Reuters: Filmi kosovar,pretendent i çmimit kryesor në SarajevëFestivali i filmit që mbahet në kryeqytetin boshnjak, Sarajevë, i themeluar në kohën kur ky qytet ishte i rrethuar gjatë luftës nga viti 1992 deri më 1995, e ka shënuar 20 vjetorin e tij.

Reuters raporton se sivjet, festivali në fjalë ka numrin më të madh të filmave që janë paraqitur.

Nëntë filma janë pretendentë për çmimin kryesor “Zemra e Sarajevës”, në mesin e të cilëve agjencia e lajmeve Reuters, veçanërisht e përmend filmin nga Kosova, “Tri Ditare dhe një Varje”.

Filmi kosovar, gjithmonë sipas Reutersit, flet për një mësuese e cila flet për dhunimin e saj gjatë luftës së Kosovës.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)