Fitim Dika : Putini përpiqet të shkatërrojë BE: Ai i frikësohet vetëm një lideri evropian


Presidenti rus në fakt kërkon shpërbërjen e BE-së, pasi kjo do i shërbente interesave ruse. Ai këtë përpiqet ta arrijë me forcat ekstremiste të djathta dhe të majta, që financohen nga Rusia, mendon politikani opozitar rus, Michail Chodorkovski për Die ZeAi vijon të sqarojë se liderët evropianë për të janë të dobët, por këtu ka një hendek. “Përjashtim bën kancelarja gjermane Angela Merkel. Ajo është personi më i rrezikshëm për Putinin,” vijon Chodorovski. “Putin nuk mund të ushtrojë presion mbi Merkelin.”
Biznesmeni dhe ish i burgosuri, Chodorovski tani jeton në ekzil, Londër.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)