Posts

Showing posts from September, 2011

Gjon Neçaj - Poeti i Alpeve Shqiptare

Image
POETË, EJANI NË VENDLINDJEN TIME   Nga Flori Bruqi


Gjon Neçaj lindi me 17.06.1951 ne fshatin Peraj te krahines se Nikaj-Merturit, Tropoje. Ka mbaruar studimet per finance ne Tirane. Me krijimtari letrareeshte marre qe heret, duke botuar ne shtypin letrar te kohes poezi, proze e publicistike. Ka fituar disa cmime letrare. Bashkepunon me disa te perditshme ne Tirane, duke botuar here pas here shkrime kulturore. Bashkepunonedhe me shtypin kosovar.


Deri me tash ka botuar:
Ne hijen e mrizave - poezi, Tirane, 1994Ne foleze te kenges - poezi per femije,Tirane, 2003Hijet e shpirtit - novele, Tirane, 2005Ju qe me shihni cdo dite - poezi, Tirane, 2006Pezull-haiku, Elbasan, 2007Tropoja - vendlindja ime - tekst mesimor, bashkeautor, Tirane, 2008Hena pikon mbi Alpet e mia - poezi,Tirane, 2008
Eshte anetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve te Shqiperise, nenkryetar i Lidhjes se Shkrimtareve dhe Artisteve, dega Tropoje, anetar i Haik-Klubit Shqiptar, anetar i Lidhjes se Poeteve Bashkekohore (W.P.S.…

Ardita Jatru:Pёr ty, Shpirtin e lashё jetim E jotja nuk u bёra kurrё!

Image
Ajo ishte njё kitarё


Ajo ishte njё kitarё,
Herё e heshtur lёnё te njё qoshk,
Herё çbrengosje e shpirtrave tё vrarё.
Ishte pra njё kitarё,
Herё tel-kёputur,
Herё me tinguj fluturakё.
Ajo ishte veçse njё kitarё,
Qeshte e qante
Me çdo kёngёtar.
Sa lot,
Sa lot u derdhёn,
Mbi trupin e saj!
Pёr ty...

Unё njё Zhan d’Ark e pakuptimtё,
Skelet qё digjet çdo ditё nё turrёn e druve.

Pёr ty,
Njё putanё e padenjё nё haremin tёnd,
Atёherё kur isha ende e virgjёr

Pёr ty,
Mbaja thasё me gurё mёkatesh mbi shpinё,
Mёkatesh qё kush s’mund t’i falte.

Pёr ty,
Çdo ditё ngrija njё mur kalaje honeve,
Po Rozafё nuk u bёra kurrë.

Pёr ty,
Unё, njё fytyrё ёngjёlli i braktisur,
Ku djalli nё udhёkryq mё kish dhёnё udhё.

Pёr ty,
Shpirtin e lashё jetim
E jotja nuk u bёra kurrё!
Ёshtё stinё dashurie pranvera i dashur

Prit pak tё mbyllim grilat dhe perdet
T’u fshihemi syve kureshtare
T’i fshihemi dhe Hёnёs qё ka tё ngjarё
Sonte nga epshi yne tё çmendet
Kam ruajtur tё nxehta buzёt dhe gjinjtё
Qirinjtё e ndezur si me parё
Nё bёfshim zhurmё qent’ kalimtarё
do …