Ambasadori Donald Lu: “Reformen ne drejtesi nuk e duan ministrat dhe deputetet kriminele”

Ambasadori Donald Lu: “Reformen ne drejtesi nuk e duan ministrat dhe deputetet kriminele”

Ambasadori amerikan Donald Lu ka theksuar  nevojen per nje reforme rrenjesore ne sistemin e drejtesise ne Shqiperise, si e vetmja menyre per te larguar qeveritaret e korruptuar dhe minimizuar gjyqtaret e prokuroret “qe mbushin xhepat me para”, kurse ambasadorja e BE-se, Romana Vlahutin, paralajmeroi se reforma edhe mund te deshtoje, por nuk eshte politiken e vendeve te BE-se te heqe dore nga reformat duke nenkuptuar se politikanet duhen nxituar per ta realizuar patjeter ate ne drejtesi.

Ambasadoret e disa shteteve ishin te ftuar ne konferencen per reformen ne drejtesi, organizuar nga Ministria e Drejtesise ne Tirane.

Ambasadori Lu tha ne fjalen e tij:

“Kush i trembet me shume reformes ne drejtesi? Ministrat e korruptuar, deputetet kriminele, gjykatesit e paafte dhe prokuroret qe marrin parate tuaja e kurre nuk ndiqen penalisht. Keta persona duan te vazhdojne te mbushin xhepat me parate e popullit shqiptar.

Nxis si shqiptaret dhe partneret nderkombetare qe jane ne diskutime per kete reforme, se SHBA i mbeshtesin plotesisht.

Kjo eshte nje reforme rrenjesore qe per here te pare duhet te marre masa per te minimizuar gjyqtaret e dhe prokuroret e korruptuar nga sistemi i drejtesise se Shqiperise.

Pr.ligji vuri ne diskutim se ndryshimet kushtetuese do te kompromentonin pavaresine e gjyqesorit. Po te gjithe shqiptaret e dine se sistemi i drejtesise nuk eshte i pavarur.

Kjo reforme do t’i jape Shqiperise shansin e vertete per te bere sistemin e drejtesise te pavarur per here te pare,” theksoi ambasadori amerikan.

NGA FJALA E AMBASADORES SE BE, ROMANA VLAHUTIN:

“Ne rastin e reformes, çeshtja e dyte eshte midis llogaridhenies dhe pavaresise… Idealisht, kjo nuk duhet te ekzistoje fare sepse nje sistem e merr te mireqene qe vetem gjyqtare dhe prokurore te pakorruptuar marrin pjese, ndaj do te duhet te merret parasysh se kush gjyqtar e prokuror e meriton te marre pjese. Pyetja eshte kush do te largohet? Do qendrojne me te miret!

Çeshtja e trete: Ju lutem, mos hiqni dore. eshte e qarte prej nesh qe kjo reforme mund te me deshtoje, mund te mos jete aq e thelle per hir te atyre grupeve te interesit qe nuk jane te interesuar, por per BE-ne nuk eshte ne politiken e saj te heqe dore. eshte e drejta juaj qe t’ua beni te qarte atyre qe ju zgjidhni se kerkoni gjithperfshirje te plote dhe radikale.”

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)