Atentati ndaj Pajtim Serjanit, porositësit nuk pranojnë akuzën: S’kemi lidhje me ngjarjen.

 
 Dy të arrestuarit nga Policia e Tiranës për vrasjen e ndodhur në Rrugën e Kavajës rreth një javë më parë, kanë deklaruar në polici se nuk kanë lidhje ne ngjarjen. Policia e kryeqytetit arrestoi mbrëmjen e së premtes dy kushurinjtë Aurel Hoxhallari, 37 vjeç dhe Amarildo Hoxhallari 24 vjeç, me akuzën se porositën atentatin me armë zjarri ndaj Pajtim Serjanit më datë 5 janar 2015-të.

Burime pranë policisë thanë se gjatë marrjes në pyetje të të akuzuarve, dy kushërinjtë nuk kanë pranuar asgjë lidhur me organizimin e mundshëm të atentatit, duke u shprehur se nuk kishin lidhje me ngjarjen. 

***
Dy personat që porositën atentatin me armë zjarri ndaj Pajtim Serjanit te Rruga e Kavajës në Tiranë u arrestuan nga policia mbrëmjen e djeshme. Kushërinjtë Aurel Hoxhallari, 37 vjeç dhe Amarildo Hoxhallari 24 vjeç, ranë në pranga pas një aksioni të policisë në zonën e Yzberishtit në orët e mbrëmjes së të shtunës. 
Dy të dyshuarit si porositës të sulmit me armë zjarri ndaj 32-vjeçarit Pajtim Serjani u ndoqën disa orë pasi dyshohej se kanë qenë të armatosur. Lajmi është bërë me dije nga burime zyrtare të Policisë së Tiranës që thanë se kapja e dy të dyshuarve është bërë mbrëmjen e djeshme pas hetimeve paraprake lidhur me ngjarjen e ndodhur më datë 5 janar 2015 në Rrugën e Kavajës. Në këtë ngjarje është tentuar të vritet me armë zjarri shtetasi Pajtim Serjani, mik i Emiljano Shullazit, si dhe është vrarë shtetasi Arjanit Sterio (Artur Baze). 
Nga Policia thuhet se bë ndalimi i shtetasve Aurel Hoxhallari, 37 vjeç, i proceduar penalisht më parë për disa vepra penale dhe Amarildo Hoxhallarit, 24 vjeç, të dy lindur dhe banues në Tiranë.

POROSIA PËR ATENTATIN 
Burimet zyrtare të Policisë kanë konfirmuar se nga hetimi i deritanishëm nga strukturat e Seksionit për Krimet e Rënda ka rezultuar se shtetasit Aurel e Amarildo Hoxhallari në bashkëpunim me njëritjetrin, janë organizatorët e vrasjes së mbetur në tentativë ndaj shtetasit Pajtim Serjani. Dy të arrestuarit dyshohet se kanë porositur shtetasin Arjanit Sterio (Artur Baze) që të sulmonte e të vriste me armë zjarri Pajtim Serjanin më 5 janar 2015, në orët e mbrëmjes. 
Policia ka pohuar se po vazhdojnë hetimet lidhur me dokumentimin e plotë ligjor të kësaj ngjarjeje, ndërsa akuza e ngritur ndaj dy të arrestuarve është ajo e “vrasjes me paramendim” ngelur në tentativë, e kryer në bashkëpunim. I arrestuari Aurel Hoxhallari ishte arrestuar edhe më parë në datën 28 maj 2014. Arrestimi i tij vitin që shkoi ishte bërë pasi rezultonte person i dënuar me 6 muaj burg për veprën penale “armëmbajtje pa leje”. Pas shlyerjes së dënimit të dhënë ndaj tij, Aurel Hoxhallari ishte lënë i lirë. 

ATENTATI 
Mbrëmjen e 5 janarit 2015, rreth orës 19:20, Arjanit Sterio qëlloi me armë ndaj Pajtim Serjanit duke e plagosur atë me një plumb në kofshë. I pranishëm me Serjanin ishte edhe oficeri i policisë Roland Meta dhe dy persona të tjerë. Pas të shtënave me armë, oficeri thirri “ndal policia” dhe siç ka dëshmuar, iu përgjigj me armë sulmit të Arjanit Sterios. Polici mbeti i plagosur me dy plumba në trup ndërsa 42-vjeçari Sterio mori plagë me armë zjarri dhe u gjet i vdekur rreth një kilometër larg vendit të ngjarjes. Për vrasjen e tij akuzohet polici Roland Meta. Sipas hetimeve të policisë, viktima ka vepruar me porosi të shtetasve Aurel dhe Amarildo Hoxhallari, të cilët kanë pasur konflikte disavjeçare me Pajtim Serjanin.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)