëlluar dhjetë herë sy shqiptarët. "Unë jam i bindur se ai donte të vriste dy bijtë e mi", ka thënë dje babai Ismet M. (51). "Vigani kishte shtatë plagë thike. Djali im i vogël Visari, ka tri plagë në stomak nga therjet me thikë."
Policia e ka shpallur kërkimin në të gjithë zonën Shengen
Dje policia e Kantonit e identifikoi publikisht si doras Muhamed Shivan. Emri i plotë dhe fotoja e tij është shpërndarë në tërë zonën Shengen.

Nëna e tij Sameerah p * (43) është shumë e shqetësuar: "Unë shpresoj që ata ta gjejnë Shivan së shpejti!" Për herë të fundit, ajo e pa djalin e saj të shtunën rreth oës19.00. "Ai ishte në shtëpi, shkoi në dush, u përgatit bukur për dalje. Ai donte të shkonte në Panairin në Cyrih. Por, vrasjen ajo se beson dot. "Djali im nuk ka pasur ndonjë thikë me veti. Ai nuk kishte asnjë problem! " Por, policia atë e shohin ndryshe. "Ne kemi pasur disa raste hetimi në lidhje me të. Por, ato ishin në lidhje me luftën", thotë zëdhënësi i Policisë së Shtetit Stefan Oberlin.
Samerah thotë se për herë të fundit e pa birin e saj Shivan të shtunën rreth orës 19.00. "Ai qe bërë gati për të shkuar në panair", thotë Samerah për Blick.ch. "Ai ishte aq i lumtur dhe dukej aq i bukur. Shivan më tha se ai dëshironte që me një koleg të shkonte në Panairin në Sechseläutenëiese ".
Por, nuk dihet nëse Shivan Mohamed (21) në të vërtetë shkoi në Panair. Kjo është e paqartë.
Por, një gjë tjetër është e qartë: Shivan shkoi tek qendra Kult-Club Kaufleuten. Atje ai takohet me vëllezërit Vigan (23) e Visar (20) dhe Fetahun (19) si dhe shoqërinë e tyre. Ata festojnë ditëlindjen e Viganit.
Por, thuhet se papritmas shpërthen një grindje midis tij dhe vëllezërve Viganit e Visarit, për para dhe ikona.
Një roje e sigurisë pastaj vendos që të tre vetat t’i nxjerrë jashtë lokalit, ora ishte rreth tre e tridhjetë. Por, duket se grindja do të vazhdojë edhe më ashpër. Në cep të rrugës tek Pelikan/Nüschelerstrasse, disa metra nga udhëkryq, mosmarrëveshja është përshkallëzuar.
Shivan sulmon të dy vëllezërit, mendohet me një thikë: Vigani humbi jetën, ndërsa Visar më i ri, humbi shumë gjak, dhe mezi mbijetoi.
Tani policia po kërkoni Shivan. Ka dyshime të fuqishme se ka qëlluar me thikë 23-vjeçarin. Por, nëna e Shivas vazhdon të mos besojë. Ajo thotë se djali i saj nuk kishte kurrë një problem me viktimat Morina, por kjo ngjarje është një humbje nga e cila as nuk mund të fle, as të ha, ajo është e dëshpëruar. "Djali im nuk kishte thikë. Nuk kishte pasur kurrë probleme me ta. Unë nuk mund të besoj se ai duhet "ta ketë bërë një gjë të tillë”, thotë Samerah S. "Është kaq e tmerrshme ajo që ndodhi dhe familjen, e cila e ka humbur djalin e saj, e bën me dhimbje të pafundme. "

Njëmbëdhjetë vjet më parë, kjo nënë kishte ikur me familjen e saj nga Iraku në Zvicër. "Shivani ka kërkuar r të marrë një pasaportë zvicerane. Ai don që të jetojnë këtu."
Mësim i hedhur poshtë
Në vitin 2008 ai ishte në shkollën e mesme për profesionin e instaluesit të ngrohjes. Por, ai në shkollë ishte shumë i dobët. Shivan preferonte më shumë të priste mish doneri. Por, viktima e tij Vigani ishte e kundërta e Shivanit. Kosovari kishte përfunduar ushtrinë zvicerane. Ndërsa, tani po ëndërronte të punonte në industrinë e automobilave, dhe ishte trajnuar për shitës. Por, takimi me Shivan ishte fatal. Vigani, tani do të bëjë udhëtimin e fundit, ku do të gjejë pushimin e përjetshëm në atdheun e tij në Kosovë. "Transporti tashmë po organizohet”, thotë babai i viktimës, Ismet Morina. "Ne jemi vetëm duke pritur lirimin e trupit të bririt tonë. Ai do të varroset pranë nënës së tij. Ajo, gjithashtu vdiq e re, në moshën 25 vjeçare nga kanceri. Shpresojmë se ata do të prehen në paqe së bashku. " 
Legjenda: Në mes Vigan Morina (23 vjeç). Majtas vëllai i tij Visari (20 vjeç, i plagosur rëndë) me Carmen të dashurën e tij. Djathtas vëllai Fetahi (19 vjeç) me të dashurën Nina në krahë.
Foto 2: Dorasi, kurdi Muhamed Shivan.
Flet nëna e dorasit të Vigan Morinës
Nënës së dorasit irakian që la të vdekur shqiptarin 23 vjeçar, Vigan Morinën dhe plagosi rëndë vëllain e tij më të ri, Visarin 20 vjeçar, ende i duket e pabesueshme, që djali i saj Shivan Mohamed, të ketë kryer një krim kaq të rëndë. Samerah (43), e cila banon në Uerikon në Cyrih, thotë se ende nuk mund të kuptoj se çfarë ka ndodhur. Sipas burimeve të policisë djali i saj, Shivan Mohamed (21) është i dyshuari kryesor në vrasjen që ngjau në mëngjesin e hershëm të së dielës, përballë M. Club në Hombrechtikon.
Samerah thotë se për herë të fundit e pa birin e saj Shivan të shtunën rreth orës 19.00. "Ai qe bërë gati për të shkuar në panair", thotë Samerah të Blick.ch. "Ai ishte aq i lumtur dhe dukej aq i bukur. Shivan më tha se ai dëshironte që me një koleg të shkonte në Panairin në Sechseläutenëiese ".
Por, nuk dihet nëse Shivan Mohamed (21) në të vërtetë shkoi në Panair. Kjo është e paqartë.
Por, një gjë tjetër është e qartë: Shivan shkoi tek qendra tregtare. Atje ai takohet me vëllezërit Vigan (23) e Visar (20) dhe Fetahun (19) si dhe shoqërinë e tyre. Ata festojnë ditëlindjen e Viganit.


Por, thuhet se papritmas shpërthen një grindje midis tij dhe vëllezërve Vigan e Visar, për para dhe ikona.Një roje e sigurisë pastaj vendos që të tre vetat t’i nxjerrë jashtë lokalit, ora ishte rreth tre e tridhjetë. Por, duket se grindja do të vazhdojë edhe më ashpër. Në cep të rrugës Pelikan/Nüschelerstrasse, disa metra nga hyrja, mosmarrëveshja është përshkallëzuar.


Shivan sulmon të dy vëllezërit, mendohet me një thikë: Vigani humbi jetën, ndërsa Visar më i ri, humbi shumë gjak, dhe mezi mbijetoi.
Tani policia po kërkoni Shivan. Ka dyshime të fuqishme se ka qëlluar me thikë 23-vjeçarin. Por, nëna e Shivas vazhdon të mos besojë. Ajo thotë se djali i saj nuk kishte kurrë një problem me viktimat Morina, por kjo ngjarje është një humbje nga e cila as nuk mund të fle, as të ha, ajo është e dëshpëruar. "Djali im nuk kishte thikë. Nuk kishte pasur kurrë probleme me ta. Unë nuk mund të besoj se ai duhet "ta ketë bërë një gjë të tillë”, thotë Samerah S. "Është kaq e tmerrshme ajo që ndodhi. Familjën, e cila e ka humbur djalin e saj, e bën me dhimbje të pafundme. "
Njëmbëdhjetë vjet më parë, kjo nënë kishte ikur me familjen e saj nga Iraku në Zvicër. "Shivani ka kërkuar për të marrë një pasaportë zvicerane. Ai do që të jetojnë këtu. "(RKF)
* * * * *
Zürich: Vritet një 23 vjeçar nga Kosova, në rrezik edhe i vëllai

Në foto 3 orë 30 min  para vrsjes: Në mes Vigan Morina ( 23 vjeç). Majtas vëllai i tij Visari (20 vjeç, i plagosur rëndë) me Carmen të dashurën e tij. Djathtasë vëllai Fetahi (19 vjeç) me te dashuren Nina në krahë.
16 korrik - Foto që po shikoni duket Vigani bashkë me mikeshën e tij, vëllëzërit dhe miq të tjerë, ata duken të qeshur, dhe janë shumë të lumtur, eksistojn disa arsye për këtë festë, Vigani kishte ditëlindjen dhe ai posa kishte diplomuar në Cyrih dhe më e mira ai pothuajse e kishte të sigurtë punësimin. Por kjo do të jetë fotografia e fundit e Viganit duke qeshur sepse katër orë më vonë ai do të largohej nga kjo jetë. Kjo ishte tragjedia e familjes Morina e cila ndodhi ndërmjet mengjesit të së Dielës dhe të Hënës në një klub të Cyrihut. Gjithqka filloi derisa në festën e Viganit(i cili ndrroi jetë) dhe miqëve të tij vjen dikush tjetër dhe fillon konflikti verbal. Më pas personeli i sigurisë nxjerrë jashtë Viganin dhe vëllaun e tij Visarin(i plagosur rëndë) dhe autorin e vrasjes, pas perplasjeve fizike duket se vrasësi ka qëlluar me thikë vëllëzërit Morina, ku Vigani pas humbjes së madhe të gjakut ka nërruar jetë në spital ndërsa i vëllau i tij, Visari edhe ai ka humbur shumë gjakë mirpo gjendja e tij tash është jashtë rrezikut për jetën. Vëllau i vogël Fetahu shprehet i tronditur nga ngjarja, ai thotë se vëllau i tij Vigani nuk ishte njeri që e donte konfliktin por vdekja e tij për të akoma është e pabesueshme. Edhe një fqinj i lagjes thotë se familja Morina ka qenë shum e sjellshme dhe se e kanë dashur shum punën.
Autori i vrasjes zyrtarisht ende nuk dihet , por fqinjët dhe shokët e Viganit thonë se vrasësi jeton në Cyrih ose lagjet përreth dhe ai shquhet për stilin agresiv dhe se "duhet të jetë i njohur edhe për autoritetet policore".
* * * * *
Në një konflikt në mes të dy të rinjve para një klubi të njohur të Zürichut (Kaufleute), natën mes së shtunës dhe së dielës, ka humbur jetën një shqiptar 23 vjeçar nga Kosova, me shtetësi zvicerane. Ai ka rënë viktimë e therjes me thikë nga një i ri tjetër 20 vjeçar, i cili ka ikur nga vendi i krimit. Rrjedha e ngjarjes së përgjakshme ashtu sikundër edhe motivet, ende nuk dihen. Policia është në kërkim të dëshmitarëve.
23 vjeçari i vrarë, nga Hombrechtikoni i Zürichut kishte shkruar së bashku me mikeshën e vet dhe vëllai i viktimës) 20 vjeçar në klubin e njohur të argëtimit. Ata tre, për arsye ende të panjohura, rreth orës 3 e 30 të mëngjesit bien në konflikt me një vizitor tjetër të klubit. Sigurimi i klubit e nxjerr jashtë viktimën e ardhshme dhe vëllanë e tij.
Ndërkaq, kundërshtari i tyre i kishte ndjekur dhe kështu, në rrugë, jo larg klubit, fillon konflikti i hapur mes tyre, njoftojnë mediet zvicerane.
Shqiptari 23 vjeçar nuk u ka bërë ballë plagëve dhe ka ndërruar jetë rreth orës 4 të mëngjesit, para hyrjes së klubit. Shoqëruesi i tij ka pësuar po ashtu plagë të rënda nga goditjet me thikë dhe është dërguar në spital. Edhe ai është në rrezik për jetën. i vrari është shqiptarë i Kosovës me emrin Vigan Morina.
Vrasësi, identiteti i të cilit ende nuk dihet, vazhdon të jetë në arrati.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)