Manhattan AntarktikTërmeti dhe cunami që tronditën Japoninë në mars të 2O11 ushtruan ndikim të ndjeshëm edhe në Antarktidë. Kjo u bë e qartë pas marrjes nga Agjencia Hapësinore Amerikane NASA të fotografive të bëra nga sateliti i saj. Në to vërehet se si dallgët, duke u përplasur me furi pas shelfit akullnajor, kanë shkëputur prej tij ajsbergë shumë të mëdhenj. Siç supozojnë specialistët dallgët, që përshkuan më tepër se 13.000 kilometra rrugë, duhej të ishin me lartësi jo më të madhe se 30 centimetra. Kjo megjithatë doli e mjaftueshme për shkëputjen e copave të akullta gjigante nga shelfi. Më e madhja prej tyre mund të krahasohet për nga sipërfaqja e vet me rajonin Manhattan të Nju Jorkut.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)