Turpi brirë nuk ka ?....

DHURATA HOXHA: SUNDIMI I LIGJIT DO TË JETË PRIORITET EDHE NË VITIN 2017Sundimi i ligjit, luftimi i krimit dhe korrupsionit ka qenë prioritet i këtij viti dhe do të mbetet edhe prioritet i vitit të ardhshëm.

Gjatë pesë muajve të fundit në Ministrinë e Drejtësisë janë hartuar 11 projektligje, prej të cilave tetë kanë kaluar në Qeveri ose Kuvend, tri strategji dhe shtatë akte nënligjore.

Këtë përmbledhje e ka publikuar ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, me rastin e përmbylljes së vitit 2016 në një konferencë për medie.

“Vështirësitë më të mëdha i kemi pas në gjetjen e balancit në mes të dinamikës së punës së zhvillimit të vendit tonë dhe nevojës që sektori i sundimit të ligjit të fuqizohet me strukturën ligjore dhe për të balancuar këto nevoja që janë aq të mëdha. E kam theksuar disa herë se fuqizimi i sundimit të ligjit është prioritet i yni dhe i tillë do të mbetet edh enë vitin që po vjen. Të gjithë ne së bashku duhet ët japim maksimumin tonë që të sjellim rezultate konkrete në fushën e drejtësisë, sundimit të ligjit, luftimin e krimit të organizuar dhe korrupsionit me qëllim që rendi dhe sundimi i ligjit të zbatohen plotësisht në tërë territorin e Republikës së Kosovës”, tha ajo.

Ministrja Hoxha tha se për hartimin e të gjitha projektligjeve dhe dokumenteve tjera në ministrinë me të cilën ka menaxhuar për rreth gjashtë muaj të këtij viti, janë konsultuar përfaqësues të shumtë nga shoqëria civile dhe partnerë tjerë.

“Muajt e fundit i kemi hartuar dhe i kemi proceduar për miratim në pesë muajt e fundit qysh nga marrja ime e këtij posti, 11 projektligje dhe 8 prej tyre tashmë veq se janë miratuar ose në Qeveria ose kanë kaluar ën kuvend, tri strategji dhe shtatë akte nënligjore. Për hartimin e gjithë këtyre projektligjeve jemi konsultuar me shumë partnerë, e dini edhe ju që jemi munduar gjithmonë që rekomandimet e shoqërisë civile ose të përfaqësuesve të mediave ti marrim parasysh dhe kjo jemi munduar ta bëjmë këtë në mënyrën më transparente të mundur”, tha Hoxha.

Ministrja Hoxha i ka falënderuar edhe mediat dhe përfaqësuesit tjerë pwr të cilët tha se e kanë mbështetur gjatë gjithë punës së saj duke ua uruar të gjithëve vitin e ri 2017.REAGIM NGA ERAC PËR PËRDORIM TË FJALORIT OFENDUES KARRSHI NJË GRUAJEKoalicioni i organizatave joqeveritare "Të Drejtat e Barabarta për të Gjithë" reagon ndaj fjalorit denigrues të përdorur nga Sami Kurteshi, anëtar i Lëvizjes Vetëvendosje dhe ish-Avokat i Popullit, i cili Dhurata Hoxhës, ministren e Drejtësisë, mbrëmë e ka quajtur "lopë".

"Jemi të zhgënjyer nga Kurteshi, sepse para se të angazhohej në politikë, ai për disa vite ka qenë udhëheqës i institucionit kryesor për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, obligim i të cilit është edhe mbikëqyrja e nivelit të respektimit të barazisë gjinore në shoqëri", thuhet ndër të tjera në reagim.

Në lidhje me ofendimin që i është bërë ministres së Drejtësisë, Dhurata Hoxha ka reaguar edhe zëdhënësi i AAK-së, Muharrem Nitaj.

Përmes një reagimi ai thotë se përkundër që ekzistojnë mijëra arsye që qytetarët apo kushdo qoftë të mos pajtohen me këtë mister, është neveri kur një burrë e ofendon një grua.

Ja reagimi i tij:

I neveritshëm ofendimi që iu bë Ministres së Drejtësisë!

Ka 1001 arsye që një qytetar, një politikan apo një opozitar të mos pajtohet me Ministren e Drejtësisë dhe e ka gjithë lirinë e dynjasë që të flasë hapur për gjithë dështimet e saj!

Por njeriu s'ka si të mos ndiej neveri kur një burrë, ofendon aq rëndë një grua, siç ishte rasti i fundit i Ish avokatit të Popullit me Ministren e Drejtësisë!

Nuk është burrni të ofendosh një grua, edhe kur politika e saj mund të bie ndesh me ty, ani se komunikimi me emra shtazësh, është shndërruar në diskurs politik.

Na është bërë politika kopsht zoologjik.BLERTA DELIU: VV TË DISTANCOHET NGA DEKLARATAT FYESE TË KURTESHIT PËR DHURATA HOXHËN

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu ka reaguar ndaj deklaratës së anëtarit të lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi i cili e quajti “lopë” ministren e drejtësisë, Dhurata Hoxha.

Deliu në një postim në llogarinë e saj në Facebook ka shkruar se ky është ofendimi më i rëndë që mund t’i bëhet një gruaje.

“E papranueshme jo vetëm për nje grua por për çdo qenie njerëzore, dhe e patolerushme kur kjo gjuhë përdoret nga një ish Avokat i Popullit. Kurteshi si një avokues i të drejtave të njeriut, ka shkelë rëndë mbi këto vlera dhe parime të garantuara me Kushtetutën e Kosovës”, ka shkruar Deliu.

“Lëvizja Vetëvendosje duhet të distancohet publikisht nga deklarimet e zotit Kurteshi.Mosdistancimi nga një gjuhë e tillë denigruese është porosi e dëmshme për vet diskursin e opinionit publik.Prandaj institucionet dhe shoqëria duhet ta dënojnë ashpër dhe te marrin masa konkrete karshi këtij fenomeni”, thotë ajo.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)