Tragjedia ajrore: Vdes mikesha e Vladimir Putin, mjekja e famshme ruse dr Elizaveta Glinka


Elizaveta Glinka dhe Putin


92 persona ndërruan jetë pas përplasjes fatale të një airoplani ushtarak rus që ishte drejtuar për në Siri.
Image

Mes tyre ishte edhe Elizaveta Glinka, thjesht “Doktoresha Liza”.

Ajo ishte mjaft e njohur në Rusi pasi drejtontë një OJQ.

Image
Glinka ndihmonte të sëmurët me ilallce dhe prej disa kohësh vepronte edhe në Siri.

Ishte nisur pikërisht aty për të çuar ilaçe për të sëmurët me kancer, por fluturimi i mori jetën.

Doktoresha kishte një miqësi personale me Putin dhe në kohën kur president ishte Medvedev, ajo mori medaljen “Urdhri i Miqësisë”.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)