Mali i Zi ne krize politike dhe presion gjeopolitik…

img_5100-16.jpg


Prof. Dr. Lisen Bashkurti 


Zgjedhjet politike te 16 tetorit 2016 ne Mal te Zi perfunduan me fitoren  e partise se udhehequr nga Milo Gjukanovic.  Gjukanovici njihet si lideri qe beri divorc me Milloshevicin gjate Unionit Serbi-Mali i Zi, si njeriu qe i priu referendumit per pavaresi te vendit te tij, si politikani qe njohu pavaresine e Kosoves, si personaliteti me konsistent pro BE dhe NATO-s.  Mirepo pergjate ketij kursi politik dhe orientimi gjeopolitik, Gjukanovici dhe perkrahesit e tij kane bere shume kundershtare brenda dhe jashte vendit.  Brenda vendit kundershtaret kryesore jane serbet dhe mbeshtetesit e tyre qe ishin kunder shpalljes se pavaresise, kunder njohjes se Kosoves si dhe kunder orientimit pro Perendimore te Malit te Zi.  Jashte vendit, kundershtaret e Gjukanovicit fillojne nga Beogradi, ku bejne pjese lobi milloshevician, nacionalistet serb, grupet e organizatat e cerna rukes, madje edhe vete kisha Serbe.  Ne nivele gjeopolitike, kohet e fundit Mali i Zi i pavarur po perballet me presionin ne rritje direkt dhe indirekt te Rusise se Putinit. Doktrina aktuale e Putinit ka rikthyer agresivisht vemendjen drejt Ballkanit Perendimor.  Ne fokusin Rus jane shtetet e dobeta si Bosnie& Hercegovina; shtetet ne krize si Maqedonia; shtetet dilematike si Mali i Zi; shtetet e reja e te brishta si Kosova. Ne te gjitha keto shtete Rusia mbeshtetet kryesisht te faktoret etnik serb, te aktoret politik pro Rus si dhe te kisha Serbe. Situata aktuale kritike ne Malin e Zi eshte pikerisht si rezultat i ketyre shkaqeve politike dhe gjeopolitike ne Ballkanin Perendimor. Mbas zgjedhjeve te 16 tetorit 2016 kriza be Mal te Zi eshte perkeqesuar. Kundershtaret e pavaresise dhe otientimit pro Perendimore kane avancuar me tutje. Ato po synojne eleminimin fizik te Gjukanovicit me perpjekje metoda kriminale ose permbysjen e tij ne grusht shteti.  Gjukanovici sulmoi hapur segmente nga Beogradi me mbeshtetje Ruse. Vete kryeministri Vucic pranoi implikimin e grupeve kriminale nga Serbia ne ngjarjet e Potgorices. Nga ana tjeter Patriarku i Kishes Malazeze akuzoi Kishen Serbe per terririzem.  Per t’i hapur rruge hetimeve, per  te c’tensionuar situaten dhe njekohesisht per te ruajtur stabilitetin dhe qeverisjen e vendit, Gjukanovic kerkoi doreheqje duke ia kaluar postin e Kryeministrit tjeter kujt, brenda Partise se tij.  Ky veprim i Gjukanovicit eshte menjanim i perkoheshem i krizes se thelle qe kalon Mali i Zi, por jo zgjidhje afatgjate e krizes. Republika e Malit te Zi eshte vendi i vogel i rendesise gjeostrategjije te madhe. Por Republika e vogel nuk mund te perballet e vetme me tere kete koalicion te se keqes, qe nise nga Potgorica e shkon deri ne Beograd e Moske. Mbeshtetja per Malin e Zi lypet te vije nga BE, NATO dhe ShBA. Nese kjo mbeshtetje do te vonoje sot, neser mund te jete vone.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)