Skip to main content

Letër e hapur për znj.Isabelle Arner,prokurore e Eulexi-it !


:
View contact details

To:FLORIBRUQI<floribruqi@yahoo.com>
Postë nga Reshat Badallaj (Gjermani), per zon. Isabelle Arner,prokurore e Eulexi-it

ZONJA PROKURORE, PERSE NUK BURGOSET KRYKRIMINELI MILAN IVANOVIQ, NDERKAQ HAPTAZI KERKONI FATMIR LIMAJN NE BURG...?

*Zyrtarisht thuhet se te gjirhe qytetaret jane te barabart para ligjit,por, ne kosovaret e kemi nje thenje interesante:"Ligji eshte per dike nene e per dike njerke"

*Ju vini nga nje shtet ku respektohen ligjet, e jo ke shkilen turpshem dhe pa meshirë
* Kosova nuk jeton pa mushkerite e saj - Mitrovicen

Nga: RESHAT BADALLAJ

E nderuara znj. prekurore Arner,

 Ne shqiptaret nga te gjitha trojet qe jetojne dhe veprojne ne Diaspore, pa dallim feje dhe krahine, me sy e veshe jemi ne Kosovë dhe percjellim cdo levizje ne vendin ku na ka rene koka per toke. 

Jemi te trazuar tej mase me ngjarjet e fundit qe ndodhen ne mushkrite e Kosoves, ne Mitrovicen e Veriut, nga bandat vrastare kriminele cetniko-serbe. 

Jo vetem ne shqiptaret, por per te gjithe boten e civilizuar ishte shume e papranueshme. I RANË SHUPLAKË E TERE BOTA BANDAVE KRIMINALE DHE IDEATOREVE TE BEOGRADIT QE KURDISEN KETE MARIFET.

Per kete zon. e nderuar kam shkruar: E GJITHE BOTA ME KOSOVEN, qe u botua ne shume gazeta. U dogj dhe u pervlua cdo gje e gjalle para syve te botes demokratike. 

U VRA NJE TRIM SHQIPTAR PA PIKE FAJI QE SHKOI SI ZOG NE MBROJTJE TE ATDHEUT. U VRA nga kriminel me gjakpires te Ballkanit. 

Mjetet e huaja me prestigjioze botrore transmetuan skena te llahtashme qe din t´i bejne vetem bishat e egersuara serbiane. 

Nuk ju lejohet shqiptareve te bejne gjume ne shtepite e tyre qe e kane themelin ne token denbabaden shqiptare... Deri kur zon. prekurore duhet toleruar keta kriminel? 

Ç´BERI EULEKSI?

EULEKSI BENTE SEHIR. Deshtoi shume turpshem ne Kosove para tere botes. Shqiptaret me shume te drejt e kane humbur besimin dhe kurren e kurres te mos besohet ne kukullat e Juaja. 

Para syve Tuaj, te EULEX-it, vlojne grupet kriminale,bendat cetnike qe kerkojne vetem gjak dhe pse nuk u ngopen nga pese lufterat e fundit ne ish Jugosllavi.

 Para syve Tuaj vlon kontrabanda, mishi i bardhe,vjedhje, droga dhe Ju, jo vetem qe beni sehir por Ju pajtoheni me keto vepra te ndaluara dhe te ndyra.

Po, na thuani ju lutem se cili eshte arrestuar? 

Askush! 

A nuk eshte turp shkuar turpit. Sa e sa vrasje jane bere deri me tani,sa e sa krime jane bere... dhe Ju rrini duarkryq.

E keqja e tere kesaj lemerie eshte ne Beograd. Nga atje nga "Francuska" numer 7, ku ulen Akedemiket e shkencave. Qarqet hegjemoniste cetniko-serbe e ushqejne banden kriminele serbe ne Mitrovice.

 Dhe me ne fund DOLI NE PAZAR PUBLIKISHT SE KAPO I BANDES KRIMINALE SERBO-CETNIKE ESHTE MILAN IVANOVIQ. 

Ky kryebandit nuk u tha nga EULEX-i. Ju u treguat te verber dhe me vesh leshi. Milan Ivanoviq,eshte i ashtquajturi kryetar i i Komitetit "MBROJTJES VERIORE DHE KRYETAR I KESHILLIT NACIONAL SERBE".

 Ky krye kriminel e vodhi tere pasurine qe hyente ne Kosove; karburante dhe cdo qe hyente ne shtetin e Kosoves, pra ky cetnik vepron me vepra te paligjshme ne nje shtet te huaj. Banditi, Milan Ivanoviq me para te kunderlishme financon EDHE MERCENARET RUSË...

Dhe ne pike te drekes, Ju zon, prekurore e EULEX-it, Isabelle ARNER, ne kohen e paduhur thoni, po e citoj origjinal:"Nuk dua te di se a ka fakte apo nuk ka,une thjesht e dua Limajn ne burg" Me kete ju keni drejtuar hetuesve.

 Kete gje zon. e ka pohuar Troy Wilkinson. Nuk jam jurist,por dic nuk tingllon mire ne veshin tim kur thoni... a ka fakte apo nuk ka e dua Limajn ne burg. Si thuhet ne latinishte: Mi jep faktet...

Ka shume fakte per te burgosur kapo i bandave kriminale Milan Ivanoviq. Poashtu, ka elemente qe te lidhet edhe Oliver Ivanoviq, qe ka trupin ne Kosove dhe koken ne Beograd,djali nje aparatciku i komunizmit dhe vete personalisht ishte anetar i SPS-it te Milosheviqit.

 Athere shtrohet nje pyetje shume e thjeshte po shume logjike:Perse nuk u tha asnje fjale per kete kriminel qe dihen boterisht?

Zon. prekurore me sa di une Ju vini nga nje shtet demokratik ku respektohen ligjet, e jo ku shkelen turpshem dhe pameshirshem. Andaj mos e shkilni betimin e dhene.

 Cuditerisht ne kosovaret e kemi nje thenje interesante:Ligji per dike eshte nene, nderkaq per dike njerke" Fatkeqesisht thnje kosovare, ndoshta padrejtesisht,por fatkeqesisht eshte me e drejt se ajo mi jep faktet e ndaj drejtesine. Drejtesi nuk ka.

Veqese, Ju zon. prekurore dhe gjithe bota mbare duhet ta dini nje gje se MITROVICA E VERIUT JANE MUSHKERIT E KOSOVES. A JETON NJERIU PA MUSHKERI, AQ KOSOVA PA MITROVICEN!?

Me shume respekt,

 RESHAT BADALLAJ

13 gusht 2011

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)