Lufta e bandave në Tiranë, lidhje me Qeverinë Rama

Atentatet, pse u la në burg polici?

Oficeri i sektorit të kërkimeve Speciale në Policinë e Shtetit, Roland Meta është lënë në qeli nga Gjykata e Tiranës pasi është i akuzuar për veprën penalë të vrasjes me dashje.

Burimet zyrtare nga institucioni i akuzës kanë bërë të ditur se, ekzistojnë prova se Meta ka vepruar me dashje duke qëlluar për vdekje Arjanit Sterjon alias Artur Baze.

“Me kërkesë të Prokurorisë së Tiranës, gjykata ka vendosur masën e sigurisë “arrest me burg” për shtetasin Roland Meta, efektiv i policisë, i dyshuar për kryerjen e veprës penale të “vrasjes me dashje”, sipas materialit të referuar nga ana e Drejtorisë së Policisë së Tiranës”, thuhet në një njoftim të akuzës.

Ngjarja, për të cilën janë ngritur dyshime për Metën ka ndodhur në mbrëmjen e datës 5 janar 2014, në rrugën e Kavajës në Tiranë, ku i dyshuari dhe disa persona të tjerë janë gjendur nën goditjen me armë zjarri të qëlluara nga Artur Baze.

Në reagim të sulmit nga ana e Bazes, ku fillimisht ka mbetur i plagosur Pajtim Serjani, personi i dyshuar Roland Meta, i cili rezulton të mos ketë qenë në shërbim në atë moment, i ka bërë thirrje agresorit “Ndal Policia” dhe “Hidhe armën në tokë”.

Agresori Baze ka tentuar të largohet me vrap në rrugën “Ismal Alla”, i ndjekur nga ana e personit të dyshuar Meta.

Gjatë ndjekjes, ndërmjet këtyre dy personave ka pasur shkëmbim zjarri, nga e cila ka mbetur i plagosur polici Meta, i cili menjëherë është dërguar në spital me automjetin e një qytetari që gjendej aty pranë. Ndërsa më pas, pas mbërritjes së policisë, është gjetur i vdekur Artur Baze alias Arianit Sterjo.

Në bazë të provave të grumbulluara gjatë këtyre hetimeve paraprake, nga ana e policisë është bërë arrestimi në flagrancë i Roland Metës, pasi nga sa me sipër rezulton se ai me armë zjarri, ka qëlluar dhe ka vrarë Arjanit Sterio alias Artur Baze, i cili pak momente me parë kishte qëlluar duke tentuar të vrasë me armë zjarri pistoletë: Pajtim Serjanin, Denis Ramanin, Ditmir Reçin si dhe te arrestuarin Roland Meta.

Në këto kushte rezultoi se ka dyshime të arsyeshme të bazuara në prova që i arrestuari Roland Meta të ketë konsumuar elementet e veprës penale të “Vrasjes me dashje”, pasi me veprime aktive dhe me dashje eventuale ka vrarë me armë Arjanit Sterion ose me emrin e ndryshuar Artur Baze.

Në kërkimin e masës së sigurisë, Prokuroria e Tiranës, duke qenë se i dyshuari është efektiv i Policisë së Shtetit, i është referuar edhe shkeljes në këtë rast të nenit 6 të ligjit nr. 72/2014 “Për armët”, në të cilin thuhet shprehimisht:

Përgjegjësia për pasojat e përdorimit të armës

Punonjësit e policisë apo subjektet e tjera, të cilat përdorin armë zjarri, kanë përgjegjësi personale, përveç rasteve në të cilat punonjësi është në përbërje të njësisë që vepron në një operacion policor ose ushtarak, në zbatim të nenit 173, pika 2, të Kushtetutës, dhe kur urdhri i dhënë nga drejtuesi i operacionit për të qëlluar nuk është i kundërligjshëm.

Punonjësit e Policisë së Shtetit dhe subjektet e tjera, kur përdorin armët e zjarrit në kundërshtim me këtë ligj, përgjigjen penalisht, sipas llojit të veprës penale të kryer, në përputhje me legjislacionin penal të Republikës së Shqipërisë.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)