Shtatorja e Hasan Prishtinës në Vlorë, përmbushje e ëndrrës për "nipin" e tij

 

Zbulimi i shtatores së heroit kombëtar, Hasan Prishtina, në qytetin e Vlorës po konsiderohet përmbushje ëndrre për nipin e tij, Mehmetin.

Për emisionin “Sot” në KTV, Mehmet Prishtina ka thënë se vendosja e shtatores së ish-kryeministrit shqiptar ka qenë kulmi i arritjes për të, si përfaqësues i familjes.

Shtatorja e Hasan Prishtinës u përurua në Vlorë më 7 maj 2022. Nipi i tij ka thënë se shtatorja në këtë qytet ka rëndësi të veçantë. E ka quajtur ëndërr të kamotshme përjetësimin në bronz të figurës së Prishtinës në qytetin historik.

“Hasan Prishtina ka qenë i të gjithëve, më shumë se i familjes. Si fëmijë i shihte nxënësit, si familje e shihte popullin. Synimi ishte ta bashkonte popullin e ndarë padrejtësisht. E kam amanet të babës, që para se të vritej në luftën e fundit, dy javë para se të vritej më 1999 në Polac, më tha që ‘mua dhe eshtrat të mos më gjinden, merruni me figurën e Hasan Prishtinës që nga Shkupi e deri në Vlorë’. Ka qenë përmbushje, kulmi i arritjes së jetës sime. I them bacës tash fli i qetë sepse amaneti yt u përmbush”, ka deklaruar ai.


Studiuesi i biografisë dhe jetës së Hasan Prishtinës ka thënë se s’ka menduar se do të marrë kaq shumë kohë deri në inaugurimin e shtatores në qendrat kryesore kombëtare.

“Nga vetë fakti se sa më shumë të merresh me këtë figurë e kam kuptuar se s’mjafton një jetë e tërë për ta kuptuar. Është aq i thellë dhe kam gjetur punime në master e doktoraturë gjithandej. Ka në botën arabe, turke e greke. Kam kuptuar se meriton edhe nga një shqiptar një temë doktorature. Kam dërguar mesazh dhe jam me fat që s’jam i vetëm, por janë disa që edhe në universitetet turke që e kanë përzgjedhur si temë figurën e tij”, ka thënë Mehmet Prishtina që ka bërë të ditur se po trajton diplomacinë e fshehtë ruse të lansuar nga Austria dhe ndikimin e saj. Ka shtuar se Hasan Prishtina ka qenë ndër figurat e rralla që ka nuhatur atë politikë dhe ka refuzuar vizitat në Moskë.
Burimi i huazuar :

https://www.koha.net/kulture/324305/shtatorja-e-hasan-prishtines-ne-vlore-me-simboliken-e-bashkimit-kombetar/


Comments

Popular posts from this blog

Libra të rinj - Shkarkim falas

Ese për Vitin e Ri

Poezi të zgjedhura nga GJERGJ FISHTA (23 tetor 1870 - 30 dhjetor 1940)