Diplomati rus që është edhe Zëvendësministër i Jashtëm i Rusisë Sergei Ryabkov takohët me ambasadorin amerikan John Sullivan në Moskë

 

Diplomati rus takohet me ambasadorin amerikan në Moskë

 11/05/2022 17:08
Acting Secretary of State John Sullivan finishes speaking about the release of the 2017 country reports on human rights practices during a news conference at the State Department in Washington, Friday, April 20, 2018. (AP Photo/Susan Walsh)

Zëvendësministri i Jashtëm i Rusisë Sergei Ryabkov dhe ambasadori i Uashingtonit John Sullivan janë takuar ditën e sotme në Moskë.

Pas këtij takimi ambasada amerikane ka njoftuar se SHBA-ja mbetet e përkushtuar për të hapur kanale komunikimi me qeverinë ruse për dy arsye, për të çuar përpara interesat e SHBA-së dhe për të zvogëluar rrezikun e e sulmeve në Ukrainë.

Marrëdhëniet midis Moskës dhe Uashingtonit kanë rënë në nivelin e tyre më të ulët që nga Lufta e Ftohtë pasi Moska dërgoi forcat e saj të armatosura në Ukrainë në fund të shkurtit.

Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)