Rrëzohet aeroplani ushtarak rus me 92 persona në bord, Rusia tregon nëse ishte sulm terrorist

Kreu i Departamentit për Mbrojtjen në Dhomën e Lartë të Parlamentit të Rusisë, Viktor Ozerov hodhi poshtë mundësinë e një sulmi të mundshëm terrorist si shkak për rrëzimin e avionit rus në Detin e Zi, për të shtuar se rrëzimi mund të ketë ndodhur nga një defekt teknik ose nga ndonjë gabim i ekuipazhit.

Ozerov tha se “hedh poshtë” terrorizmin si shkaktar për tragjedinë, pasi siç tha, avioni ishte nën komandën e ushtrisë.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ishte informuar për tragjedinë për të shtuar se operacionin e shpëtimit e ka drejtuar personalisht ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu.
Image
Ministria e Mbrojtjes: Nuk ka të mbijetuar

Asnjë i mbijetuar nuk është gjetur në zonën ku u rrëzua aeroplanit ushtarak rus “TU-154” në Detin e Zi, ka thënë gjenerali rus Igor Konashenkov.

Aeroplani, i cili po barte 93 persona, përfshirë dhjetëra këngëtarë të Korit të Ushtrisë së Kuqe, valltarë dhe anëtarë të orkestrës, u rrëzua sot në mëngjes në det rrugës për në Siri

Vazhdon kërkimi për aeroplanin e rrëzuar ushtarak të Rusisë

Operacionet e kërkim-shpëtimit për aeroplanin ushtarak rus të rrëzuar në Detin e Zi, po vazhdojnë.

Me këtë aeroplan udhëtonin 92 pjesëtarë të spikatur të forcave të armatosura dhe një ansambël kulturor, për një koncert të Vitit të Ri në Siri.

Aeroplani është ngritur sot në mëngjes nga qyteti jugor rus, Soçi, dhe parashihej të arrinte në bazën ajrore ruse afër qytetit sirian, Latakia.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, “ka urdhëruar kryeministrin, Dmitry Medvedev, që ta formoj një komision shtetëror për hetimin e përplasjes së aeroplanit Tu-154 në Soçi”, tha presidenca e Rusisë nëpërmjet një kumtese të sotme.

Nuk ka asnjë deklaratë zyrtare nëse ndonjëri prej udhëtarëve në aeroplan ka shpëtuar.

Agjencitë ruse të lajmeve e kanë cituar në burim të paemëruar të Ministrisë së mbrojtjes së Rusisë, që ka thënë se personat në aeroplan, pothuajse nuk kishin kurrfarë gjasësh për të shpëtuar dhe se nuk është gjetur asnjë pajisje shpëtimi nga aeroplani.

Rrëzohet aeroplani ushtarak rus me 92 persona në bord, gjendet trupi i parë

Një trup është gjetur në Detin e Zi, pas rrëzimit të aeroplanit ushtarak rus, i cili po barte 92 njerëz, përfshirë edhe bendin e njohur ushtarak “Alexandrov” si dhe nëntë gazetarë.

Ekipet e shpëtimit, po ashtu kanë gjetur edhe dokumente që u takojnë disa personave që ishin në bord, njofton Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

Nuk raportohet për të mbijetuar.

Më herët, ekipet e shpëtimit gjeten fragmente të aeroplanit “Tu-154”, për të cilin Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se ishte zhdukur nga radari pak pasi që ishte nisur nga vendi turistik i Detit të Zi, Sochi.


Avioni i rrëzuar rus në Detin e Zi, ja kush ishin pjesëtarët në bord

Ministria e Mbrojtjes Ruse ka bërë të ditur se mbetjet e avionit dhe një trup janë lokalizuar në Detin e Zi, në një zonë prej rreth 1 km në thellësinë 50-70 metra. Trupi i viktimës së parë u rikuperua 7 km nga brigjet e Soçit. Lidhur me avionin e rrëzuar sipas agjensisë Tass, në momentin e rrëzimit, kushtet e motit ishim të pranueshme. Në bord ishin 9 gazetarë midis të cilëve edhe 3 gazetarë të Channel On Rusia. Për këtë është hapur edhe një dosje hetimore.

Në bord ishin edhe një korespondent i kanalit televiziv NTV, Mikhail Luzhetsky, kameramani Oleg Pestov dhe tekniku i audios Evgeny Tolstov, dhe tre gazetarë të kanalit televiziv Zvezda Tv, korrispondenti Pavel Obukhov, kameramani Aleksandr Suranov dhe asistenti Valery Rzhevsky.

Rrëzohet avioni ushtarak rus me 92 persona në bord, dyshohet të gjithë të vdekur

Një avion ushtarak rus me 92 njerëz në bord u përplas në Detin e Zi. Lajmi njoftohet nga Ministria ruse e Mbrojtjes, e cila tha se avioni u zhduk nga radari 10 minuta pasi u ngrit në fluturim, nga resorti turistik i Soçit.
Image

Avioni “Tupolev 154”

Autoritetet ruse njoftuan gjithashtu se kanë mundur të gjejnë pjesë të avionit në Detin e Zi. Mësohet se avioni “Tupolev 154” po transportonte ushtarakë, anëtarë të orkestrës së famshme ushtarake “Aleksandrov” dhe reporterë.

Në bordin e tij gjendeshin 83 pasagjerë dhe 8 anëtarë ekuipazhi. Avioni po fluturonte drejt qytetit sirian të Latakias. Ai ishte nisur fillimisht nga Moska, por u ul në Soçi për t’u furnizuar me karburant.

Autoritetet ruse thanë se pjesë të avionit “TU154” u gjetën rreth 1.5km larg bregut të Soçit, në thellësi 70 metra. Deri tani nuk është gjetur asnjë i mbijetuar dhe Ministria ruse e Mbrojtjes tha se nuk pret të gjejë të tillë.

Image
Mësohet se avioni “Tupolev 154” po transportonte ushtarakë, anëtarë të orkestrës së famshme ushtarake “Aleksandrov” dhe reporterë.

Hetimet kanë nisur për të zbuluar shkakun e rrëzimit të avionit ushtarak, ndërsa raporte të ndryshme thonë se moti në zonë ishte mjaft i mirë. Modeli “Tupolev 154” është përfshirë në dhjetëra aksidente fatale, që kur u ndërtua në mes të viteve ’60.Dikur “kali i punës” i Bashkimit Sovjetik, tashmë vetëm rreth 50 të tillë janë në shërbim. Një nga aksidentet më famëkeqe të “Tupolev 154” është ai i prillit 2010 në Smoleksn, ku mes 96 pasagjerëve që humbjën jetën ishte dhe presidenti polak, Lech Kaczynski.
Image

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)