Gjenerali i pavarësisë së Shqipërisë Isa Boletini...


Isa Boletini, gjeneral i pavarësisë së Shqipërisë
Shtatorja e heroit Isa Boletini, u zbulua në Isniq të Deçanit, vend ky i të parëve të tij, me ç’rast u tha se Isa Boletini shkundi një perandori dhe vuri në lëvizje gjithë Ballkanin dhe Evropën, duke bërë të dukshme kërkesat për liri dhe shtet ndërtim.
Pos figurave më të larta shtetërore, i pranishëm në zbulimin e shtatores së Isa Boletinit, ishte edhe kryeministri shqiptar, Sali Berisha i cili e quajti Isa Boletinin gjeneral të pavarësisë së Shqipërisë.
“Isniqi është vendi ku ai mori frymëzim për pavarësimin e tokave shqiptare. Me këtë akt i kthejmë burrit të madh të kombit një copëz të nderit të madh që ai na la mbrapa për të gjithë shqiptarët”, ka thënë Berisha.

Gjatë vizitës në Deçan, Kryeministri Berisha bëri homazhe pranë memorialit kushtuar luftëtarëve të UÇK-së në Gllogjan, duke nderuar kujtimin e luftëtarëve të rënë në këtë luftë. I shoqëruar edhe nga bashkëshortja e tij, znj. Liri Berisha, Kryeministri vendosi një kurorë me lule pranë memorialit dhe u përul me nderim para veprës dhe trimërisë së djemve të Gllogjanit që dhanë jetën për liri e dinjitet kombëtar.


Sali Berisha viziton edhe familjen Haradinaj
Gjithashtu, Kryeministri bëri një vizite në familjen Haradinaj, ku u prit nga i ati i Ramush Haradinajt, Ilmi Haradinaj dhe familjarë të tjerë. Në këtë vizitë, ishin të pranishëm edhe z. Agim Çeku, aktualisht ministër i Forcës së Sigurisë së Kosovës, si dhe familjarë të tjerë të dëshmorëve të UÇK-së.

Pas homazheve në memorialin kushtuar luftëtarëve të UÇK-së në Gllogjan, Kryeministri Berisha u shpreh se ndihej shumë i nderuar që ndodhej sot në këtë vizitë, por edhe për faktin që do të takonte të zotin e familjes Haradinaj, duke vlerësuar se: “kjo familje, me sakrificën e vet, i dha kombit djemtë më të shkëlqyer, familje e cila u shkri për lirinë e Kosovës, por edhe nxori burra të shquar dhe luftëtarë të mëdhenj si Ramush Haradinaj, i cili me luftën e tij, me përkushtimin e madh për ndërtimin e Kosovës së pavarur e demokratike, ka dhënë dhe jep një kontribut të jashtëzakonshëm në realizimin e plotë të ëndrrës së djemve të Gllogjanit, të atyre që prehen këtu, ngjitur me këtë kullë dhe të mijëra e mijëra të tjerëve që prehen në Drenicë, që prehen në çdo skaj të Kosovës, por edhe në të gjitha trevat shqiptare”.


Shqiptarët, theksoi Kryeministri, kanë paguar çmimin më të shtrenjtë për lirinë e dinjitetin e tyre, por gjithashtu ia kanë dalë që sot të jenë të lirë, të jenë krenarë me sakrificën e djemve të tyre dhe të shohin me besim të madh drejt atyre idealeve dhe atyre ëndrrave për të cilat u flijuan shqiptarët në të gjitha kohërat, por në mënyrë të veçantë këto 130 vitet e fundit. “Të rënët kanë një mesazh të madh; ne duhet të bëjmë gjithçka për të qëndruar në lartësinë e idealeve të tyre të lirisë, të bashkimit kombëtar, të unitetit kombëtar, të integrimit në Bashkimin Evropian”, theksoi Kryeministri.


Ndërsa gjatë vizitës në familjen Haradinaj, Kryeministri Berisha i shprehu Ilmi Haradinajt mirënjohjen dhe nderimin më të madh të të gjithë shqiptarëve kudo, për veprën e familjes Haradinaj, djemve të tij, por edhe për gjithë heronjtë e Kosovës.

“Jemi sot këtu për t’u shprehur respektin më të madh dhe nderimin më të thellë, juve personalisht, familjes suaj, për t’u përulur me nderim për djemtë e tu martirë, veprën e tyre të ndritur, veprën e djemve të Gllogjanit dhe të mbarë Kosovës. Vitet nuk i keni pasur të lehta, sepse sakrifica e familjes suaj ka qenë e jashtëzakonshme. Por nderimin e keni të madh nga çdo shqiptar në Shqipëri, Kosovë dhe kudo që ndodhet dhe nuk ka shqiptar që nuk do të donte sot të ishte bashkë me ne këtu, për të shprehur nderimin më të madh, për t’u përulur me nderimin më të madh para veprës së familjes suaj, djemve tuaj, para jush e para heronjve të Gllogjanit dhe të mbarë “Kosovës”, u shpreh Kryeministri Berisha..
Kryeministri shqiptar Sali Berisha nderohet me titullin "Qytetar Nderi" i Deçanit
Kryeministri Berisha përmes një ceremonie të veçantë është nderuar me titullin "Qytetar Nderi" i Deçanit, dhënë nga këshilli komunal. Kështu, pas qytetit të Gjakokës, kryeministri Berisha ka vizituar edhe Deçanin ku ka marrë pjesë në ceremoninë e përurimit të bustit të heroit Isa Boletini në fshatin Isniq.
Gjatë vizitës në Deçan kryeministri ku ka nderuar kujtimin e luftëtarëve të UÇK-së në memorialin kushtuar UÇK-së, në Gllogjan, ka zhvilluar vizitë në familjen Haradinaj, si dhe ka vendosur buqeta me lule edhe pranë shtatoreve të heronjve Luan Haradinaj dhe Sali Çeku.

Në fjalën e tij mbajtur në ceremoninë e inaugurimit të shtatores së Isa Boletinit në Isniq, Berisha e vlerësoi si një moment të rëndësishëm inaugurimin e shtatores në 100 vjetorin e Pavarësisë.
"Sot ne inagurojmë shtatoren e këtij burri të madh këtu në Isniq, vendin ku ai merrte fuqi dhe frymëzim në betejat e tij të mëdha për Shqipërinë dhe për Kosovën. Sot ne me këtë xhest i kthejmë burrit të madh të kombit një copëz të nderit të madh që na la prapa, të nderit që la për çdo shqiptar”, vuri në dukje Berisha.


Njëkohësisht, në vijim të vlerësimeve për këtë figurë, Kryeministri shtoi se Isa Boletini u shndërrua në një nga emrat e shquar të këtij kombi dhe luftrat e tij mbushën faqet e shtypit të mbarë botës.
“Shqipëria, kombi, shqiptarët, ekzistencën e tyre ia detyron përpjekjeve të patriotëve mbarë shqiptarëve. Kur ndalesh dhe mendon se kush ishin aleatët çdo gjë shkon përtej legjendës, përtej imagjinatës, përtej njerëzores, por ishin pikërisht kryengritjet e mëdha patriotike ato që ndaluan zhdukjen e shqptarëve”, u shpreh Berisha, gjatë fjalës së tij në këtë ceremoni.

Sipas presidentes Jahjaga komuna e Isniqit është vendi i atdhedashurisë dhe vetë shtatorja e Isa Boletinit është simbol i lirisë.
“Isa Boletini luftoi për pavarësinë e kombit dhe sot Kosova ecën denjësisht drejt integrimit”, u shpreh ajo.
Kryeministri Thaçi e vlerësoi figurën e Isa Boletinit si heroi që luftoi për lirinë e kombit
Vizita e premierit shqiptar Sali Berisha në Gjakovë
Kryeministri, Sali Berisha ishte i pranishëm në inaugurimin e shtatores së Ali Ibrës. Në vizitën e tij në në kuadër të kremtimeve të 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë, organizuar në të gjitha trevat shqiptare, Kryeministri Berisha është ndalur fillimisht në Gjakovës, ku u zhvillua ceremonia e zbulimit të shtatores së patriotit Ali Ibra.
“Ali Ibra së bashku me patriotët e tjerë shqiptarë ndezën flakën e pashuar të bashkimit kombëtar”. Kështu do ta përmblidhte vlerësimin e tij, kreu i qeverisë shqiptare për një figurë të tillë patriotike, i cili sipas tij i bëri ballë sulmeve të fuqive të mëdha për ndarjen e trojeve shqiptare.
“Ata ndezën flakën që do i çojë shqiptarët drejt horizonteve të shkëlqyera të historisë dhe ne zotohemi para tyre që të punojmë për bashkimin tonë përfundimtar në Europën e bashkuar”, u shpreh Berisha.


Por falenderimet dhe mirënjohjet vijuan më tej në ligjeratën e Kryeministrit.
“Dua të përulem me nderim të madh dhe të falenderoj me mirënjohje kryetarin e komunës së Gjakovës për ftesën dhe nderin që më bëri dhe të shpreh kënaqësinë që sot nderojmë njërin prej burrave, njërin nga komandatët legjendarë, Ali Ibrën. Shpreh nderimin më të madh për këtë burrë i cili me udhëheqësit e tjerë u mblodhën në Prizren në një vendim për ti dalë zot kombit dhe trojeve shqiptare. Sot ne nderojmë burrin që në krye të lidhjes së Prizrenit do ti kundërvihej të gjitha fuqive të botës që synonin të çoptonin shqiptarët. Përulem me nderimin më të madh para këtij qyteti që qëndroi si kështjellë e pamposhtur e shpirtit tonë kombëtar”, vuri në dukje Berisha.
Njëkohësisht, falënderime dhe mirënjohje Kryeministri përcolli dhe për familjen Ibra.
Nga ana e saj dhe presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga shprehu vlerësime për udhëheqësin e lirisë, Ali Ibrën.


“Kosova ka shënuar përpjekje shekullore për liri. Nderojmë ata që sakrifikuan për lirinë dhe për këtë arsye ne duhet të vazhdojmë më tej traditën atdhetare, në gjurmët e udhërrëfyesit të përparimit që ngritën këto patriotë të shquar”, u shpreh  z.Atifete Jahjaga.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)